• חפשו אותנו גם ב:
חיבוק־גדול
דיגיטלי
37
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

חיבוק־גדול

הוצאה: עם עובד

אם אתה מרגיש שחסר לך משהו, בייחוד סביב הכתפיים ובשיפולי הגב, אם אתה יודע שאין בנמצא זוג זרועות נוסף שיצטרף לזרועותיך שלך, נחש פיתון באורך שני מטר ועשרים יכול לחולל גדול מסוגל פלאים. ופיתון המחמד הקרוי חיבוק לחבק אותך שעות על שעות ולא להרפות.

ב־1974 ראה אור בצרפת הרומן חיבוק־גדול מאת סופר אלמוני בשם אמיל אז׳אר וזכה להצלחה גדולה. הספר מגולל את סיפורו של מסיה קוזן, סטיסטיקאי פריזאי שחי בגפו בדירת שניים וחצי חדרים עם פיתון בשם חיבוק־גדול. עמוד אחר עמוד נחשף בפני הקורא מערך ההגנה המשוכלל שהקים קוזן בתוך נפשו וסביב חייו בלב הכרך השוקק, אלא שגם לו עצמו הולך ומתברר שאינו מוגן מפני הבדידות והצורך באהבה.

רק שנים לאחר פרסומו הראשון של ספר זה נתגלה שמאחורי שמו אפוף המסתורין של אמיל אז׳אר עומד הסופר המפורסם רומן גארי, שהסתיר את זהותו כקריאת תיגר על מה שראה כתגובה האוטומטית של הביקורת לספריו.

גארי התאבד ב־1980, ומכּתביו שנחשפו לאחר מותו עולה שייחס חשיבות מרובה לסוף המקורי שכתב לרומן וקיווה שביום מן הימים יראה אור כנספח לספר. כדי למלא את משאלתו כוללות כל המהדורות המחודשות לרומן גם את פרק הסיום המקורי שכותרתו ״אקולוגי״, וכך נעשה גם כאן.


רומן גארי

רומן גארי

אמיל אז'אר הוא פסבדונים של רומן גארי (1980-1914), שהיה טייס קרב, דיפלומט, במאי קולנוע, וכמובן סופר יהודי-צרפתי ממוצא רוסי. הוא נולד כרומן קאצ'ב במוסקבה, גדל בווילנה, בוורשה ואחר-כך בניס שבצרפת. אחרי לימודי משפטים התגייס לחיל האוויר הצרפתי ובתקופת הכיבוש הגרמני לחם כטייס בצבא צרפת החופשית. עם תום מלחמת העולם השנייה, במקביל לקריירה דיפלומטית בשירות החוץ הצרפתי, התמסר לכתיבה. ב-1980, כ-15 חודשים אחרי התאבדותה של אשתו השנייה (אז כבר גרושתו), השחקנית האמריקאית ג'ין סיברג, התאבד גארי ביריית אקדח. על חייו התפרסמו כחצי תריסר ספרים ביוגרפיים. בשלב מסוים של כתיבתו חש גארי שהקהילה הספרותית אינה טורחת לקרוא את ספריו לעומקם והחל לפרסם בשמות-עט שונים. המפורסם שבהם הוא "אמיל אז'אר", שבו חתם על הספר כל החיים לפניו, בלי ליידע אף את המו"ל, שזיכה אותו בפרס גונקור לשנת 1975 (בפעם השנייה, אחרי שורשי השמים 1956). ב'ספריה לעם' יצאו גם ספריו עפיפונים 1983 וחרדתו של המלך סלומון 1980 בשם העט אמיל אז'אר.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

פרטים אודות הספר