• חפשו אותנו גם ב:
דיגיטלי
22.2
37.00
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

ברכת התנינים

הוצאה: עם עובד

"יום אחד כשהלכתי ברחובות דרום העיר מצאתי מיטה מתקפלת. זה היה הסימן האחרון שחיפשתי. בחדר ההוא כבר לא יכולתי להישאר." כך נפתח הסיפור הפותח קובץ זה: ברגע האקראי כביכול שבו חוצה גיבורו את הקו הדק מאוד שבין שייכות – רעועה ככל שתהיה – לסדר החברתי בישראל ובין השומקום הארעי שמחוץ לסדר הזה. סיפורים אחרים מציגים בצלילות מצמררת מצבים מהחיים בשוליים, ותמונות משגרתם של מכורים לסמים. ברכת התנינים נמצאת בארץ אפריקנית לא מזוהה ושייכת לשגריר סקנדינבי בעל השקפת עולם ניהיליסטית. עוד סיפורים לוקחים אותנו לאי בתאילנד ולקטמנדו בירת נפאל.

בועז יזרעאלי, מהמשובחים ביוצרי הסיפור הקצר בישראל, כותב כבר שנים רבות באירוניה מבריקה וכאובה על אזורי הדמדומים האלה. קובץ זה מכיל לצד סיפוריו החדשים גם את מיטב יצירותיו הקודמות בז'נר הקצר.

בועז יזרעאלי

בועז יזרעאלי

נולד במרכז, למד קצת סוציולוגיה ופילוסופיה באונ' תל אביב, עבד פה ושם, שרף כמה שנים ארוכות כעורך ומשכתב חדשות בעיתונים, בעיקר מקומונים, פירסם ארבעה ספרים ("השכן המסוכן", הקיבוץ המאוחד 2008; "אדריכל", הקיבוץ המאוחד 2004; "איפה כולם", ידיעות 97'; "נביחות באלכסון", כתר 94'), פירסם סיפורים בכתבי עת שונים, מאמרים מזדמנים, ותורגם לאנתולוגיות באיטלקית ובספרדית ולכתב עת אמריקאי.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

אמנון נבות 25-05-2017

בועז יזרעאלי, סופר חד־פעמי

כיצד ייתכן שסופר מבריק כמו יזרעאלי נדחק אל שולי השוליים של הספרות העברית? קובץ הסיפורים שלו, "ברֵכת תנינים", הוא הזדמנות נדירה להתוודע ליצירה לא ממוסחרת ולא מתפשרת של אחד מאמני הסיפור הקצר המוכשרים ביותר בישראל

הארץ ספרים

יוני ליבנה 16-06-2017

"בריכת התנינים": סיפורים נשכניים

הקובץ החדש של בועז יזרעאלי קורץ לקורא בנונשלנטיות של מי שיודע דבר או שניים על סוחרי סמים. הסיפור על טבילה בבריכת תנינים הוא משל קולע לעוקצנות של רוב הסיפורים בספר

ynet

סיגל נאור פרלמן 09-07-2017

כְּתוֹב. זה החופש

קובץ הסיפורים של בועז יזרעאלי ברכת התנינים מעיף סטירת לחי מצלצלת לתפיסת ההנאה הרווחת כל כך במחוזותינו, שכן כבר מהעמוד הראשון בספרו מבין הקורא שכאן הוא נידון להצטמצמות נזירית. במקום לרכוש, לצרוך, להתקדם כלכלית בתחומי המובן מאליו של העולם הקפיטליסטי, נדרש הקורא לוותר, להיפטר ואף לכווץ את ממדיו למרחב הפיזי הצר שבונה לו יזרעאלי בסיפורים הללו; לא קשה להניח, לכן, שרבים מהנהנים יסרבו לחתום על החוזה הדרקוני הזה, ייכנסו לג'יפ וילחצו על הגז או יקפצו קפיצת ראש לברכה (גם שם, למרבה השמחה, יחכו להם התנינים). הקורא שבכל זאת יחליט לחתום על חוזה הקריאה עם יזרעאלי ימצא, עד כמה שזה מדהים, שככל שהמרחב החיצוני בסיפוריו של יזרעאלי הולך ומצטמצם (אמנם לעתים הוא מתרחב, אבל רק כפיקציה, תמיד כפיקציה), הולך ומתפשט המרחב התודעתי שלו ואף שולח זרועות ארוכות, מטאפוריות כמובן, למקומות שלא חשב שיגיע אליהם, או כלל לא חשב שצריך להגיע אליהם.

אודות - כתב עת למסות וביקורת ספרות

קרן דותן 16-07-2017

דיוק של מחט קטנה

סיפוריו כאילו חותרים לגלף שבריר של רגע או תובנה ולדקק אותם - לעשות אותם דקים ומדויקים כמו ראש של סיכה. במקום לעבות את השבריר הזה ולהלביש עליו עלילות והסברים (מה הביא את הגיבור למצבו? מה היה בילדותו?), הוא מנסה לדובב אותו מתוכו, מתוך ההווה הטהור שלו, להפוך אותו לחוט זקוף של משמעות, או ליתר דיוק למחט קטנה, שלא מחזיקה בקצה שלה דבר (בטח שלא עפיפון). הוא מעמיד אותה כפי שהיא, עירומה ודוקרנית. [...] גם לשון הסיפורים מתעתעת, כשהיא נזהרת שלא להידבק בהווי המעורפל שהיא מתארת, ולובשת צורה מסורקת למשעי. המשחק הכפול בין העולמות - העולם הבורגני וזה שחותר תחתיו, פושע ובוגד בו - הוא חלק ממה שמקנה לסיפורים את העוצמה הנדירה שלהם.

ישראל היום

אריק גלסנר 07-08-2017

המלצה קצרה על "ברכת התנינים" של בועז יזרעאלי

אומר רק שיש תחושה בקריאה שכל מילה ומילה נחשבה, שכל מילה ומילה כתובה באחריות; שיש תחושה בקריאה של היכרות עם המציאות, רגישות למורכבותה – וגם בסיפורים הלא-ראליסטיים הן נוכחות! (במציאת מקבילה לא ראליסטית לעושרה ודחיסותה של המציאות); שיש ליזרעאלי חוש הומור טוב מאד, סאטירי לפרקים, לעתים נואש.

מבקר חופשי

פרטים אודות הספר