• חפשו אותנו גם ב:
רובינזון קרוזו
דיגיטלי
33
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

רובינזון קרוזו

מי מאתנו, בוודאי כאשר היינו ילדים, לא חלם על מסע אל מרחבי הים ואל ארצות לא נודעות? ולמי מאתנו, בוודאי בתקופת ההתבגרות, לא היו רגעים שבהם ייחל להתרחק מכל הלחצים והציפיות של משפחה וחברה, ולהגיע למקום שבו יבנה את נווה המדבר הפרטי שלו? אבל מי מאתנו גם לא חרד מפני מצב שבו ימצא עצמו רחוק מכל היקר והמוכר?
בגרעין הסיפור של רובינזון קרוזו (1719), מאבות הרומן האירופי, הצליח דניאל דֶפו (1660-1731) לגעת בחלום שהוא גם הסיוט של כל אחד מאתנו, ולגולל סיפור מרתק, גדוש מתח ותהפוכות. הדחף להימלט מגורלו של סוחר בורגני אנגלי שהועיד לו אביו, הביא את רובינזון קרוזו אל חופיו של אי נידח. על אי זה הוא מצליח לא רק לשרוד, אלא גם לפרוץ ולגדול: לצוד, לבנות בית, כלים ורהיטים, לביית חיות, לגדל תבואה, להגדיל את היקף משק ביתו ואת תוצרתו, ובהמשך אף להשתמש בשירותיו של פריידי, היליד בן העולם החוץ-אירופי, ה"פרימיטיבי", להעצמת "ממלכתו". קרוזו מיישם אפוא בשקידה על האי הנידח, סמל הטבע הפראי, את עקרונותיה של החברה הבורגנית שבה מרד. סיפורו של קרוזו, שהיה לשם נרדף לקיומו של האדם המנותק מן החברה, מתברר, באופן פרדוקסי, כסיפורו של האדם החברתי.

דניאל דפו

דניאל דפו

הסופר דניאל דפו (בשמו המקורי דניאל פו) נולד באנגליה בשנת 1660. את דרכו בכתיבה החל בעיתונות ובכתיבת טורים סאטיריים, ואת "רובינזון קרוזו", הרומן הראשון שלו ואחד הרומנים הראשונים בספרות אירופה, פירסם רק בשנת 1719, בגיל 59. אחר כך חיבר, בין היתר, את "מול פלנדרס" ואת "יומן שנת המגיפה". דפו מת בלונדון בשנת 1731.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

מלאת שמיר 16-10-2006

איך הוא שרד כל השנים, הארץ ספרים

קישור למקור

גליה בנזימן 26-03-2007

זהירות, מפרש באופק, הארץ ספרים

קישור למקור

פרטים אודות הספר