• חפשו אותנו גם ב:
פרסה וכינור
דיגיטלי
23
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

פרסה וכינור

"זה היה רעיון של יוני, שהוא כל-כך שונה ממני, והרפתקן, וסודי, וזהה. וזה היה שייך לתקופה ההיא של איחודנו, וכעסינו, ובלבולינו. כאילו נקרע מסך מעל העולם, והמציאות נחשפה במלוא עוצמתה וכאבה ואפסותה. וכל-כך הרבה שאלות, וכל-כך הרבה תשובות לשאלות שמעולם לא נשאלו. והכל בבת אחת. פתאום אנחנו שניים. תאומים שונים זהים. ושלל אפשרויות. והחלטה ברורה, פה אחד - לא מסַפּרים."


יוני ודני, גיבורי פרסה וכינור, הם תאומים זהים שהופרדו זמן קצר אחר שנולדו, עד שפגישה מקרית איחדה אותם מחדש. סביב הגרעין הסיפורי הזה רוקם ערן בר-גיל רומן עמוק, עוצר נשימה בשיאיו, מפוכח וחכם, מלא רגש והשראה, שעוסק בכמה משאלות החיים היסודיות ביותר: בבדידות, במה שמסתתר מעבר לה, ובחלום האנושי העתיק לגלות את דמותך, ואפילו את נפשך, משתקפת מחוצה לך - באדם אחר, במוזיקה, ביצירת אמנות, באהבה.


חוכמת הסיפור של ערן בר-גיל מתגלה גם במבנה המיוחד של הרומן. הוא מסופר כמעט כולו, פרט לפרק הפתיחה, בשני קולות שונים - קולותיהם של יוני ודני - המגוללים שני סיפורים נפרדים שסוחפים את הקורא כל אחד לכיוונו, עד ששני הקולות נמסכים לפתע, הופכים לדואט, ושתי העלילות מתהפכות ומתמזגות זו בזו בעוצמה מפתיעה.

זוכה פרס ברנשטיין לשנת 2006, בנימוקיהם למתן הפרס כתבו השופטים: "הסופר מעצב בתבונה וברגישות את עולמן של שתי דמויות מרכזיות – יוני ודני, שני אחים תאומים זהים שהופרדו סמוך ללידתם וגדלו אצל שתי משפחות מאמצות. על מנת לגונן על עצמם מפני היחשפות למקום הכואב והלא מדובר, שוקעים השניים באימונים אינטנסיביים בהשגת שליטה עצמית גבוהה.

האחד, באימונים לקראת נגינה מושלמת בכינור והשני, בטיפול מסור בסוסה ובהכנתה לקראת מירוץ. עלילת הרומן עוקבת אחר המסלולים המקבילים ועם זאת מהדהדים זה את זה, שעוברים השניים, עד לנקודה המאפשרת את פריצתם של מחסומים רגשיים ואת ההיפתחות לאפשרות של מגע, חיים ונתינת חיים... ייחודו של הרומן ביכולתו לספר בפשטות, ביושר ובאיפוק סיפור מורכב הנע בטבעיות מצורת חיים של 'אחד' לצורת חיים של 'שניים' מן התודעה היוצרת את זהותה כישות יחידה 'מבפנים' אל ההתבוננות בדמות כ'אובייקט' ובחלק ממאגר עובדות של שותפות גורל וקשרי דם... ערן בר-גיל מעניק לקוראיו בכל אלה חווית קריאה ייחודית ומרגשת ועל כך מצאנו אותו ראוי לפרס".

