• חפשו אותנו גם ב:
הסיפור של שם המשפחה החדש
דיגיטלי
46
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

הסיפור של שם המשפחה החדש

המסע המהפנט בן ארבעת הכרכים, המסעיר את הקוראים בארבעים ארצות – מסע שנפתח ב'החברה הגאונה' – נמשך במלוא עוזו בכרך השני של הרומאנים הנפוליטניים מאת אלנה פרנטה, 'הסיפור של שם־המשפחה החדש'.

'החברה הגאונה' הסתיים בחתונתה של לִילה בת השש־עשרה עם סטפנו האמיד והעדין־כביכול. אך לפי מה שרואה מבטה הנדהם של הכלה ממש בשורות האחרונות, אין ספק שבמהרה היא תנפץ שוב את הכל: מרצ'לו סולארה הנתעב והשנוא עליה הגיע לחתונה ולרגליו הנעליים שעיצבה לִילה הילדה, אלה שסטפנו, בעלה הטרי, קנה וטען שהוא נוצֵר כמזכרת יקרה, כשריד קודש. עם איזה אדם התחתנה? מהו פרצופו האמיתי שהסתיר עד כה? מה יקרה לשם־המשפחה החדש שלה, קאראצ'י, המוצץ אותה לתוכו וממוסס אותה, בארץ השוללת את אפשרות הגירושים? ומן הצד האחר, אלנה גרקו בת השש־עשרה ממשיכה להצטיין בלימודיה בדרכה לתהילה. היא גם האחת מן השתיים שבגיל 19 תרחיק לנסוע מנפולי. הספר השני חובק כשבע שנים מחייהן של שתי החבֵרות, מגיל 16 עד 23, מתחילת 1960 ועד סוף 1966. פרנטה ממשיכה להחיות בו באמינות יוצאת־דופן את כל גלריית הדמויות הרחבה של השכונה, המוכּרת לנו מן הכרך הקודם – למעשה, ב־496 עמודי הספר לא נוספו יותר משבע־שמונה דמויות חדשות – אך התמורות בחיי כולן מדהימות. הספר כה מצליח להנחית שוב ושוב הפתעות מרעישות חדשות, עד ש'הטיימס' הלונדוני כתב על פרנטה שהיא מעין "בלזק הפוגש את 'הסופרנוס' וכותב מחדש את התיאוריה הפמיניסטית". הקשר הסימביוטי הייחודי בין לִילה לאלנה עוד מעמיק בספר השני, חרף כל התהפוכות. אכן, נמצא בו יותר קנאה בין השתיים, יותר שנאה, וגם תחרות על בקיאות, על כתיבה, ואפילו על לבו של גבר; ילכו ויתרחבו תקופות של נֶתק בין השתיים; ובעוד אלנה נראית כמי שהולכת ובונה את עצמה, נדמית לִילה כמי שדווקא מוחקת את עצמה בהרס עצמי. ואף־על־פי־כן, עדיין כל אחת מן השתיים מממשת את חלומותיה של האחרת, נפרמת ונבנית מתוך מה שהיא לוקחת מחברתה, תוך כדי שהיא חווה את עצמה – במתח ובהיקסמות – לעומת האחרת, לנוכח מבטה המדומיין. הצליל המטורף של מוחה של האחת מהדהד בצליל מוחה של האחרת. בין המעשים הדרמטיים שעושה אלנה אין כמעט אחד שלא נועד להעמיד "מכת נגד" למה שנראה לה שעושה כרגע חברתה. והשורשים העמוקים שנטעה האחת באחרת אפילו בגיל עשר, מצמיחים משהו מרחיק־לכת עכשיו, בגיל 23.

