• חפשו אותנו גם ב:
דיגיטלי
16.5
33.00
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

משהו כיפי לכאורה שלא אחזור עליו לעולם

המסה משהו כיפי לכאורה שלא אחזור עליו לעולם נחשבת לאחת מיצירות המופת של דיוויד פוסטר וואלאס. כוחו האינטלקטואלי והרגשי באים בה לידי ביטוי רב עצמה.

בזכות כישרונו הרנטגני לפרק מבנים ומנגנונים חברתיים לגורמים ולחשוף את הזיוף העומד מאחוריהם, הופך שיט התענוגות בקריביים למקור בלתי נדלה לחקר סוגיות כמו פרסום ושיווק, הזדקנות, הגירה, היררכיות חברתיות ויחסי ניצול, רווח והפסד, תהיות קיומיות.

במיזוג של הומור מבריק ופיכחון קודר עוסק וואלאס בפרטי הפרטים של שיט התענוגות, ואלה מצטרפים יחדיו לפרשנות חברתית-פסיכולוגית מרתקת.

דיוויד פוסטר וואלאס

דיוויד פוסטר וואלאס

דייוויד פוסטר וולאס 1962 - 2008, סופר אמריקאי שזכה בפרסים ספרותיים רבים. הרומן פרי עטו "Infinite Jest" בן 1,097 העמודים נכלל ברשימת השבועון "טיים" כאחד ממאה הרומנים הגדולים. בשנת 1989, כשעבר מאריזונה לבוסטון, שקע בדיכאון ובדחפים אובדניים ובעקבות כך אושפז לטיפול פסיכיאטרי, והחל ליטול תרופה נוגדת דיכאון ששמרה על איזונו הנפשי בשנים הבאות. ביוני 2008 ניסה וולאס לשים קץ לחייו. בעקבות כך אושפז שוב בבית חולים פסיכיאטרי וקיבל טיפולים בנזעי חשמל. ב-12 בספטמבר יצאה אשתו מן הבית למספר שעות והשאירה את וולאס לבדו. כשחזרה בלילה גילתה כי התאבד. המוות והפחד הקיומי הם נוכחים קבועים ביצירתו של וולאס. עם זאת, כתיבתו מאופיינת בהומור חריף ומיוחד ובתפיסת עולם עמוקה ובסיסית של חמלה. הוא מציג ביצירותיו התבוננות חודרת ומעמיקה על החיים המודרניים המערביים בכלל ועל החברה האמריקאית בפרט. בתוך מצבי קיצון של ניכור הוא מציג את הרגש העז, את החום האנושי ואת הכמיהה להכלה. מקור: וויקיפדיה

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

עמיחי שלו - ווינט 22-08-2012

קוקטייל על הסיפון עם דיוויד פוסטר וואלאס

זו מסה מאת דיוויד פוסטר וואלאס על קרוז בקריביים - הכל מדויק וחד להפליא, קורע מצחוק לעתים ומדכא עד עפר לעתים, מצוין לכל הדעות.

קישור למקור

אריק גלסנר "7 לילות" של "ידיעות אחרונות" 04-09-2012

על "משהו כיפי לכאורה שלא אחזור עליו לעולם",

בעמוד 7 מספר וואלאס כי: "טעמתי קוויאר והסכמתי עם הילד הקטן שישב לידי שזה: איכסה". בעמוד 74 וואלאס עצמו כבר משתמש בשפה הילדית: "בשתי הבריכות הקטנות יש מי ים והן די איכסיות". המסה בכללותה מעצבת את וואלאס כילד הפיקח שמכריז כי המלך הוא עירום.

קישור למקור

לילך וולך, מערכת וואלה! 10-09-2012

"משהו כיפי לכאורה שלא אחזור עליו לעולם" - קריאת חובה לכל אדם

"משהו כיפי לכאורה שלא אחזור עליו לעולם" של דיוויד פוסטר וואלאס מפרק לגורמים שיט תענוגות וחושף את הבעיה שהיא העולם המערבי - וזה מצחיק ומחריד ונפלא.

אמיר סומר 10-08-2017

קריאת קיץ: כותבי Time Out ממליצים על ספרים

הסופר והמסאי הזה ללא ספק מייצג בגאון את הכתיבה ההיפר-טקסטית, והשפיע עלי רבות דרך הכתיבה הצורנית והשימוש בהערות שוליים כחלק בלתי נפרד מגוף הטקסט ולא כתוסף שנכתב על ידי העורך/המתרגם. בעשור האחרון החלו להגיע לארצנו (באיחור, אלא מה) תרגומים לכמה מספריו, ועד שיגיע גם פרויקט חייו, האפוס "1,079" מומלץ להתחיל דווקא עם מסה קצרה (יחסית לעבודותיו האחרות של וואלאס) שבה נשלח מטעם הארפר'ס מגזין לסקר שיט תענוגות אמריקאי בספינת פאר. בזכות כישרונו הרנטגני לפרק מבנים ומנגנונים חברתיים לגורמים, וואלאס הופך את החוויה האזוטרית הזאת לדוגמה לזיוף שבאנושות. דווקא בפלטפורמת כתיבה שאין בה חוקים רבים כמו מסה, מצליח וואלאס להביא לידי ביטוי את מלוא חריפותו, כנראה בשל העובדה שגם בכתיבה הפרוזאית שלו אהב לשבור את החוקים הלינאריים העבשים.

טיים אאוט

פרטים אודות הספר