• חפשו אותנו גם ב:
המכונה נעצרת
דיגיטלי
25
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

המכונה נעצרת

הוצאה: נהר ספרים

בספרו הקלאסי בסוגת המדע הבדיוני, "המכונה נעצרת", תיאר א"מ פורסטר (אדוארד מורגן) לפני יותר ממאה שנה חברה מפותחת מאוד מבחינה טכנולוגית: התקשורת בין בני האדם על פני כדור הארץ נעשית באמצעות מכונה מסתורית הדואגת לכל צרכיהם מבלי שהם עצמם מקיימים קשר בלתי אמצעי זה עם זה. אבל מה קורה כשאדם אחד מתקומם נגד ההשתעבדות למכונה? ומה מתרחש בעולם כשהמכונה הכול־יכולה הזאת נעצרת? נראה שבזכות הספר העתידני הזה ראוי פורסטר לקרדיט על המצאת האינטרנט, הסקייפּ והפייסבוק ושאר הרשתות חובקות העולם שאנו משועבדים להן...

"אני רוצה לראות אותך לא דרך המכונה," אמר קונו. "אני רוצה לדבר איתך לא דרך המכונה המעצבנת.""אח, הס!" אמרה אמו, המומה במקצת. "אל תגיד שום דבר נגד המכונה.""למה לא?""כי אסור.""את מדברת כאילו אלוהים ברא את המכונה," קרא בן שיחה. "אני מאמין שאת מתפללת אליה כשאת אומללה. בני אדם יצרו אותה, אל תשכחי זאת. אנשים דגולים, אבל אנשים. המכונה היא הרבה, אבל היא לא הכול. אני רואה משהו דומה לך בלוח הזה, אבל אני לא רואה אותך. אני שומע משהו שדומה לך דרך הטלפון הזה, אבל אני לא שומע אותך. לכן אני רוצה שתבואי. בואי והישארי איתי זמן־מה. בואי לבקר אותי כך שנוכל להיפגש פנים אל פנים ולשוחח על התקוות שעולות בדעתי." [מתוך הספר].

"המכונה נעצרת" רואה עתה אור לראשונה בתרגום עברי.

א"מ פורסטר

א"מ פורסטר

אֶדְוַארְד מוֹרְגָן פוֹרְסְטֶר (1970-1879) היה סופר ומסאי אנגלי. הוא נודע בעיקר ברומנים שלו, שרבים מהם הוסרטו. רבים מספריו עוסקים במיניות ובפערי המעמדות בחברה הבריטית בתחילת המאה העשרים. מספריו שתורגמו לעברית: "אחוזת הווארד", "חדר עם נוף" ו"מסע להודו"

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

שרון קנטור 06-01-2017

פורסטר ידע בדיוק לאן מתקדמת האנושות

אין זה מפתיע כי חוזקו של חיבור מד"בי פיוטי זה, יותר מבחיזוי כלי תחבורה מודרניים (שאין בהם ממש צורך כי נכחדה "הציוויליזציה שטעתה בתפקידי המערכת והשתמשה בה כדי להוביל בני אדם אל חפצים במקום להוביל חפצים אל בני אדם"), הוא בניבוי מצב האדם, "האציל שבכל היצורים". [...] כמה היטיב פורסטר לתאר אותנו, בני המערב המעודנים והמעודכנים של טרום־עידן הסינגולריות: יצורים שבריריים, שרויים באי־שקט תמידי, מולעטי פסאודו־תרבות ומדע פופולרי נוסח TED, מהנהנים ככלבלבים לכל אשרור של מחשבה שכבר חשבנו. המבוגרים עדיין עוסקים במין (הצעירים כבר פחות), אבל יותר כציווי תרבותי־אופנתי־בריאותי מאשר כביטוי לאהבה רומנטית או דחף אבולוציוני (למעשה, הפן האבולוציוני שלו נחשד כ"פטריארכלי" או פרימיטיבי). אנחנו עדיין משתמשים בגופנו, אך יותר כמנשא לסממני־זהות, בשר לשם מספר או שם משתמש.

ynet

בועז יזרעאלי 15-12-2017

"המכונה נעצרת": יהלום ספרותי שהפליא לנבא את התרבות הדיגיטלית בימינו

ספר המדע הבדיוני של א"מ פורסטר, שנכתב לפני יותר מ-100 שנה, שירטט חזון דיסטופי שבמרכזו מכונה חובקת עולם. הוא ניבא בדיוק מרשים את השפעת הטכנולוגיה והמדע על חיינו

הארץ ספרים

פרטים אודות הספר