• חפשו אותנו גם ב:
בלונדיניות גבוהות
דיגיטלי
42
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

בלונדיניות גבוהות

הוצאה: לוקוס

מפיק תוכניות דוקו-ריאליטי בטלוויזיה שוכר בלש פרטי לאתר את גלוריה סטלה, כוכבת בלונדינית גבוהה שזכתה לתהילת בזק, נכלאה באשמת רצח ולאחר שחרורה נעלמה מעיני הציבור. סיפורה של סטלה נועד להיות הפרק האחרון והסנסציוני בסדרה על בלונדיניות גבוהות בקולנוע, באמנות ובחיים עצמם. אלא שמשימת הבילוש מסתבכת, והעלילה, המשלבת מרכיבים פנטסטיים, מתפתלת והופכת למרדף חוצה יבשות אחר הבלונדינית המיתולוגית, שתמיד מותירה את רודפיה צעד אחד מאחור.
בהומור מבריק ובלשון קצבית, חושף אשנוז את הפוטנציאל המשחקי והסאטירי של העלילה הבלשית, ומציג קולאז' פרוע של רכיבים מתרבות הפופ, מסוגת המותחן ומהספרות היפה.

ז'אן אשנוז

ז'אן אשנוז

ז׳אן אשנוז' מבכירי הסופרים הצרפתים של ימינו, נולד בשנת 1947 באורנז׳ שבצרפת. את ספרו הראשון פרסם אשנוז בשנת 1979 וזכה להצלחה גדולה, ומאז פרסם שבעה-עשר ספרים נוספים בהוצאת Minuit שעיטרו אותו בשלל פרסים, בהם פרס הגונקור היוקרתי (אני הולך מפה, 1999) ופרס מדיצ׳י (צ׳רוקי, 1983). אשנוז רוקם בכתיבתו מערכות יחסים מתעתעות עם קוראיו, ובמשחקי לשון, ציטוטים ספרותיים ועירוב סגנונות כתיבה הוא חוקר מוסכמות של בניית עלילה, עיצוב דמויות ושימוש בשפה.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

נעם פרתום 31-08-2017

"בלונדיניות גבוהות": לסלבריטאים-לרגע אין זכות להוריד פרופיל ולהישכח

הרומן הזה מבטיח חוויית קריאה מאתגרת, סוחפת ומתגמלת. הכתיבה של אשנוז עמוסה בהתייחסויות לספרי שרלוק הולמס וג'יימס בונד, לרומנים של ולדימיר נבוקוב ולסרטים של אלפרד היצ'קוק. סגנון הכתיבה הקולח, ההיתולי, רב ההמצאה והווירטואוזי שלו הזכיר לי לרגעים יוצרים גאוניים משלנו דוגמת אורלי קסטל־בלום וחנוך לוין. הקצב המהיר והגיבורה הפראית, הגחמנית והעשויה ללא חת גרמו לי לדמיין את סטלה כבת דמותה של אומה תורמן בסרט "להרוג את ביל". הספר הזה הוא תמהיל פופ פוסט־מודרני צבעוני, מופרע ומענג. [...] התרגום של ארז וולק כיפי, טבעי וזורם. הוצאת לוקוס שמה לה למטרה להביא לקהל הישראלי ספרות עולם עכשווית רעננה וחדשנית — הן מבחינת התוכן והן מבחינת המבנה והשפה — והיא מצליחה בכך שוב ושוב.

הארץ ספרים

אלעד בר-נוי 08-09-2017

אז מה קראתןם השבוע?

אפשר לחלץ מהספר הזה הרבה ציטוטים מעולים על בלונדיניות (ושחורדיניות), הרבה ביטויים של פמיניזם מתקדם (תודה לאל, גם על גברים אפשר להסתכל בתור אובייקטים) וכמובן להתייחס לזה שהספר הקדים את זמנו בהתייחסות שלו לריאליטי, לטלוויזיה ובכלל (יצא בשנת 95' בצרפת! הרבה לפני 'המופע של טרומן' ונגזרותיו). אבל מה שאני רוצה להגיד זה שמדובר בחוויית קריאה חכמה, מצחיקה וסוחפת, כזו שלא מפחדת להתנתק מהראליזם כשזה מסייע לסיפור, ובעיקר מצליחה להיות פראית באמת, אבל באלגנטיות צרפתית, כזו שלא זועקת כל רגע 'אני פראי! תראו כמה אני פראי!'. (אלעד)

החיים עצמם

נטע הלפרין 12-10-2017

מציאות בהמתנה

"בלונדיניות גבוהות" של ז'אן אשנוז משלב אלימות ומשחק, ומתחת לעלילה קלילה מסווה תהום אפלה ¬ החוויה שהוא מספק אסתטית וארכיטקטונית, ובתרגום לעברית הוא נקרא כחדשני עוד יותר

ישראל היום

מיז קיי 22-02-2018

סיפורי בדים

ואכן, מה שהולך ומתברר לקורא ככל שהטקסט מתפתח, הוא שמה שמעניין באמת את אשנוז זו לא העלילה המסורתית ומה יקרה בסוף לגלוריה/גלואר והאם ימצאו אותה ואיפה. כל אלה הם רק תירוץ לחיפוש האמיתי שלו: החיפוש אחר צורות חדשות לרומן, דרכי סיפור מקוריות, אחרות ואפקטיביות. ומכיוון ששנות התשעים ("בלונדיניות", כאמור, ראה אור ב-1995) היו שנות השיא של הסגנון הפוסטמודרני, אפשר למצוא כאן את כל מרכיביו המובהקים (אני עושה את זה כאמור קצת גס, כדי לקצר): אירוניה וספקנות, לעיתים על גבול הפארודיה; טון שטוח, מזויף וכמו-אדיש; תמונת עולם קומית-אבסורדית, אופי קרנבלי ומשחקי, תזזיתי; עירוב קולאז'י של גבוה ונמוך; תחושה שהכל מקוטע, פרגמנטרי ולעיתים אף כאוטי; מציאות מתמדת של שינוי ופירוק אשר יוצרת חוויה דמוית החלפת ערוצים בשלט (זפזופ); תחושת אקראיות ורישול; אוסף פרטים ועובדות שמסרבים להצטבר לכלל מציאות קוהרנטית; בלי קתרזיס, בלי רשתות בטחון, בלי הבטחות אוטופיות לגאולה או תיקון או אפילו לפתרון מוגבל; הזרה וריקנות על גבול הניהיליזם; תחושת מוזרות ומועקה אצל הקורא, על גבול התסכול; מינון גבוה של חוסר ודאות והומור שחור; ולבסוף, הסופר הפוסמודרני יכול בקלות להתגלגל כגיבור אירוני לתוך יצירתו שלו, שם מתברר שהוא חסר אונים ממש כמו גיבורו.

הנייר

פרטים אודות הספר