• חפשו אותנו גם ב:
המנהרה
דיגיטלי
46
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

המנהרה

צבי לוריא, מהנדס דרכים בפנסיה בן 72, מתחיל לשכוח שמות פרטיים ולסבול מתקלות זיכרון נוספות ומבלבולים. כדי לעכב במעט את התפתחות השיטיון (קיהיון) שלו מארגנת לו אשתו, בעצת הנוירולוג, תעסוקה במקצועו, להתלוות כעוזר־בלי־שכר אל מהנדס צעיר המתכנן כביש צבאי סודי במכתש רמון.
שיטוטיו בתל־אביב ובנגב הם קומדיה ססגונית ושנונה של מצבים, שדמיונו הבלתי־נדלה של יהושע מזַמן לנו בהם חדוות קריאה יוצאת־דופן. שכן לוריא, במקום להתאבל על הידרדרותו, חוגג משועשע את השינויים ההולכים ומתעצמים באישיותו. מוחו המתכרסם, זהותו המתרופפת, השיטיון הקל שלו המתגלה דווקא כגורם משחרר ויצירתי, נוסכים בו העזה וחירות עליצה, עד כדי כך שמצבו נראה לעתים כמין תעלול שהמציא לעצמו לתועלתו ולהֹנאתו.
האיש שקודם היה אדם מנוכר לקולגות שלו וקהה רגשית חוֹוה מהפך לעֵבר רגשנות ותחושות אבהיות, וסקרנותו האנושית החדשה מפיקה ממנו אמפתיה וחמלה, לעתים חסרות פרופורציה. בהסתובבותו הוא נמשך אל שלל דמויות הנראות כמטפורות שלו, דמויות בעלות זהות כלאיים, דמויות אובדות בין זהויות, או מי שזהותן האחת נמחקה וטרם גיבשו זהות אחרת.
גולת הכותרת של תכנון הכביש הסודי היא רעיון אובססיבי לחצוב מנהרה אבסורדית בגבעה כפולת דבשות כדי להימנע מלפורר אותה. על פסגתה מסתתרים "שוהים בלי זהות" – אב, בתו ובנו, פלסטינים הנמלטים מזהותם לאחר שהסתבכו הן עם הרשות הפלסטינית והן עם הישראלים. הבת איילה (לשעבר האנאדי) הופכת למוקד של תשוקה מוכחשת ושל השלכות של לוריא. האקלים המשוחרר המעט מופקר שהוא מטפח מתגלם בשפע של מיזוגים והכפלות.
לוריא, המתהלך עם שני טלפונים ניידים ומדמה לראות שתי שמשות במכתש רמון והוזה סיטואציה של שתי נשים לגבר ושני גברים לנערה, גם ממזג בפנטזיה שלו עוד ועוד נשים עם אשתו שהוא צמוד אליה בסימביוטיות קרוב לחמישים שנה. השיטיון שלו החל לנבוט במוחו, להרגשתו, לפני שנים, כשנמלט מוצף תשוקה ממה שנראה לו ניסיון פיתוי מצד אשה זרה בחדר כאוטי. ואת התשוקה אל אשה זו הוא מספח עכשיו אל תשוקתו לאשתו.
רק בסוף, לאחר שאבד לו שמו הפרטי, ובסמוך למחיקה הסימבולית של אישיותו, דחוף לו לשאול את עצמו מה מסמלת לו המנהרה ולאן היא מובילה אותו. במצבו הוא כבר אינו מסוגל להיות מודע להשתמעויות הארוטיות והפוליטיות של המנהרה, שרק שיטיונו היה מסוגל להגות אותה ולשכנע שהיא אפשרית וחיונית.
את ההשתמעויות הללו בונה יהושע בעושר של הדהודים בְּרומאן החותר נגד עריצותה של הזהות, שעם כל קלילותו המענגת הוא אחד הנועזים והעמוקים שבין ספריו.

