• חפשו אותנו גם ב:
עיר המלאכים או המעיל של ד"ר פרויד
דיגיטלי
39
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

עיר המלאכים או המעיל של ד"ר פרויד

עיר המלאכים, או המעיל של ד"ר פרויד הוא ספרה האחרון והאוטוביוגרפי של הסופרת המזרח-גרמנית כריסטה וולף, שפורסם כשנה לפני מותה. בספר חוזרת וולף לחודשים שבהם שהתה בלוס-אנג'לס, העיר שהייתה מקום מקלטם של גדולי האמנים ואנשי הרוח הגרמנים בשנות השלטון הנאצי, ובהם תומס מאן, ברטולט ברכט, תיאודור אדורנו, פרנץ וורפל, מרלן דיטריך וארנולד שנברג.

בתקופת שהותה בלוס-אנג'לס, כשלוש שנים לאחר נפילת חומת ברלין, נפתחים לעיון הציבור תיקי שטאזי מסווגים ומתחוללת סערה כאשר נודע כי וולף, אשת רוח והומניסטית בולטת בגרמניה המזרחית, הייתה לא רק מושא למעקב מצד השטאזי, אלא גם שיתפה עמו פעולה בצעירותה. וולף, המרוחקת אלפי קילומטרים מהסערה המתחוללת בעיתונות הגרמנית, נאבקת לבדה עם הגילויים החדשים, המפתיעים גם אותה, ומתמודדת עם שאלות על מוסר ועל זיכרון. חודשי שהותה בלוס-אנג'לס, העיר הטעונה כל-כך בתרבות הגרמנית ועם זאת האמריקנית והזרה כל-כך, הם לכריסטה וולף מקור בלתי נדלה לחקירה אינטנסיבית ומפוכחת של חייה.

בחיות ובאנושיות רבה מתארת כאן כריטסה וולף את המפגשים שזימנה לה לוס-אנג'לס ואת הלבטים והתובנות בעניין זהותה העצמית המזרח-גרמנית שעוררו בה מפגשים אלה. בכוח אינטלקטואלי ובעצמה רגשית מוליכה אותנוכריסטה וולף לאורך ולרוחב חייה.

כריסטינה וולף

כריסטינה וולף

כריסטה וולף 1929-2011. וולף היתה מחשובי הסופרים במזרח גרמניה הקומוניסטית וזכתה להצלחה גם במערב גרמניה. וולף הזדהתה עם האידיאולוגיה הסוציאליסטית, אבל במשך השנים מתחה ביקורת על המשטר במזרח גרמניה, יצאה נגד הצנזורה ותמכה במתנגדים פוליטיים. ספריה, שכללו היבטים אוטוביוגרפיים רבים, עסקו בין היתר בחלוקת גרמניה לשתי מדינות, בהתמודדות עם העבר הנאצי ובמקומן של נשים בחברה. לאחר הפלת חומת ברלין ב-1989, קראה וולף להמשיך להשאיר את מזרח גרמניה תוך הפיכתה ל"דמוקרטיה הומנית באמת ובתמים". וולף זכתה בכמה פרסים ספרותיים חשובים, אבל לאחר איחוד גרמניה נפגעה יוקרתה בשל הגילוי כי בתחילת דרכה הספרותית, שימשה מודיעה של השטאזי, שירות הביטחון החשאי של מזרח גרמניה. בעקבות הביקורת שנמתחה עליה בעקבות שיתוף הפעולה שלה עם השטאזי, גלתה וולף לארצות הברית. לעברית תורגמו שלולשה מספריה: "קסנדרה" (עם עובד, 1987), "מדיאה: קולות" (שוקן, 1998) ו"עיר המלאכים או מעילו של ד"ר פרויד", (הוצאת ספרית פועלים, 2013)

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

אבנר שפירא - מוסף סוף השבוע -הארץ 23-08-2013

איך שכחה הסופרת כריסטה וולף את שיתוף הפעולה עם השטאזי

הסופרת כריסטה וולף, מאנשי הרוח הבולטים במזרח גרמניה הקומוניסטית, נאלצה בשנותיה האחרונות להתמודד עם הגילויים על שיתוף הפעולה שלה עם השטאזי. ספרה האוטוביוגרפי "עיר המלאכים, או המעיל של ד"ר פרויד", שיוצא כעת בעברית, הוא חשבון נפש נוקב על עברה, הנעשה דווקא באמריקה.

קישור למקור

אריק גלסנר "7 לילות" של "ידיעות אחרונות" 04-09-2013

אולם מה שמחדד אף יותר את התמה הגדולה של הספר – התנגשות בין שורדת של המשטר הקומוניסטי, אך כזו שלא נטשה את אמונותיה החברתיות – הינה העובדה שבזמן שהותה בלוס אנג'לס התפוצצה במולדתה, גרמניה, סנסציה גדולה הקשורה בשמה. הסתבר, כך גילו תיקים חסויים-לשעבר של המשטרה החשאית המזרח גרמנית, שוולף דיווחה לפני כמה עשורים לאנשי השטאזי את דעתה על כמה ממכריה האינטלקטואלים. וולף נבוכה מאד מהגילוי, אירוע שהיא טוענת בכנות שאתה נוטה להאמין לה ששכחה לחלוטין, ומנסה להבין מה הניע אותה לעשות מעשה כזה. חשוב לומר שההלשנה של וולף לא הייתה עניין של חיים ומוות, אלא עניין פעוט בתוצאותיו. אולם וולף מנסה להבין את עצמה, את מי שהייתה, את מי שהנה. האם עשתה את המעשה מתוך אמונתה התמימה בקומוניזם? או האם עשתה את המעשה מתוך נטייה של מי שתמיד הייתה ילדה טובה לרצות את בעלי המסכות? ההידיינות העצמית הזו מאלפת ומשמעויותיה חורגות מהמקרה הפרטי של וולף. היא נוגעת בתשתית החלום הקומוניסטי ושברו.

קישור למקור

עמית מרכוס - הארץ 16-09-2013

עיר המלאכים כגיהנום עלי אדמות

ספרה האחרון של כריסטה וולף הוא חשבון נפש נוקב עם עצמה; עם "האל שהכזיב", הקומוניזם; ובעיקר עם הקפיטליזם מאחז העיניים שגילתה בלוס אנג’לס.

קישור למקור

פרטים אודות הספר