• חפשו אותנו גם ב:
ההחלטה
דיגיטלי
36
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

ההחלטה

תומס מאן הסופר הגרמני וחתן פרס נובל לספרות לשנת 1929, מוצא עצמו ב-1936 בשוויץ, לאחר שלא מתירים לו לחזור לגרמניה. הוא יודע היטב כי איננו יכול עוד להמשיך לעמוד מן הצד, וכי עליו לצאת בפומבי נגד המשטר הנאצי.

בנו קלאוס וביתו אריקה, אינם נותנים לו מנוחה בעניין זה, ולאחר היסוס ממושך ואינספור גרסאות, הוא מוסר לפרסום בעיתון מכתב גלוי בגנות המשטר הנאצי, אבל בצאתו ממערכת העיתון גוברים בו החששות והוא מורה לעכב את הפרסום. לא לחייו הוא חושש, שכן הוא כבר מחוץ לגרמניה. הוא לא רוצה לסכן את המוציא לאור היהודי שלו. מחריד אותו גם החשש שספריו ייאסרו לפרסום ויישרפו, ומזעזעת אותו האפשרות שהגסטפו יפשוט על ביתו במינכן ויחרים את כל כתבי היד, המכתבים והיומנים האישיים שלו שנותרו שם.

המחברת בריטה בוהלר מלווה את מאן באותן שלוש יממות שבהן עליו להחליט אם לפרסם את המכתב או לגנזו. ביצירתה "ההחלטה" הסתמכה על יומניו של תומאס מאן והחייתה את ייסורי ההחלטה ברגע ההיסטורי הטעון.

בריטה בוהלר

בריטה בוהלר

בריטה בוהלר (ילידת פרייבורג שבגרמניה, 1960) למדה משפטים, פילוסופיה ומדעי המדינה, ומילאה תפקיד כעורכת דין בכמה מן המשפטים המדוברים ביותר בעשור החולף. מ-2007 ועד 2011 כיהנה כחברת הסנאט ההולנדי, ומאז 2012 היא משמשת כמרצה שלא מן המניין לעריכת דין באוניברסיטת אמסטרדם.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

חבצלת פרבר - מקור ראשון 26-06-2015

שלושת ימי ההתלבטות

הספר שלפנינו, עם תיאורי הלבטים של תומס מאן, הקושי שלו להתנתק ממולדתו גם כששללה ממנו את האזרחות, געגועיו העזים לשפה, לתרבות, לסביבה הפיזית והחומרית – "לימים הצטער שלא הסתכל מבעד לחלון הרכבת. שלא הפנים את המראות כדי שיוכל לשאת אותם אתו…"– כל אלה מסבירים לנו, לפחות באופן חלקי, את הקושי שעמד לפני יהודים רבים לקבל את ההחלטה הכואבת לעזוב אל הבלתי נודע וכך אולי להינצל.

קישור למקור

אריאנה מלמד - ספרים הארץ 02-07-2015

"ההחלטה": כשתומאס מאן יצא למלחמה בנאצים

"הספר מיועד בעליל לחובבים גדולים של מאן, אבל גם למי שרוצה להבין מהו מצפון וכיצד הוא נוצר, ובעיקר להבין שהוא לא נוצר בוואקום, הוא לא בהכרח תולדה של אומץ פלאי או עליונות מוסרית חד פעמית. מבחינה זאת, מדובר בנובלה של רעיונות שתומאס מאן משמש לה גיבור ראשי, ומבחינה זו הוא ספר נדיר ומצוין... הספר ראוי בכל עת בה מתבקש מוביל חדש לבני אדם הגונים, שוחרי שלום ותרבות".

קישור למקור

פרטים אודות הספר