• חפשו אותנו גם ב:
דיגיטלי
26.4
44.00
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

כצל נטוי

פברואר 2014 . לסופר אנטוניו מוניוס מולינה מלאו כבר 58 שנים. מול חלון הפונה לרחוב מושלג בניו־יורק הוא יושב לכתוב את הספר "כצל נטוי". מלאכת הכתיבה, כך הוא מקווה, תסייע לו להבין טוב יותר את סוד קִסמה של עיר אחת - ליסבון, ואת עולמם של שני אנשים זרים לו. האחד, פושע נמלט שבשנת 1968 מסתתר בליסבון תחת זהות בדויה מבוקש על ידי לא פחות משלושת אלפים מאה וחמישים סוכני אינטרפול, אדם לבן שרצח אדם שחור. ואילו הזר השני, הלא זה הוא עצמו, לפני עשרים ושבע שנים; אב טרי ומיוסר בן 31, שבמקום לבלות את חופשת חג המולד בחיק משפחתו, בוחר לנסוע לראשונה בחייו לעיר ליסבון.
בין חדר שכור בבית מלון צנוע לברים אפלוליים הוא מחפש השראה לכתיבת הספר שלימים יביא לו את פרסומו. לא פחות חשוב מכך, שם הוא גם מוצא מפלט זמני מתחושת המחנק שחש בנישואיו.
כמו זחל האורג מבפנים גולם, קוּר אחר קוּר, כך מולינה, בווירטואוזיות מרשימה, שוזר לרומן רחב יריעה ומרהיב זיכרונות אישיים מחייו עם מאורעות היסטוריים מכוננים, תוך שהוא עוסק בשאלות גדולות על זהות, זיכרון, תשוקה ויצירה.

אנטוניו מוניוס מולינה, זוכה פרס ירושלים לשנת 2013 , נמנה עם סופריה החשובים ביותר של ספרד. כצל נטוי זכה בשני פרסי יצירה חשובים בספרד: הפרס האיברו־אמריקני על שם אלנה פוניטובסקה ופרס הביקורת האנדלוסי לרומן. בין ספריו, שתורגמו לעשרות שפות, ראו אור בעברית 'חורף בליסבון', 'ירח מלא', 'אשרי האיש', 'ספרד' ו'הפרש הפולני' בהוצאת 'עם עובד' ו'בלעדיה' בהוצאת 'כתר'.

אנטוניו מוניוס מולינה

אנטוניו מוניוס מולינה

אנטוֹניו מוּניוֹס מוֹלינָה נולד בשנת 1956 בעיר הקטנה אוּבֶּדָה שבאנדלוסיה. הוא למד עיתונאות ותולדות האמנות. עבודתו העיתונאית המבריקה הניבה שני כרכי מאמרים. על הרומן הראשון שלו, בֵאָטוּס אילֶה או מותו וחייו של משורר, זכה בפרס הלאומי הספרדי לספרות ובשנת 2013 זכה בפרס ירושלים. עד כה ראו אור מפרי עטו קובץ סיפורים ורומאנים אחדים – ביניהם יצירת המופת הפרש הפולני (1991) – והקנו לו מקום בולט מאוד, ואולי אף החשוב ביותר בין הסופרים הספרדים בני זמננו. לא מכבר צורף אנטוניו מולינה לאקדמיה המלכותית הספרדית, והיה לחבר הצעיר ביותר שהתקבל למוסד עתיק-יומין הזה.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

עמיחי שלו 18-06-2017

סופר מרתק כותב פושע משעמם

משפט הזה הוא לא רק משפט שנשמע פלאי ובעטני בתור פתיחה, מטיח אותך ישירות לתוך משהו חזק ומסתורי בה בעת, אלא גם אחת המנטרות המכוננות של הרומן המשונה, החידתי, המרתק והלא פשוט הזה, שעצם ההגדרה שלו בתור "רומן" גם היא אינה אלמנטרית.

מקור ראשון

מיז קיי 29-03-2018

ביעור חמץ: על בלשי פרא ובלשי נואר; על הזמן ועל העיר; על אוטופיות, דיסטופיות וצרות אחרות

יש סופרים שהגיבורה הראשית בלא מעט מספריהם היא עיר, ומי שקרא את אנטוניו מוניוס מולינה הספרדי יודע שבמקרה שלו זו ליסבון, פורטוגל. ליסבון היא אכן הגיבורה הלא-משנית ברומן האחרון שלו "כצל נטוי", המקום שבו מצטלבים לכאורה באופן אקראי ושרירותי דרכיהם של הרוצח הנמלט שהתנקש בחייו של מרטין לותר קינג, ושל מולינה עצמו, בתקופה קריטית בחייו שבה ניצב בפני פרשת דרכים מקצועית ואישית. על אף ששני הקווים הסיפוריים האלה נראים בצדק לא קשורים, מולינה מצליח לטוות ולשזור אותם יחד ביד אמן. השיא, בעיניי, הוא בפרק שבו הוא נכנס ממש לתוך תודעתו של מרטין לותר קינג בשעות וברגעים הקריטיים ממש לפני שרוצחו לוחץ על ההדק. התרגום של ליה נירגד נפלא ממש, כיאה לפרוזה האלגנטית של מולינה (הוצאת מודן).

הנייר

פרטים אודות הספר