• חפשו אותנו גם ב:
שנה
דיגיטלי
42
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

שנה

הוצאה: לוקוס

"בבוקר אחד של חודש פברואר התעוררה ויקטואר בלי שזכרה דבר מהערב הקודם ומצאה את פליקס שוכב מת לידה, במיטה שלהם. היא ארזה מזוודה, קפצה אל הבנק ולקחה מונית לתחנת הרכבת מונפרנאס. היה קר, האוויר היה צלול, כל הזוהמה נקבצה בפינות הרחוב. … ויקטואר חיפשה על המסך את הרכבת הראשונה שתיקח אותה הכי רחוק שאפשר, והכי מהר… היא לא רצתה לספק שום הסברים."
בטון ההרפתקני והמשחקי האופייני לו, אשנוז משרטט מסע בריחה של אישה צעירה הנפרס בדיוק על פני שנה, עד שהיא מגיעה לנקודת החזרה.
שנה הוא ספרו השני של ז׳אן אשנוז המתורגם לעברית בהוצאת לוקוס; קדם לו בלונדיניות גבוהות.

ז'אן אשנוז

ז'אן אשנוז

ז׳אן אשנוז' מבכירי הסופרים הצרפתים של ימינו, נולד בשנת 1947 באורנז׳ שבצרפת. את ספרו הראשון פרסם אשנוז בשנת 1979 וזכה להצלחה גדולה, ומאז פרסם שבעה-עשר ספרים נוספים בהוצאת Minuit שעיטרו אותו בשלל פרסים, בהם פרס הגונקור היוקרתי (אני הולך מפה, 1999) ופרס מדיצ׳י (צ׳רוקי, 1983). אשנוז רוקם בכתיבתו מערכות יחסים מתעתעות עם קוראיו, ובמשחקי לשון, ציטוטים ספרותיים ועירוב סגנונות כתיבה הוא חוקר מוסכמות של בניית עלילה, עיצוב דמויות ושימוש בשפה.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

מיז קיי 22-02-2018

סיפורי בדים

כך שמעבר לזיגזוג של ויקטואר עצמה, "שנה" בוחן גם את אופני הזיגזוג של הכתיבה עצמה. ככל שויקטואר הולכת ומתרוששת, כך גם הסיפור הולך ומידלדל. אשנוז הולך ומפשיט את העלילה בהדרגה מכל תיאור עודף, מכל מחויבות לדמויות וסיפורן, ומכל הבעת עמדה או הצעת פרשנות. הוא מתרכז אך ורק בקרעי אירועים חשופים. זה טקסט שמה שמאפיין אותו הוא ניכור והזרה, תלישות וחוסר ודאות, ובכמה רגעי מפתח אף סירוב מוחלט לסייע לקורא להבין מה בעצם קורה פה (ולמה). איזכורי מקום וזמן נעשים פחות מדויקים ומשוערים בלבד, וכל הגיון סיבתי מוחלף בשרירותי ובאקראי. היעדר הפשר של מעשיה של ויקטואר ניצבים בהתאמה להיעדר הפשר וחוסר ההבנה שהקורא חווה. הכל נדמה אקראי ושרירותי, והקורא מתקשה למצוא כיוון – ממש כמו ויקטואר.

הנייר

מאיה גז 18-07-2018

"שנה" של ז'אן אשנוז: הקורא מאבד את צלם האנוש שלו יחד עם הגיבורה

זו נובלה מתומצתת, וממש כמו כוס תה חזק היא גם מחושבת היטב. המשפטים הקצרים מגבירים את הדרמה. תיאורי המקום מזכירים כתיבה קולנועית ומאפשרים לקורא לראות את צרפת שוויקטואר חוצה. אשנוז מתאר לא רק תנועה במרחב גיאוגרפי, אלא גם דיסאוריינטציה פסיכולוגית של אשה בודדה ומבודדת, שמתכנסת יותר ויותר בעצמה, אשה שקרוב לוודאי חשה בודדה גם בתוך הזוגיות שהיתה לה ושהיא עצמה כל עולמה.

הארץ ספרים

פרטים אודות הספר