• חפשו אותנו גם ב:
חמש ארוחות ביום
דיגיטלי
39
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

חמש ארוחות ביום

הוצאה: כתר

״פעם אמר לי חבר בן תשעים, שמרוב פחד שישכח את סופי המשפטים, הוא שומר אותם במוחו, וכך שוכח את כל ההתחלות. גם אני שכחתי את ההתחלה, אני אוחזת את הסוף חזק־חזק בשתי ידיים.״

בת מלווה את אִימה ההולכת ונמחקת במוסד לחולי אלצהיימר. ככל שהמצב מידרדר כך הן מטפסות במעלה הקומות של האינסטיטוט. אם תאריך האֵם ימים, הן עוד יגיעו לקומה החמישית.
דווקא בנקודת־הקצה, נוכח מערומיה של האישיות האוזלת, בקריסתם של כל הסיפורים – אין למספרת דבר מלבד הספרות, שספר זה הוא המחשה מופתית של נחיצותה.
בישירות מכאיבה ומצחיקה, חפה משמץ התחסדות, מביאה מיכל זמיר עדות ראשונה מסוגה בעברית על חיים, שיותר מכפי שהם נקראים אל המוות, הם פורשים את מהלכו על פני חודשים ושנים.

בין ספריה הקודמים של מיכל זמיר: "ספינת הבנות" (חרגול) ו"סימנים של גבר זר" (כתר).

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

יוענה גונן 28-05-2018

שני ספרים נפלאים על הורה חולה אלצהיימר, כל אחד ואומללותו הייחודית

כבר מזמן לא נתקלתי בספרות העברית ביכולת כה מופלאה לבנות סצינות שהן בה בעת מגלגלות מצחוק וקורעות מכאב, כאלה שקשה לצטט מהן בביקורת כי חובה לקרוא אותן בהקשרן השלם (וחובה לקרוא אותן באופן כללי). ההשלמה הנואשת של זמיר עם מציאות המוסד, עם אמה המתכלה ועם החיים עצמם הופכת כמעט כל משפט בספר הזה לתמצית של רעל יפהפה ועונג טרגי: "אילו ידעה אמי שבתהליך ההתנשלות הזה היא הולכת ומתבהרת לי, שאני רואה לה הכל — היתה מעדיפה למות עשר פעמים. אבל היא לא יודעת".

הארץ ספרים

יובל אביבי 06-06-2018

שבוע הספר 2018: מבקרים בוחרים את ספרי השנה שלהם

היא מתארת באומץ את הכעס, את השחיקה, את חוסר הסבלנות, את חוסר התוחלת, את אי השוויון שממשיך גם מול המוות והמחלה, את הרצון שזה ייגמר כבר, ומצליחה להיות אמפתית בלי להיות צדקנית — גישה שמתחילה להיות נדירה בימינו, למרבה הצער: גם כאשר ברור שהיא מייחלת למותה של אמה, גם כאשר צפה בתוך הסיוט הזה עיסת הרגשות המורכבים שהם קופת השרצים הבלתי נמנעת של יחסי אם ובת, ברור לחלוטין עד כמה היא אוהבת אותה. והיא כותבת בטבעיות משוחררת, שמאסה גם בצורך להתאים להתנהגות הנדרשת מבת במצב כזה, ואין ספרות טובה מזו הנכתבת בטבעיות משוחררת.

הארץ ספרים

פרטים אודות הספר