• חפשו אותנו גם ב:
מטאטא וסיפורים אחרים
דיגיטלי
35
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

מטאטא וסיפורים אחרים

מבעד לזווית התבוננותו הייחודית מצייר לאוניד פקרובסקי את הישראליוּת על כל גווניה ומתווה אותה בקווים שיש בהם הומור, אהבה ופיכחון. בין גיבורי סיפוריו אפשר למצוא אמנים, רבנים, פקידים ממשלתיים, יצאניות, רוכלים בשוק ובעלי ממון. כל אלה מרכיבים תמונה עקומה-ישרה בגוון מיוחד במינו.

בכנות נוגעת ללב מתאר פקרובסקי את חוויית ההגירה, שעל אף הייסורים וקשיי היום יום, יש בה חירות המחשבה, מעוף הדמיון ושמחת הדברים הפשוטים. כשהנפש מבקשת למצוא מחדש את הכוח ואת המשמעות, היא פונה אל האמנות, הפילוסופיה והיצירה, ואז – מן היומיומי עולה הנשגב, ומתוך הכאב – השֹחוֹק.

"איזה כוח אדיר ואיזו פשטות נאצלת. אתה מרגיש את כנף הנשר של התרבות הרוסית מצליפה על פניך, ואת הכנף השבורה, האחרת, של המציאות הישראלית".
בני ציפר, עורך "תרבות וספרות"

לאוניד פקרובסקי

לאוניד פקרובסקי נולד בקייב בשנת 1947. הוא בעל תואר שני בתולדות האמנות; במסגרת עבודתו במשרד התרבות בקייב אצר תערוכות רבות. בשנת 1991 עלה עם משפחתו לישראל. סיפוריו ומסותיו מתפרסמים בכתבי עת נחשבים ובעיתונות בשפה הרוסית במוסקבה, קייב, ברלין וישראל. בעברית התפרסמו לראשונה סיפורים פרי עטו במוסף "תרבות וספרות" של עיתון "הארץ". הוא מתפרנס מעבודתו כשומר בחניון ומתגורר בבת ים.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

נגה אלבלך - טור אישי, הספריה החדשה 29-04-2012

הסיפור שמאחורי הספר 'מטאטא וסיפורים אחרים'

חודשים ארוכים עקבה נגה אלבלך, עורכת סדרת "סיפורת" של ספרית פועלים, אחרי סיפוריו של לאוניד פקרובסקי שהתפרסמו בעיתון 'הארץ'. לבסוף החליטה לעשות מעשה.

קישור למקור

עלית קרפ - הארץ 10-05-2012

דברים שרואים מהבודקה

על פקרובסקי אהוב במיוחד "האינטלקטואל שבקצה המטאטא שמטאטא את הכביש בתל-אביב עם תואר שלישי". דומה שייסורי הגלות, מנת חלקם של גיבוריו, הם בעלי כוח מטהר בפעולה שהם פועלים עליהם, כמעט ככוחם של ייסורים נוצריים: הם מעצימים אותם, ומפיקים מהם יופי, וגם אם אין ליופי הזה אחיזה בחיי הגיבורים עצמם, יש לו אחיזה ביצירותיו.

קישור למקור

יותם שווימר - ווינט 17-06-2012

"מטאטא וסיפורים אחרים": אמנות מהחניון

אין ספק שהפער בין התיוג של השומר הרוסי המהגר כבור וחסר השכלה, ובין עולמו התרבותי העשיר והאסוציאציות הספרותיות היפות, יוצר אירוניה דרמטית חזקה, מעצים את האבסורד ואת תחושת אי-הנוחות. אך יותר מכך, אותו פער, אשר נמסר לעתים בזעם מסווה מעט ולעתים בעדינות של ממש, הוא מדגים ספרות טובה מהי. ספרות שאינה שמה לעצמה מחסומים, ואינה מבדילה בין הקיום הספציפי של הדמות במציאות, לבין יכולות הביטוי העצמי שלה והמטען הרגשי והתרבותי שלה.

דוד רוזנטל, מערכת וואלה! 02-07-2012

"מטאטא וסיפורים אחרים": האבסורד שבהגירה לארץ אחרת

לא, אין כעס בלבו של פקרובסקי. הוא רק רוצה להסביר לכם דבר אחד: כולנו משתינים מאותו חור. והגיע הזמן שתדעו את זה לא רק כשאתם נתקלים בבוס גדול או בשר בממשלה, אלא גם בזמן המפגש עם השומר בחניון או מנקה הרחובות.

קישור למקור

פרטים אודות הספר