• חפשו אותנו גם ב:
גלות ומלכות
דיגיטלי
39
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

גלות ומלכות

'גלות ומלכות' הוא ספרו האחרון של אלבר קאמי שראה אור בחייו, זמן קצר לפני זכייתו בפרס נובל לספרות. ששת הסיפורים שבו הם פסגה ומיצוי של יצירתו. כולם נוגעים בנושאים שבלב כתיבתו וחייו של קאמי, ובה־בעת הם שונים באופן קיצוני זה מזה, הן בתוכן והן בסגנון. בכפיפה אחת דרים כאן מיסיונר שיצא מדעתו בשבי הפגאנים, ואמן פריזאי שמנסה באופן קומי להמשיך ולצייר בדירתו הקטֵנה והולכת; פועל פשוט שסכסוך עבודה מעמיד במבחן את אנושיותו, ומהנדס צרפתי שבא לבנות סכר בג'ונגל הברזילאי; אשה שהמפגש המהמם עם מרחבי המדבר והשמיים פורץ את סכר תשוקתה, ומורה בבית-ספר נידח ברמות הסהרה, שבעל-כורחו נלכד בעימות חסר-המוצא בין ערבים לצרפתים. כל הדמויות האלה לכודות בגופן, בנסיבות חייהן, בחומות של ניכור ואי-הבנה, במרחבים מצטמצמים והולכים. כולן מצויות בְּגלות, גם אם זו רק גלות מעצמן, או אף בתוך ביתן; וכולן חולמות על המקום האחר, כמֵהות לנשגב, למלכות, שהיא סוג של קשר עז שלהן עם עצמן. מרבית הסיפורים מתרחשים באלג'יריה, מולדתו האהובה והפצועה של קאמי, שמפליא כדרכו לתאר את נופיה ואנשיה, בחמלה ובאימה, בפיכחון ובהשתאות. הים, השמש והמדבר שלה אינם רק רקע לעלילה, אלא מניעים אותה; הם מקור חיים כביר, כוח אכזר ומפרה, אדיש לבני-האדם אך מפכֶּה בעורקיהם."היא לא ראתה את האנשים שגרים שם, דבר לא זז בין האוהלים השחורים, ואף-על-פי-כן לא יכלה לחשוב אלא עליהם, על האנשים האלה שעד אותו יום כמעט לא ידעה על קיומם. בלי בתים, מנותקים מן העולם, נדד קומץ האנשים הזה על-פני השטח העצום שנגלה לעיניה, שלא היה אלא חלק זעיר ממרחב גדול עוד הרבה יותר, מרחב שמרוצתו המסחררת נבלמה רק אלפי קילומטר דרומה מכאן, היכן שהנהר הראשון מפרה סוף-סוף את היער. על-פני האדמה היבשה, המשויפת-עד-העצם, של ארץ כבירת ממדים זו, נעו מאז ומעולם כמה אנשים שלא היה להם דבר אך לא שירתו איש, אדונים דלפונים ובני-חורין של מלכוּת מוזרה". תרגומו המופתי של ניר רצ'קובסקי מביא לנו את קאמי כפי שטרם נשמע בעברית.

אלבר קאמי

אלבר קאמי

אלבר קאמי (Albert Camus) היה סופר ופילוסוף צרפתי יליד אלג'יריה, מהידועים בפילוסופים של האקזיסטנציאליזם. זוכה פרס נובל לספרות. תמונה: וויקפידה

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

אריק גלסנר 04-11-2016

"גלות ומלכות": אלבר קאמי בלקט משובח

כדאי לקרוא את הספר הזה בשתי רמות במקביל. ברמה הראשונה, לקרוא אותו מבלי להתחשב בכך שכותבו הוא אחד הסופרים המפורסמים של המאה, חתן פרס נובל לספרות מ־1957, שנה אחרי שהתפרסם הספר הזה. בקריאה כזו, זהו קובץ סיפורים מעניין ומגוון, לעיתים משובח; ספר דחוס, לעיתים דחוס מדי.

ynet

רות אלמוג 23-11-2016

"גלות ומלכות": שש יצירות מופת של אלבר קאמי

תרגומו של ניר רצ'קובסקי מצוין והספר מומלץ מאוד לכל מי שיש לו החירות הפנימית להעמיק לחשוב על קיומו, ואולי ירגיש אז כמו המהנדס ד'ארסט "אושר גועש", ובעיניים עצומות יקדם בברכה "את כוחו ואת החיים המתחילים מחדש".

הארץ ספרים

משה סלוחובסקי 30-11-2016

האם "גלות ומלכות" הוא פאר היצירה של אלבר קאמי

אבל בקובץ הסיפורים שלפנינו אנו פוגשים קאמי אחר. זה קאמי אינטימי ומינורי יותר, שמספר בכישרון אדיר דרמות אנושיות קטנות של אנשים (בעיקר) ואשה אחת, הנמחצים תחת כובד החיים. חלק מהגיבורים של קאמי ב"גלות ומלכות", כמו דמויות אחרות של קאמי מהעבר הספרותי שלו, מקבלים עליהם אחריות ונושאים בתוצאות מעשיהם. דמויות אחרות מעומתות עם האבסורד הבלתי נמנע של הקיום או התוצאות המפתיעות של החלטות שהתקבלו, לא בהכרח על ידן. אבל כל הגיבורים והגיבורה מחפשים קול בעולם שותק, חירש ומאלים, מחפשים חום בעולם קר ומקפיא ומנסים ליצור קשר עם בני אדם אחרים, חלקם שונים מהם מבחינה גזעית, דתית ומעמדית. כולם גולים בממלכתם.

הארץ ספרים

אבי גרפינקל 17-03-2017

מניכור לגאולה

הספר האחרון שפרסם אלבר קאמי הוא קובץ סיפורים יפהפה שמשקף את כלל יצירתו – בין קרע להשלמה. זאת אותה תרכובת נדירה של עומק פילוסופי עם יכולת פיוטית

מקור ראשון

אודי נוימן 12-05-2017

לקרוא (ולא) לנוח: על "גלות ומלכות" של אלבר קאמי

בכל הנוגע ל"גלות ומלכות", הסיפור מצווה עלינו במפורש: לקרוא ולזנוח, לקרוא ולנוח, כמובן לנוח מהקריאה אך לא לנוח ממחשבות על הסיפור שאינו מרפה. בנוסף על תחושת הריכוזיות שהיא מנת חלקם של כל הסיפורים הקצרים, לסיפורים של קאמי מצטרפת הדרישה של הסיפור להתעמק בו.

מגפון

פרטים אודות הספר