• חפשו אותנו גם ב:
חצי-חצי
דיגיטלי
42
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

חצי-חצי

אני אומר שאני ישראלי, שנולדתי בארץ. אז אומרים לי – אוקי, אז תגיד מאיפה ההורים שלך! אז ישאלו אוקי, אז מאיפה הסבים? הם רוצים לקטלג, לדעת אם אני אשכנזי או מזרחי, בשביל לדעת איך להתנהג אתך. זה איזשהו דרך, לאנשים שלא מכירים, לדעת למי אפשר להתחבר. אנשים לא אוהבים שאני אומר להם שאני גם וגם."

ספרה של טליה שגיב בוחן את הסוגיה העדתית מנקודת מבט חדשה, שאינה מחויבת לשיח הפוליטי, החברתי והתרבותי השכיח. הוא מתבסס על סיפורי חיים של מרואיינים רבים ממוצא עדתי מעורב. מאלה עולה שורה של שאלות והיבטים מהותיים של חיי הפרט והמשפחה, אשר דרכם ניבטת אלינו העדתיות על כאבי הלב שלה. לאנשים המוגדרים כ"מעורבים" נקודת מבט ארכימדית מרתקת על שאלות של מוצא, אתניות, אפליה, גזענות ומעמד. ויש להם גם מה לומר על לוויות, חתונות, מוסיקה ישראלית ועיצוב פנים. הספר חצי חצי משופע בקטעי ראיונות קולחים, מרתקים ונוגעים ללב, ומציע ניתוח המעמיד את דברי המרואיינים בהקשר חברתי עשיר, מורכב ורווי סתירות ופרדוקסים.

ישראלים רבים ימצאו את עצמם בציטוטים ובניתוחים המופיעים בין דפיו, ולא רק ישראלים שהם עצמם "חצי חצי". הרי ההוויה הישראלית כולה חצויה ומשוסעת, ומי מאתנו לא מרגיש באופן יומיומי את המתח בין מזרח למערב? טליה שגיב, ילידת 1975, ממוצא עדתי מעורב – "חצי מזרחי, חצי אשכנזי". הספר חצי חצי מבוסס על עבודת דוקטורט שכתבה (2012) במחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטה העברית. ספרה הראשון הללויה ומרמלדה ראה אור ב-2010 בהוצאת "ידיעות ספרים".

"ילדי החצי-חצי הם "ילדי החלום". הם היו הפנטזיה של ראשי הממשלה דוד בן-גוריון ומנחם בגין, שחשבו שילדים לזוגות מעורבים יאחו את העדות לישראליות חדשה – צברית, בריאה ושורשית. אבל כששואלים את ילדי ה"חצי-חצי", הם מספרים באופן מפתיע על גזענות, עלבון וכעס – על התגוששויות שבטיות ועדתיות. לפנינו ספר מרתק על הישראליות הנחלמת ועל שבריה בתוך מי שמאחים בגופם את קו השבר העדתי".

פרופ' גד יאיר, האוניברסיטה העברית, מחבר הספר 'צופן הישראליות

טליה שגיב

טליה שגיב

טליה שגיב, ילידת 1975, ממוצא עדתי מעורב (פרסי-טורקי וייקי-ליטאי) היא גם וגם, לא ולא, ילידת חיפה, אבל לא שייכת לאף אחד מהמקומות שגדלה בהם עד היום. חצי חצי, הספר המלא שעליו מבוססת גרסה זו, ראה אור ב-2014 בהוצאת הקיבוץ המאוחד (סדרת קו אדום), בעריכת דבי אילון. הוא מבוסס על עבודת דוקטורט ששגיב כתבה (2012) במחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטה העברית בהנחיית גד יאיר ("צופן הישראליות", כתר 2012). ספרה הראשון, "הללויה ומרמלדה" (פרוזה), בעריכת תמר עומר ורנה ורבין, ראה אור ב-2010 בהוצאת "ידיעות ספרים".

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

ראיון עם הסופרת - טליה שדיב 24-03-2014

ליבם במזרח - 24 שעות

מחקר חדש שבדק ילדים להורים מעורבים, שאחד מהם אשכנזי והשני מזרחי, מעלה תוצאות מפתיעות. מרבית הצעירים מתכחשים לזהות האשכנזית. למה? כנראה שהיום יותר קול להיות מזרחי

קישור למקור

שרון גבע - הארץ ספרים 12-08-2014

חצי אשכנזי וחצי מזרחי: דילמת הזהות של ה"מעורבים"

כן, יש שינוי מעניין במיוחד. כצפוי, בעשורים הראשונים למדינה היה עדיף להיות אשכנזי, אך המרואיינים הצעירים של שגיב בחרו בזהות המזרחית כדומיננטית בעבורם, ואולי על כך מרמזת הבחירה להציג על עטיפת הספר תמונה של כוס קפה שחור. ואם כך, כתקוותם של "מעורבים" שמייחלים שלצאצאים שלהם השאלה "מאיזו עדה את" כבר לא תהיה רלוונטית, וברוח הדברים של המחברת באפילוג, שכמו הפרולוג גם הוא אישי מאוד, נמזוג יחדיו יין לכוסיות ונברך: סברי מרנן.

קישור למקור

פרטים אודות הספר

  • סוגה: עיון
  • מסת"ב: 315821
  • עריכה: גיורא רוזן
  • מספר עמודים: 239
  • שפה: עברית
  • הוצאה: מרץ-2014