• חפשו אותנו גם ב:
בין העולם וביני
דיגיטלי
33
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

בין העולם וביני

במכתב מלא אהבה, זעם וכאב לבנו בן ה-15, טא-נהסי קואטס מגולל את סיפור ההתבגרות שלו ברחובות בולטימור האלימים ובאוניברסיטת הווארד השחורה, ודרכו את סיפורו של הגוף השחור באמריקה. אמריקה ניזונה זה מאות שנים מניצול וביזה של בני עמך, אומר קואטס לבנו. הגוף השחור מנושל, מוכה, מוצג כאִיום, אך למעשה נתון בעצמו כל העת בסכנה איומה. אתה תצטרך ללמוד לחיות בין האנשים האלה, בגוף הזה ובארץ הזאת.

"שאלתי את עצמי מי יוכל למלא את הרִיק האינטלקטואלי שהעיק עלי מאז מותו של ג'יימס בולדווין. עכשיו ברור שזהו טא-נהסי קואטס. השפה של בין העולם וביני חודרת קרביים, רהוטה ומשחררת ביופיה. הבחינה שלו את הסכנות והתקוות האופפות את חיי הגבר השחור מעמיקה ומאירת עיניים. קריאת חובה." טוני מוריסון
טא-נהסי קואטס מלמד אותי להכיר במגבלות הכוח שלנו להגן על ילדינו, והקשה מכול – לראות איך הצורך שלנו לגונן הופך לנטל עליהם, כזה שאנו חייבים מתישהו לגייס את החוכמה ואת האומץ הנורא שנדרשים כדי להסירו." מייקל שייבון

טא-נהסי קואטס הוא כתב במגזין האמריקאי The Atlantic וזוכה מלגת מקארתור (2015). ספרו בין העולם וביני זכה בפרס הספר הלאומי של ארצות הברית (2015). יליד בולטימור, מתגורר בניו יורק עם אשתו ובנו.
המתרגמת זהר אלמקייס היא כותבת ודוקטורנטית לאנתרופולוגיה באוניברסיטת קולומביה, ניו יורק. פרסמה במגזין גרנטה ובאתרי האינטרנט העוקץ וקפה גיברלטר.

טא נהסי קואטס

טא-נהסי קואטס הוא כתב במגזין האמריקאי The Atlantic וזוכה מלגת מקארתור (2015). ספרו בין העולם וביני זכה בפרס הספר הלאומי של ארצות הברית (2015). יליד בולטימור, מתגורר בניו יורק עם אשתו ובנו.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

אריאל הורביץ 14-02-2018

"בין העולם וביני": התשובה הרדיקלית לנשיאותו של אובמה

ספרו של העיתונאי האפרו-אמריקני טא-נהסי קואטס מגולל כתב אישום ארוך וחמור כנגד אמריקה הלבנה, כאשר גם הבחירה בנשיא השחור הראשון לא מצליחה למתן את ההיררכיה הגזעית העמוקה שעליה ארה"ב נבנתה, ושעליה היא ממשיכה להיבנות

מקור ראשון

איריס לעאל 20-03-2018

"בין העולם לביני": טא־נהסי קואטס מגדיר מחדש את המצאת הגזע באמריקה

אין לי מושג איך יתקבל בישראל הספר החשוב ביותר שהובא לקוראי העברית בשנים האחרונות. איני יודעת מה הוא יחולל, אם בכלל, במחשבה ובשיח המקומיים. בשבילי קואטס הוא אח בחזקת קרבה גדולה יותר מכל הכותבים בעת הזאת. הוא המציא שפה לפחד, לביזת הגוף ולחירות והכבוד שנשללים איתה. הוא הגדיר מחדש, באופן מקורי ובהיר, את המצאת הגזע, את אשלייתם של האנשים שהאמינו שהם לבנים באמצעות שליטה במנגנוני הדיכוי וצמיחת הלאומיות השחורה כתגובה לכך. זה אינו סיפור מוסר חלילה, אלא סיפור שעצם קריאתו והטמעתו באמצעות הלשון מחוללות בקורא תמורה מוסרית.

הארץ ספרים

גיא שרמן 21-03-2018

החדש של חיים באר, הספר שטלטל את גרוסמן וכל מה שכדאי לקרוא בפסח

בסוף החודש שעבר הודיע הסופר האפרו-אמריקני טא נהסי קואטס שיכתוב את הקומיקס הבא בכיכובו של "קפטן אמריקה", לאחר שרשם הצלחה לא קטנה עם גרסתו ל"הפנתר השחור" מבית אימפריית מארוול. זוהי תקופה נהדרת עבור גיבורי קומיקס שמגיעים מהשוליים ומייצגים סקטורים שלא זכו ליחס היסטורי מלבב - לכן מעניין שקואטס, מהקולות האפרו-אמריקניים העכשוויים המסקרנים, בוחר לכתוב דווקא את הסיפור של הדמות הכי אמריקנית ולבנה בהיסטוריה המצוירת של האומה. יידרש עוד זמן (הקומיקס יצא ב-4 ביולי) עד שנגלה מה מתכנן לעולל קואטס, אבל עד אז אפשר בהחלט להתנחם בספרו, "בין העולם וביני", שתורגם לאחרונה לעברית בהוצאת הקיבוץ המאוחד. ביצירה קצרה ומקיפה, הבנויה כמכתב שממען קואטס לבנו, הוא מתעכב על תחנות מחייו, שאותן הוא אורג בסיפור ההיסטורי האפרו-אמריקני הרחב. דרך עיסוק בייצוגים מהתרבות הפופולרית המשולבים בציטוטים של תיאורטיקנים גדולים הוא עוסק בפירוק שלל המיתוסים הממלאים את המציאות שבין גופו ובין העולם - אלה שנכתבו על ידי "אנשים שמאמינים שהם לבנים". המהלך הזה מותיר יצירה עיונית בטון אישי, הנמסרת מאב לבן בכורח המציאות המייאשת, שגם אפשר לזהות בה כמה זיקים אופטימיים של מאבק.

ynet

פרטים אודות הספר