• חפשו אותנו גם ב:
שנת אפס
דיגיטלי
39
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

שנת אפס

הוצאה: חרגול

ספרים רבים כבר נכתבו על מלחמת העולם השנייה ועל השנים שלאחריה.

 הספר רחב היריעה הזה מתמקד בשנה אחת, השנה שבה הסתיימה המלחמה. ההרס והקטל החלו להתבהר במלוא זוועתם, למעשה כלל לא תמו, אך כנגדם החלו ללבלב ניצני התקווה, האישית, החברתית והלאומית: אולי מתוך ההריסות אפשר יהיה לכונן עולם חדש, בטוח וטוב יותר?יאן בורומה, ההיסטוריון האמריקאי יליד הולנד, מספר את סיפורם של המשחררים, המשוחררים והמובסים, של הקורבנות, הנוקמים, השופטים, סוחרי השוק השחור, וגם את סיפורן של ההתחלות החדשות, מיפן ועד בריטניה – הפרק המיוחד הזה בתולדות האנושות שבין הרס לבנייה מחדש, בין תהומות הייאוש לתקווה.

"תיאור גרפי – מבוסס על מחקר נרחב, בנוי לתלפיות ומסוגנן היטב – של השנה הקובעת במאה העשרים, על הזוועות, התקוות, האשליות ושורשי הבעיות שעוד יצוצו. ספר מרתק. הישג עצום." 

איאן קרשו

"1945 – שנת אפס היא הרגע המכונן של העידן המודרני. הספר הזה הוא תיאור שופע חיוניות וחמלה של אותו רגע."

 מייקל איגנאטייףספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

אבנר שפירא 21-09-2015

מה נותר מהעולם שקם על הריסות המלחמה ב-1945, הארץ

"סיפורו של אבי – לא נורא כמו זה רבים אחרים, אבל נורא דיו – הוא שהצית את סקרנותי ביחס למה שאירע מיד לאחר המלחמה ההרסנית ביותר בתולדות האנושות", כותב בורומה בפתח "שנת אפס". הוא מנסח כמה מהתהיות שהתעוררו בו: "כיצד קם העולם ועלה מן ההריסות? מה קורה כאשר מיליוני בני אדם גוועים ברעב או תאבי נקם? כיצד נוצרת מחדש החברה, או ה'ציביליזציה' (מלה פופולרית בזמנו)?" עטיפת הספר "שנת אפס" בורומה: "אפילו 'מלחמה צודקת', כמו שהיתה המלחמה נגד היטלר, גוררת תוצאות ברוטליות: מלחמות אזרחים, מהפכות, רעב, עקירת מיליוני בני אדם ועוד" על שאלות אלה ואחרות הוא מנסה להשיב בספרו תוך התמקדות פרטנית בשנה אחת בלבד, שהיתה רוויית התרחשויות דרמטיות ושימשה קו תפר שברירי — בין קץ הייאוש לגילויי שמחה ואותות תקווה; בין סוף ההרג והחורבן העצומים לתחילתו של השיקום הממושך והניסיונות לכונן מחדש את שלטון החוק ולהעניש את הפושעים; וגם בין סיום העידן הנאצי ומלחמת העולם השנייה לראשית המלחמה הקרה והפצעתו של סדר עולמי חדש, שעמד על כנו ברוב המחצית השנייה של המאה ה–20.

קישור למקור

פרטים אודות הספר