אברהם ב. יהושע

אברהם ב. יהושע

אברהם ב. יהושע נולד בירושלים ב-1936, דור חמישי למשפחה ספרדית בירושלים. החל לפרסם את סיפוריו ב-1957 ב"משא". מתגורר עם אשתו איקה בתל-אביב. ספריו הרבים זכו להצלחה וזיכו אותו בפרסים ספרותיים בארץ ובחו"ל, ביניהם פרס ברנר, פרס ביאליק (1989), פרס אלתרמן ופרס ישראל לספרות (1995). ספרו "מר מאני" זכה בפרס יוקרתי באנגליה (1992), בארצות-הברית זכה בפרס הספר היהודי וגם בפרסים ספרותיים באיטליה. ספריו תורגמו ל-28 שפות.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

אסתי אדיבי שושן 23-07-2018

הסימפטום העיקרי הוא שיכחה של שמות

הרומאן כולו הוא שילוב והתכה של ספר קריאה רב קסם ומהנה בכל אחד מדפיו והתבוננות עיונית ומוקפדת בנבכיה ובקרביה של החברה הישראלית.

הארץ ספרים

קרן דותן 02-08-2018

"המנהרה" של א.ב. יהושע: סמלית, פוליטית וארוטית

"המנהרה" הוא א"ב יהושע במיטבו. הוא יוצר רשת סמיכה של דימויים, סמלים וקריצות משועשעות לאקטואליה ולספרות, הן ליצירותיו שלו עצמו והן לאלה של אחרים, שיוצרת מעין אנטיתזה לשיטיון הריאליסטי בדמות אזור לימינלי, עשיר ורב־רבדים. הסכנה מתגלגלת באזור זה ברוח של שחרור, אבל הנימה הליצנית המהתלת שלו מסגירה בסופו של דבר גם את הצד העגום, הבלתי נמנע, של המחלה.

ישראל היום

בני ציפר 10-08-2018

"המנהרה": חרף הנושא המדכא, ספרו של א"ב יהושע מקרין אופטימיות סוחפת

הרומן החדש של א"ב יהושע, שבמרכזו מהנדס דרכים הלוקה בדמנציה, מגלה כי דווקא אובדן הזיכרון מאפשר שחרור של הרוח מהשעבוד למוסכמות. בכתיבה מרגשת ופיוטית יהושע מראה כי המציאות הישראלית היא סוריאליסטית וכאוטית לא פחות מהכאוס שבראשו של הגיבור

הארץ ספרים

עידו בלס 06-09-2018

20 ספרים שיהיו מתנה מושלמת לראש השנה

"המנהרה", אברהם ב. יהושע מהנדס כבישים ותיק מראה סימנים של שיטיון. כדי להאט את התקדמות המחלה דוחקת בו בת זוגו להצטרף למהנדס צעיר בתכנונו של כביש סודי. הניסוי מצליח ומאפשר למהנדס המבוגר להיוולד מחדש. למי זה מתאים? לכל מי שחשב ששאר הפריטים ברשימה הזאת הם פוסט מודרניים לו מדי וביקש משהו מכובד או מוכר יותר, ולמי שאוהב סיפור מצוין, שנכתב על ידי אחד מטובי מספרי הסיפורים שיש לקאנון הישראלי להציע.

mako

דן מירון 16-09-2018

הכרה באחרותו של האחר ללא אידיאליזציה וללא דמוניזציה

מקור הליקוי שהביא לשיטיונו של גיבור "המנהרה" צבי לוריא, והוא עיקר הליקוי שעיוות את ישראל הישנה וה"טובה" של בן גוריון ובן צבי, הוא חוסר הרצון והיכולת להכיר בזהותו הייחודית של האחר והפיכת ההתעלמות הזאת לתורת חיים צדקנית. פרק שלישי בסדרה על הרומאן החדש של א"ב יהושע

הארץ ספרים

פרטים אודות הספר