• חפשו אותנו גם ב:
של עכברים ואנשים
דיגיטלי
33
 
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

של עכברים ואנשים

לֶני הוא בחור ענק רפה־שכל, משולל מודעות וזיכרון, ובעל כוח פיזי בלתי־נשלט, שהוא כלל אינו ער לקיומו. חברו ג'ורג', הגורר אותו עמו מנעוריהם, כמין הֶרגל או משימה ומעמסה שהורסות את חייו, הוא היפוכו הגמור של לֶני: איש קטן וזריז, שקול ובעל לשון ומחשבה. במציאות הקודרת של הדיפרסיה האמריקנית (המשבר הכלכלי הגדול של שנות ה־30 למאה הקודמת) נודדים השניים כפועלים שכירים מחווה לחווה בקליפורניה. הם מאבדים מקומות עבודה בזה אחר זה בגלל "הדברים הרעים" שלני עושה בלי־דעת, בתום יַלדי מכמיר־לב. לני רוצה ללטף כל דבר שמוצא־חן בעיניו, וכך הוא מצמית את כל אשר יאהב. בניגוד לצחיחות הרגשית שסביבם, לבדידות ולחשדנות ההדדית של הפועלים הנודדים חסרי־הבית, ללני ולג'ורג' יש זה את זה, ויחד הם מטפחים חלום על חווה צנועה משלהם, אשר בה יחיו רק למען עצמם, באחוות גברים. ג'ורג' אמור לספר ללני על החווה הזאת שוב ושוב, ואלה המלים היחידות שלני זוכר בעל־פה, מלה במלה; לדידו מתמצה האוטופיה שלהם בכך שיינתן לו שם ללטף ארנבים כאוות־נפשו. הקשר המשונה בין השניים מספק לג'ורג' אמתלה והזדמנות לשגות בחלומָם ולהיות מהופנט מן התמונה שהוא־עצמו מצייר, כאילו טבעו של החלום הגדול נעוץ בהיותו פלא ילדותי לא־מציאותי, שרק האמפתיה ליצור כמו לני מאפשרת את ההיקסמות ממנו. שלושה ימים נמשך ההווה הנמרץ של עלילת הנובלה בחווה החדשה שהשניים מגיעים אליה. ובמפתיע, אולי נפתחת לראשונה אפשרות מעשית למימוש החלום.
'של עכברים ואנשים' היא אחת הנובלות העזות ביותר בכל הספרות האמריקנית, והיתה ההצלחה הספרותית הגדולה של סטיינבק (חתן פרס נובל לספרות לשנת 1962), שנתיים לפני 'ענבי זעם'. 117,000 עותקים שלה נמכרו בפברואר 1937, החודש הראשון להופעתה. זה תרגומה הראשון לעברית.

ג'ון סטיינבק

ג'ון סטיינבק

ג'ון סטיינבק 1068-1902 היה אחד הסופרים האמריקאים הידועים של המאה ה-20. זוכה פרס נובל לספרות לשנת 1962. סטיינבק כתב בסגנון נטורליסטי בדרך כלל על דלי האמצעים בני מעמד הפועלים. ספרו הידוע ביותר "ענבי זעם" מספר את סיפורה של משפחת ג'ואד, משפחה עניה מאוקלהומה ועוקב אחר מסעם לקליפורניה, ומאבקיהם לשרוד לאחר הגעתם לשם. על ספרו זה זכה סטיינבק בשנת 1940 בפרס פוליצר לספרות.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

אירי ריקין 07-06-2011

"של עכברים ואנשים" מאת ג'ון סטיינבק | שיר הרעות

גדולתו של הספר הקטן הזה אינה רק בחרישיות הרועמת שלו ובעוצמת הרגשות שמעוררים גיבוריו, אלא במה שנעדר ממנו. סטיינבק הוא לא סופר של מונולוגים מלאי תודעה, התבוננויות חקרניות פנימה ותובנות פסיכולוגיסטיות של מספר חיצוני, אלא רק מתעד של גיבוריו בכל רגע נתון. הצמידות הקפדנית לגבולות המציאות החושנית מאלצת את הקוראים לנחש מה קורה לגיבורים בראש, ולהתרגל לעובדה שלא לכל פעולה יש הסבר. אקדח על הקיר לא בהכרח יורה במערכה האחרונה, אבל זה לא אומר שלא יכול לצוץ פתאום תותח מאחורי הקלעים, כי "אף אחד לא יכול לדעת מה בנאדם יעשה". [...] "של עכברים ואנשים" הוא חוויה מתקנת לפליטי עידן הקרח הפוסט-מודרני, שהחליף את המציאות בסמל, את הרגש בניכור ואת העלילה בהגיג. מסטיינבק אנו למדים שהשכל לעולם לא יחליף את הלב ושטרגדיות גדולות אפשר לכתוב רק במלים קטנות, שמחייבות קריאה קפדנית אך נטולת מאמץ. פרוזה מאופקת, מדויקת וישירה, כמו שכתבו פעם, כשלסופר היתה מין תשוקה ביזארית שיבינו אותו. למרות העצב שאין לו סוף, ביחד עם הייאוש, הבדידות, האלימות והריקנות הקיומית שנכנסים כאן מכל כיוון, עולה מהנובלה אהבת אדם גדולה עם צמד נחמות.

הארץ ספרים

פרטים אודות הספר