• חפשו אותנו גם ב:
סווינג טיים
דיגיטלי
44
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

סווינג טיים

שתי ילדות “מוקה", בנות להורים שחורים ולבנים, גדלות באחד מפרבריה של לונדון. הן נפגשות בחוג למחול וחולמות להיות רקדניות כשתגדלנה. רק לאחת מהן - טרייסי - יש הכישרון לכך. לשנייה, שהיא גם המספרת, יש חיבה מיוחדת למעשיות פרי דמיונה, למוזיקה טובה, ולדברים שהופכים אדם לחופשי באמת.

השתיים גדלות ופונות כל אחת לדרכה: טרייסי מצליחה להגשים את חלום הילדות שלה ולהופיע מעל הבמה, אך ביתר תחומי החיים היא נדרשת למאבקים קשים ולא אחת מוצאת עצמה מובסת. המספרת מתגלגלת להיות עוזרת אישית של זמרת מצליחה ומבלה את רוב זמנה מעבר לים, בסבבי הופעות או בתפקידה כמסייעת לפרויקט פילנתרופי שיזמה הזמרת באפריקה. עבודתה התובענית גובה ממנה את מחיריה וגורמת לה להאמין שהצליחה להשאיר הרחק מאחוריה את עברה, עד שמגיע הרגע שבו מתחוור לה שהדברים אינם חד־משמעיים כפי שחשבה. מערכת היחסים בין השתיים קרובה ומורכבת ונתונה להשפעת יתר בני משפחותיהן, ולמרות שדרכיהן מצטלבות ונפרדות שוב ושוב היא ממשיכה להיות נוכחת בעולמן עוד שנים רבות, גם לאחר שהחברות האמיצה ביניהן באה אל קיצה.

זיידי סמית

זיידי סמית

זיידי סמית (1975) היא סופרת אנגליה עטורת פרסים, בת לאם ג'מייקנית ואב אנגלי. היא למדה ספרות אנגלית באוניברסיטת קיימברידג' ובמהלך לימודיה התפרסמו סיפוריה הראשונים באסופה של סיפורי סטודנטים "האנתולוגיות של מאי". ספרה הראשון "שיניים לבנות" ראה אור בשנת 2000 וזכה להצלחה מיידית ולפרסים רבים ביניהם פרס וויטברד היוקרתי. סמית מציגה בספר פורטרט עכשווי ורב תרבותי של החיים בלונדון באמצעות שלוש משפחות ממוצא אתני שונה. ספרה השני "סוחר החתימות" (2002) זכה אף הוא להצלחה מרובה. ספרה השלישי "על היופי" (2006) זכה בפרס אורנג' 2006, נבחר לאחד מעשרת הספרים הטובים ב"ניו יורק טיימס" לשנת 2006 והיה מועמד לפרס בּוּקר 2006. עלילת הספר מתרחשת משני עברי האוקיינוס האטלנטי והוא מהווה מבט כן ומבריק על חיי משפחה, על נישואים ועל התנגשות בין האישי והפוליטי וההונאות העצמיות של בני האדם. לאחר שלימדה בפקולטה לאמנויות באוניברסיטת קולומביה, קיבלה סמית' בספטמבר 2010 משרת פרופסור לסיפורת באוניברסיטת ניו יורק. במהלך שנת 2011 שימשה מבקרת הספרים החדשים של כתב העת הארפרז. בשנת 2012 פרסמה את ספרה NW, המתרחש ברובע קילברן בלונדון, ושכותרתו שאובה מקוד המיקוד האנגלי שמשויך לרובע. סמית נשואה למשורר ולסופר האירי ניק ליירד ולזוג שני ילדים.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

אריק גלסנר 04-11-2017

"סווינג טיים": טיפול מרענן בשאלות חברתיות

אבל מעבר לחשיבות התמות הגדולות ברומן, ואולי לא פחות חשוב מהן: הכתיבה של סמית מלאת חיות. היא מציעה תובנות מעניינות, דיוק פסיכולוגי, ניסוחים שנונים, תפיסה עדכנית של רוח התקופה, לצד כישרון להעביר גם את רוחן של שנות ה־80 וה־90. סמית היא סופרת אינטלקטואלית. כלומר, סופרת שעוסקת בסוגיות חברתיות ומוסריות עכשוויות. למרבה המזל, היא אינה מועדת בכתיבת ספרות משעממת, צפויה וצדקנית. ואם היא מועדת, היא עושה את זה בחן.

ynet

אלעד בר נוי 25-11-2017

"בתרבות שלנו אין דרך קלה להיות גוף נשי - לבן או שחור" - ריאיון עם זיידי סמית

ynet

שלומציון קינן 08-12-2017

"סווינג טיים" של זיידי סמית: ריקוד מרתק של אור וצל

אבל המהלך המתוחכם והחכם ביותר בספר, שבנוי כיצירה מוזיקלית סביב מוטיב אחד שהכל סב סביב צירו ובסופו של דבר מגיע לפתרון, הוא, אם כן, הפתרון. מנהל הפרויקט באפריקה, פרננדו או פרן, הוא הראשון שמציע אופן התייחסות אחר לאור ולצל, או גמישות מסוג אחר מול הנושא. ההבדל בינו ובין הגיבורה, היא מבינה, נעוץ "ביכולת הקשב". בעוד הוא תמיד "שקוע בדיון עם גברים ונשים מכל גיל ורקע", היא "אפופה זעם רצחני, ילדותי מטבעו, כלפי קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי, כלפי ההולנדים שקנו עבדים, כלפי ראשי הכפרים המקומיים שמכרו אותם וכלפי שאר מושגים מרוחקים ומופשטים" שהיא אינה יכולה לגרום להם "נזק ממשי". הוא "מתמודד עם הטיפות" ואילו היא "רואה אוקיינוס". כאן טמונה ההמלצה החשובה של הספר: לא לראות רק אורות וצללים אלא את מה שביניהם, כדי שניתן יהיה להיות מודע לעוול בלי שהעוול יאפיין אותך וישתק אותך.

הארץ ספרים

פרטים אודות הספר

  • סוגה:
  • דנא קוד: 20-533557
  • תרגום: קטיה בנוביץ'
  • מספר עמודים: 445
  • שפה: עברית
  • הוצאה: ספטמבר-2017