• חפשו אותנו גם ב:
מפלצת הזיכרון
דיגיטלי
34
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

מפלצת הזיכרון

מחבר:
הוצאה: עם עובד

היסטוריון צעיר ושאפתן כותב ליושב ראש יד ושם ומספר על מאבקו במפלצת הזיכרון, עד לרגע שבו השתלטה על חייו.
כוכבו של הצעיר דרך בחקר המנגנונים המדויקים של התהליך התעשייתי שבו חוסלו מיליוני יהודים במחנות ההשמדה. לפרנסתו, הוא מתחיל להדריך סיורים באתרי הזיכרון שעל אדמת פולין - של תלמידים, אנשי צבא ופוליטיקאים ישראלים.
אתרי הרצח נעשים מקום העבודה שלו, והזוועה חודרת אל תוך נשמתו. הוא מנסה לחשוף ביערות ובמעבה האדמה את דמותם האבודה של הקרבנות, אך לחרדתו הוא מזהה בעצמו ובמודרכיו הערצה לכוח ולכושר הביצוע של הרוצחים. "כדי לשרוד בעולם הזה צריך להיות קצת נאצי", אומר לו תלמיד תיכון באחד המסעות. אט־אט גוברת בקרבו ההכרה שאיש מעולי הרגל אינו מעז להתייצב באמת נוכח הפשעים ומשמעויותיהם המוסריות.
בלשון בהירה ודייקנית מספר ההיסטוריון הצעיר, דרך עטו של ישי שריד, על התהליכים המפוררים והמעוותים שהתחוללו בו בעת מילוי המשימה ועל עלייתו ונפילתו כסוכן של הזיכרון - עד לנקודת השבירה הבלתי נמנעת.

ישי שריד

ישי שריד

ישי שריד נולד בתל אביב ב-1965. שירת בצה"ל כקצין מודיעין, למד באוניברסיטה העברית ובהווארד וכיום עובד כעורך דין. ספרו לימסול (עם עובד 2009) זכה להצלחה נאה, תורגם לשמונה שפות (אנגלית, צרפתית, גרמנית, סינית, טורקית, איטלקית, קטלנית ודנית), זכה ב"פרס הגדול לספרות בלשית" בצרפת ובפרס הבין לאומי על שם מריסה ג'ורג'טי הניתן בטרייסטה שבאיטליה וכן נכלל ברשימה הקצרה של פרס IMPAC היוקרתי המחולק בדבלין. גן נעמי (עם עובד 2013) נכלל ברשימה הקצרה של 'פרס ספיר'. השלישי (עם עובד 2015) הוא ספרו הרביעי.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

יוני ליבנה 18-08-2017

"מפלצת הזיכרון": ספר טיסה קודר ויעיל לפני המסע לפולין

ynet

תלמה אדמון 25-08-2017

"מפלצת הזיכרון": ספר טיסה קודר ויעיל לפני המסע לפוליןהרומן של ישי שריד על השואה הופך אותנו ל"מפלצת הזיכרון"

משהו אחר עולה מן הספר הזה, והוא מאתגר וחתרני.

מעריב

מיטל שרון 05-09-2017

מפלצת הזיכרון

שריד מצליח לשאול את השאלות האלו מבלי להיתפס לפומפוזיות דידקטית של שעת חברה בבית הספר, ומצליח להתחקות אחר התשובות להן מבלי לפחד ממה שעומד בקצה הדרך, והקוראת מוזמנת לעקוב בצעד מדוד ובלב הולם אחרי נציג החברה הישראלית, שמקדים את המחנה רק במעט. הדרך הזו היא מסקרנת ומבעיתה, ושריד משרטט אותה בחוכמה וכישרון, עד לרגע האחרון, שבו מתגלה, כמקובל בז'אנר השואה, ששום דבר בחיים הרגילים לא יוכל להיות נורא כמו הדבר עצמו.

החיים עצמם

אורי ש. כהן 08-09-2017

"מפלצת הזיכרון": ישי שריד מגיע לשיאו ומפגין מיומנות מענגת בשזירת עלילות

המתח והזיקות בין ילדים להורים הם גורם משמעותי מאוד בספריו של שריד, וב"מפלצת הזיכרון" כתיבתו בשיאה והמתח הזה מומר לזיקות רעיוניות, לשאלות שנוגעות בליבת הסיפור שלנו ובמערכת האלימה שהוא קובע כמציאות. הספר צנום, אבל הקריאה בו ארוכה ואני נושא אותה בתוכי ותוהה עליה. רוב המחשבות נוגות, על הצלם שבו נוצרה המדינה, צלמה כפי שהוא התגבש. המדריך במחנות יודע אינסוף פרטים על ההשמדה, אבל על העם שלו הוא לומד מביקור לביקור והדברים שהוא לומד מדכאים: לעולם לא עוד, כי כבר.

הארץ ספרים

פרטים אודות הספר