• חפשו אותנו גם ב:
עיני האח הנצחי
דיגיטלי
20
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

עיני האח הנצחי

הוצאה: תשע נשמות

שטפן צוויג, הסופר בעל אלף הפנים, כתב יותר משישים יצירות ספרותיות. בין הנדירות ביופיין ובסגנונן היא "עיני האח הנצחי" – אגדה מהודו הקדם בודהיסטית.

השחקנים הם: מלך, עַם, מרחב על–זמני, בלתי מוגדר – ולפיכך גם עכשווי. הגיבור הוא לוחם ששמו ויראטא הנקלע לעבודה בשירות המלוכה. דרכו של ויראטא היא אפית, אך מסלולו לא רגיל והתפניות בו מהופכות: חייל – שופט – אסיר – נזיר – אדם פשוט. ויראטא מחפש יותר מכול את חירותו הנפשית ואת השחרור מכל אשמה.

כל שלבי הנובלה נושאים מטענים קיומיים, פילוסופיים, עדינים. האנרגיה הספרותית נמצאת – בדומה לעלילה – בכוח ובשקט שמעבר למילים. “עיני האח הנצחי“ הוא טקסט חריג, “לילי“. קריאתו באיטיות עשויה להעניק הנאה שלווה ומסתורית, לעורר שאלות, וכמו ביצירות מופת מודרניות, לגלות אמת חמקמקה.

שטפן צוויג

שטפן צוויג

1942-1881. סופר, משורר, מסאי, מחזאי וביוגרף. מהאינטלקטואלים ההומניסטים החשובים שפעלו במאה העשרים בין שתי מלחמות העולם. נולד בווינה למשפחה יהודית. למד גרמניסטיקה ורומניסטיקה. במלחמת העולם הראשונה שירת כעיתונאי צבאי. הוא יצא נגד הלאומנות ותמך באחדותה הרוחנית של אירופה. עם עליית הנאצים לשלטון בגרמניה, ב-1933, החל צוייג להידחק בהדרגה מן העולם דובר הגרמנית, ב-1934, עקר לאנגליה. ב-1941 היגר לברזיל עם אשתו השנייה, שרלוטה אליזבת (לוטה), ובפברואר 1942 שמו השניים קץ לחייהם בבליעת רעל. צוויג היה בתקופתו הסופר הפופולרי והמתורגם ביותר באירופה. רבים מספריו תורגמו לעברית, ביניהם "העולם של אתמול", ספרו האוטוביוגרפי, "קוצר רוחו של הלב" "משחק המלכים" ו"מארי אנטואנט".

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

ניסים כץ 22-01-2016

המלצות סוף השבוע (23-22 בינואר) מאת עורכי "יקום תרבות", יקום תרבות

זהו הספר השני בהוצאה החדשה של אוריאל קון, וגם כאן כמו במקרים עברו הוא משתף פעולה עם המתרגם הראל קין. שניהם עושים עבודה מצוינת, הן בבחירת החומרים, והן בתרגום, והפעם מביאים לנו קהל הקוראים זווית אחרת של שטפן צוויג בדמות סיפור עם, אגדה עם מוסר השכל. הסיפור מספר את סיפורו של לוחם בשם ויראטא הנקרא לעבודה בשירות המלוכה, ומכאן מתחילות תהפוכות ותפניות בתפקידים של ויראטא (חייל-שופט-אסיר, נזיר-איש פשוט), שנובעות מתהפוכות נפשיות. זהו סיפור על אדם שחיפש את חירותו הנפשית, ואת עשיית האמת והטוב, ואת השחרור מכל אשמה. לחובבי שטפן צוויג אסור להחמיץ ספר זה.

קישור למקור

חבצלת פרבר 02-09-2016

מעשייה ואי–עשייה, מקור ראשון שבת

יופייה של הנובלה, ההנאה והשעשוע שהיא מזמנת לקוראים, אינם נובעים אפוא מן הפתרונות שהיא מציעה, אלא מן האופן שבו היא מעלה את השאלות, התהיות, ואת הפתרונות ושלילתם. גם הקורא בן ימינו ומקומנו, זה שיש לו מדריכים אחרים בחיפוש אחר חיים ראויים, או זה שאינו מאמין מלכתחילה בקיומן של תשובות מוחלטות לשאלה זו – ייהנה מן הדרך שבה פורצות התהיות, לפעמים באופן בלתי צפוי לגמרי, ומכך שהאגדה התמימה–לכאורה מתגלה בחלקים שונים שלה כסאטירה חברתית לא תמימה לחלוטין. [...] ובעיקר מהנים ההיגיון המתחלף, שאינו מקובע במסלול אחד, ושינויי הכיוון ונקודות המפנה המפתיעות בעלילה, שנגרמים בשל חשבון הנפש המתמיד וההתלבטויות החוזרות ונשנות של ויראטא. כל אלה מסבים לקורא עונג רב ושעות של הנאה תמימה וללא רוע, הנאה שהיא אסקפיסטית לגמרי ולתיאבון.

קישור למקור

פרטים אודות הספר