ערן בר גיל

ערן בר גיל

יליד חולון. גדל והתחנך ברמת-השרון. למד פסיכולוגיה וספרות-משווה באוניברסיטת בר-אילן. כתב כתבות עבור מוסף 'הארץ' ומוסף 'שבעה ימים' של ידיעות אחרונות, וביקורת ספרות שהתפרסמו במוסף "ספרים" של 'הארץ'. פירסם עד היום תשעה ספרים, בניהם שירה, סיפורים ורומנים. יצר את הטרילוגיה הספרותית מוזיקלית "אחד חלקי אחד", ערן בר-גיל זכה בפרס בינשטיין לספרות לשנת 2005 עבור ספרו "פרסה וכינור", פרס אקו"ם לעידוד היצירה על ספרו גשר, ובפרס אקו"ם ליצירה המוגשת בעילום שם בתחום הסיפורת לשנת 2010 על ספרו 'קסם וכזב'. נשוי ומתגורר במושב מישר. ספריו: * בבושקה : סיפורים וביניהם שירים (בני-ברק : הקיבוץ המאוחד, 1998) * פשוט : שירים (בני-ברק : הקיבוץ המאוחד, 2000) <עריכה, לאה שניר> * מים רבים (תל אביב : בבל, תשס"א 2001) <עריכה, רפאלה שיר> * חיי יום יום : שירים (תל-אביב : הקבוץ המאוחד : קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות, 2003) <עריכה, לאה שניר> * פרסה וכינור (תל-אביב : חרגול+פלוס, 2005) * 1:1 : אחד חלקי אחד (ירושלים : התו השמיני, 2005) <תקליטור + חוברת עם מילות השירים> <בועז ריינשרייבר - הפקה מוסיקלית, הלחנה, שירה, תזמור, גיטרות> * גשר (ירושלים : כתר, 2007) <עריכה - רונית ויס-ברקוביץ> * ברזל (ירושלים : כתר, 2008) <רומן> <עורך הספר - דרור משעני> * קסם וכזב (תל אביב : אקס ליבריס : ידיעות אחרונות : ספרי חמד, תשע"א 2011) <עריכה - רונית ויס-ברקוביץ>

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

יקיר בן משה 16-06-2005

טיים אאוט

"'פרסה וכינור' הוא מן הרומנים המרשימים שידעה הספרות העברית בשנים האחרונות. מפליא כיצד סופר צעיר מצליח לגרום לקורא לאחוז בספר ולא להרפות ממנו עד סופו."

אריק גלסנר 23-06-2005

מעריב (תרבות וספרות)

"ערן בר-גיל כתב ספר עדין, יפה ועצוב לפרקים."

עמרי הרצוג 01-07-2005

הארץ (תרבות וספרות)

"פרסה וכינור" הוא רומאן שעוסק בהשתקפויות, ותשתית הכפילויות שמפעילה אותו היא מתוחכמת, משוכללת ומעודנת. כשהיא נחשפת, כמו רשת ביטחון, בשיאו של הרומאן, היא יוצרת רגע של אמון בין הקורא והכותב: ברגע שהמתח מתעצם, ונדמה שהמבנה העלילתי עומד לפני קריסה, היא חושפת את עצמה לרגע כדי להפיג את הסכנה. היא מסמנת את ביטחון הפסיעה אחרי מחבר מיומן, ששולט בחומרי הסיפור שלו. הרגע הזה אינו שכיח בקריאה, אף שהוא תכליתה: הוא מאפשר התמסרות מוחלטת, ואפילו צייתנות, לניגונו של החלילן.

קישור למקור

שאול סתר 04-07-2005

הארץ (מוסף ספרים)

בכישרון גדול, בהינף רחב ובעוצמה רבה כתוב הרומן החדש של ערן בר-גיל. קולו של בר-גיל, לאחר שני ספרי שירה, קובץ סיפורים ורומן ראשון, ולנוכח הרומן הנוכחי, מתבסס כקול מובהק ויציב, בוטח ורגיש.

קישור למקור

פרטים אודות הספר

  • סוגה: סיפורת מקור
  • מסת"ב: 9789657120578
  • מספר עמודים: 254
  • שפה: עברית
  • הוצאה: ינואר-2013