• חפשו אותנו גם ב:
רדיו בנימין
דיגיטלי
25
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

רדיו בנימין

להאזין לסיפורים, להתעמק בפרטים קוריוזיים: לנבור כבלשים בתוך המרקם הסמיך של ההיסטוריה. דמיינו לעצמכם שקולו של המספר, הקליל והנינוח, שייך לווָלטר בנימין.
רק מעטים מכירים את עשרות תוכניות הרדיו שחיבר ושידר ולטר בנימין בין 1927 ל-1933 בתחנות רדיו בברלין ובפרנקפורט. אלו קטעי פרוזה מרתקים, שזורים אירוניה, עדינות והומור, המאירים דמויות משניות ואירועים שוליים.
"רדיו בנימין" מכיל שישה קטעים ששודרו בתוכניתו "השעה לנוער". השפה קולחת, מותאמת לרדיו. הדמויות אזוטריות אך בלתי נשכחות. ולטר בנימין מציג בהם, כמספר סיפורים מוכשר, את דרך מחשבתו הייחודית.
היכונו אפוא לסיפורים מסקרנים על אסונות, פושעים ומכשפות, זייפנים, יהודים, נוכלים ובתי כלא אפלים. ובעיקר, סיפורים על בני אדם.
"בני האדם אף פעם לא בונים עיר שנחרבה בדיוק כפי שהיתה לפנים; הם תמיד רוצים להפיק איזו תועלת מהאסון, ולכן מבקשים לשוב ולבנות את הישן בצורה בטוחה יותר, טובה יותר ויפה יותר מאשר קודם לכן."

"תחת מבטו ומילותיו, הכל הופך להיות רדיואקטיבי." תיאודור אדורנו
"בנימין הקריב את עצמו למען יעדים מהפכניים… יצירתו וחייו הינם אתגר לכולנו.“ טרי איגלטון

ולטר בנימין

ולטר בנימין

ולטר בנימין (1940-1892), מחשובי ההוגים של המאה העשרים, נולד בברלין למשפחה יהודית אמידה. הגותו עסקה בפילוסופיה, ביקורת התרבות, היסטוריה וסוציולוגיה. עם עליית הנאצים לשלטון עזב בנימין את ברלין ולבסוף הגיע לפריז. בספטמבר 1940 ניסה להבריח את הגבול מצרפת לספרד כדי להגיע משם לאמריקה. הוא ובני קבוצתו הצליחו לעבור לספרד, אך כשנאמר לו שיגורש בחזרה, שם קץ לחייו. ממכתביה של חנה ארנדט עולה כי במהלך השהות המשותפת בפריז והנסיונות להשיג אשרה אמריקאית, העלה בנימין את אפשרות ההתאבדות לא פעם: "מצבו של בנג'י [בנימין] מדאיג אותי מאוד. (…) כעת אני משוכנעת יותר מאי-פעם שחשוב להבטיח לו הכנסה. להרגשתי, יצירתו התפתחה עד לפרטי הפרטים של הסגנון. הכול מפורש יותר והססני פחות. תכופות נראה לי שרק עכשיו הוא מגיע לעסוק בדברים החשובים לו באמת. יהיה מחריד אם משהו יעכב בעדו עכשיו." כתבה ארנדט במאי 1939 לגרשום שלום. דרכי מחשבתו היו פורצות דרכים, ולהגותו נודעת השפעה גדולה גם כיום. יצירותיו המרכזיות: "יצירת האמנות בעידן השעתוק הטכני", "בודלייר", "משימתו של המתרגם", "תזות על מושג ההיסטוריה", "פרויקט הפסאז'ים". אזורי ביניים, ותווך עמדו במרכז הגותו – השיטוט, התרגום, הצילום והפסאז' הם מונחים מרכזיים במחשבתו – ובכך השפיע רבות על אופני המחשבה של המאה העשרים: מתרכז באופני תנועת הדברים והמחשבה, מחפש מעברים (כשמה של האנדרטה לזכרו שפיסל דני קרוון בפּוֹרט בּו), מקומות חציה ופרצות.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

עופרה עופר אורן 13-05-2016

ולטר בנימין, "רדיו בנימין": האם מותו משנה את משמעות הדברים שכתב, סופרת ספרים

קישור למקור

ניסים כץ 02-06-2016

המלצות סוף השבוע (4-3 ביוני, 2016) מאת עורכי "יקום תרבות", יקום תרבות

בספר זה ישנה טעימה קטנה, שישה קטעים בסך הכול, אבל ממש איכותית, מתוך עשרות תוכניות הרדיו שחיבר ושידר ולטר בין 1927 ל-1933 בתחנות רדיו בברלין ובפרנקפורט. בתוכניות הללו התגלה כאיש שיודע לגלגל את המילה על שפתו אפילו ללא מחשבה יתרה, הנדרשת כשכותבים חיבור אינטלקטואלי. הראל קין עושה מלאכת תרגום נאמנה כהרגלו, וגם כתב את ההסבר על הספר, ואת התוספות מאירות העיניים על דמותו וחייו של ולטר הגדול.

קישור למקור

תדהר ניר 22-06-2016

ככה מדברים עם בני נוער על אסונות וזוועות, הארץ ספרים

אם המסר הדידקטי של בנימין העולה מתוך התסכיתים אמור להדהד היום, הוא אמור לטלטלנו בכל רגע של צריכת תוכן תרבותי, ועל אחת כמה וכמה בצריכת תוכן של מה שאוהבים לכנות תרבות ופנאי, ולגרום לנו לשאול: מה באמת מסתתר מאחורי כל הכיף הזה?

קישור למקור

פרטים אודות הספר

  • סוגה: עיון
  • מסת"ב: 12986
  • תרגום: הראל קין
  • מספר עמודים: 43
  • שפה: עברית
  • הוצאה: אפריל-2016