• חפשו אותנו גם ב:
במחוזות טרופיים נוּגים
דיגיטלי
42
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

במחוזות טרופיים נוּגים

תוגות טרופיות הוא ציון דרך מיוחד בפועלו המחקרי המסועף של האנתרופולוג והוגה הדעות הצרפתי קלוד-לוי סטרוס (2009-1908), שבו השתלבו התפתחויות חדשניות בבלשנות וניתוחים סטרוקטורליסטיים פורצי-דרך עם פילוס נתיבים חדשים בתחום האנתרופולוגיה החברתית. לוי-סטרוס חיבר עשרות ספרים ומאמרים מכוננים על יחסי שארוּת, על החשיבה הדתית ועל המיתולוגיה הילידית, אך תוגות טרופיות מציין את התרחבות כתיבתו לתחום הספרות העיונית שהיא גם בגדר ספרות יפה: בספר זה מתמזגים זכרונות אוטוביוגרפיים עם ספרות מסעות, אתנוגרפיה עם פילוסופיה, תיעוד אתנוגרפי עם תיאורים פיוטיים מרתקים. הוא מוליך את הקורא דרך שנות חייו המוקדמות של המחבר בפריז ובמחוזותיה הכפריים של צרפת אל מחקרי השדה שלו בלב-לבה של ברזיל, מדלג מן העבר להווה ומן ההווה לעבר בכתיבה בנוסח זרם התודעה – מצרפת לתת-היבשת הודו, לארצות הברית ולאמריקה הלטינית וחוזר חלילה. כל אלה מלוּוים בעשרות רבות של שרטוטים ותצלומים אותנטיים, המובאים כאן מן המהדורה הראשונה של הספר (1955).
תוגות טרופיות, שהתחבר בקדחתנות ובקצב מדהים, תוך משחק-גומלין פּרוּסטיאני בין זיכרון לאירוע, בין תחושות לרעיונות, היה לאחת היצירות הקלאסיות של המאה העשרים. סוזן זונטג ראתה בו את "אחד הספרים הגדולים של המאה", ובצרפת השוו אותו ליצירותיהם של מונטסקיה, שַטובריאן וז'יד, סרוונטס וקונרד. לוי-סטרוס עצמו השווה את מבנהו לקולאז' של יצירת אמנות, או לאופרה עם רצ'יטטיבים, אַריות ופרקי ביניים לתזמורת, אך יש לציין כי מכלול החומרים גובש בו למִקשה אחת בקולו הייחודי של לוי-סטרוס, ויצר בסופו של דבר פֶּרסונה ברורה ועקבית – דיוקן עצמי של אנתרופולוג הנחלץ לבחון את גבולות ההתנסות האנושית, תוך שהוא בוחן על רקע הווייתו האירופית את התוגות האופפות את הארצות הטרופיות.

קלוד לוי-סטרוס

קלוד לוי-סטרוס

קלוד לוי-סטרוס (1908 - 2009), אינטלקטואל יהודי-צרפתי יליד בלגיה, אחד החוקרים המשפיעים במחקר האתנולוגי במאה ה-20 וראש האסכולה הסטרוקטורליסטית באנתרופולוגיה החברתית. תורתו היתה חוליה חשובה בהתפתחותן של גישות חדשניות בחקר הפרט החברה והתרבות, כמו אלה של לואי אלתוסר, ז'ק לאקן, רולאן בארת, מישל פוקו וז'ק דרידה; ככזאת היא מייצגת את אחד הניסיונות המודרניסטיים האחרונים להציע "תיאוריה גדולה", חובקת כול. אחרי שסיים את חוק לימודיו בפילוסופיה ובמשפטים באוניברסיטת פריס (1932), נעשה מורה בבי"ס תיכון. באותה עת התקרב לחוג האינטלקטואלי שבמרכזו ניצב ז'ן-פול סרטר. בשנים 1937-1934 שימש פרופסור לסוציולוגיה באוניברסיטת סאו פאולו בברזיל, ואז ערך מחקרי שדה רבים בקרב האינדיאנים שם. בשנים 1945-1941 היה פרופסור אורח בניו יורק. במשך רוב הקריירה האקדמית שלו היה מנהל המחקר בבית הספר ללימודי המשך של אוניברסיטת פריס, ומאז 1959 כיהן גם כפרופסור לאנתרופולוגיה חברתית במכללה הצרפתית (Collège de France). הרבה לצאת למסעות חקר ברחבי העולם. לסטרוקטורליזם מיסודו של לוי-סטרוס נודעה השפעה מרובה גם מחוץ לסוציולוגיה ולאנתרופולוגיה - בפילוסופיה, בחקר הדתות והמיתוסים ובחקר הספרות. מספריו: "מבני שארות בסיסיים" (1949); "אנתרופולוגיה סטרוקטורלית" (1958, כרך שני 1973); "הנפש הפראית" ו"הטוטמיזם בימינו" (1962); ו"דרך המסיכות" (1975). מתוך אנציקלופדיה ynet

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

פרטים אודות הספר