אלנה פרנטה

אלנה פרנטה

"אלנה פרנטה" הוא שמה הבדוי של סופרת איטלקייה ילידת נפולי שזהותה נותרה עלומה מאז שפרסמה את ספרה הראשון, ב-1992. כל שידוע עליה, מלבד מה שניתן לשער מן הספרים שכתבה, הוא שלמדה לימודים קלאסיים. ארבעת "הרומאנים הנפוליטניים" הם מבחינתה רומאן אחד בארבעה כרכים, הרומאן הרביעי שלה. ספריה זכו בפרסים ספרותיים רבים, ובאהדה רחבת-היקף של קוראים באיטליה ומחוץ לה.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

אריק גלסנר 24-06-2016

קסם הנעורים, ידיעות אחרונות

מרקם הטקסט עצמו, הקריאה בו דף אחרי דף, מזמנים התפוצצויות תדירות של עונג - עונג שנובע מאינטליגנציה ומאינטליגנציה רגשית שמגלה הסופרת; מדיוק מופלא; מדקות פסיכולוגית. לאלו אפשר להוסיף גם אחיזה הדוקה במושכות העלילה, שהיא אמינה ובכל זאת מפתיעה; התנסחויות עתירות יופי ורגישות; טיפול סבלני בדמויות המשנה; תחושת מלאות של חלישה על הזירה החברתית שבראה הסופרת; וגם הזרקה מעודנת של רעיונות פילוסופיים ואסתטיים למרוצת הסיפור המותח. אלנה פרנטה - שזהותה האמיתית לא נחשפה עד היום - היא חברה בולטת בקבוצה מצומצמת של סופרים שמחיים את אמנות הרומן בזמננו. המסורת הגדולה של הרומן האירופי זוכה באמצעותה לעדנה אחרי בלותה

קישור למקור

עטרה אופק 13-07-2016

החיים בבלנדר, מרמלדה

התרגום נהדר. [...] אבל אם לא קראתם את הספר הקודם, מהרו וקראו בו, ותזכו בחברה חדשה ומופלאה, בעצם בשתי חברות מופלאות, שילוו אתכם לאורך ארבעה ספרים עבים וממכרים. אני כבר מחכה ומייחלת לשלישי.

קישור למקור

מיטל שרון 13-07-2016

חידת אלנה פרנטה, mako

בקיצור, מי שיודעת לא צריכה אותי כדי שאגיד לה לקרוא את הספר החדש של אלנה פרנטה. היא כבר קנתה אותו וכנראה גם קראה אותו. מי שלא יודעת, הגיע הזמן לפנות קצת זמן, כי יש לך אלף עמודים להשלים כדי שתוכלי לחכות כמו כולנו לכרך השלישי, בציפייה דרוכה ובלב דואב.

קישור למקור

שירה סתיו 17-07-2016

רגוע עד גבה גלי, הארץ ספרים

פרנטה מחזירה את העונג הישן של הרומן הגדול, רחב היריעה, שמציע שכחה עצמית והיסחפות אסקפיסטית לכאורה. רק לכאורה, שכן הפניית העורף אל העולם הסובב בעת הקריאה מחזירה אותנו אל העולם ואל עצמנו מכיוון אחר, פנימי ועמוק יותר. הכניסה שהיא מאפשרת, אל תוך "חיים של אחרים", ההיטמעות בתוך תודעות ומחשבות בתנועה, ובנימי הנימים של התרחשויות נפשיות, משחזרת הלכה למעשה את האופן המענג והמפחיד שבו נטמעות גם הדמויות זו בזו. זו ספרות שהולכת בגדולות משום שהיא אינה מסתפקת במסירה של סיפור ובחוויה הבידורית או האינטלקטואלית, אלא מבקשת לחולל בנו שינוי. היא רוצה לעשות אותנו חדירים יותר, ספוגיים יותר, נזילים יותר, נתונים יותר למגעם של הזולת ושל השפה.

קישור למקור

רבקה שאול בן צבי 31-07-2016

פורטה ופורטיסימו, מקור ראשון, מוסף שבת

לפני הכול אני רוצה לציין את חוויית הקריאה ולהניח שאת דפיקות הלב המואצות חווה כל מי ששוקע בספר. יש תחושה של מיתר שעומד להתפקע [...] המון פורטה ופורטיסימו ואינטנסיביות שכמעט קשה להכיל.

קישור למקור

יותם שווימר 01-09-2016

החדש של אלנה פרנטה: עמוק כמו שציפינו, ynet

יכולתה של פרנטה לא רק "לתעד" התבגרות, אלא לתארה בהשתהות כזו כאילו אנו קוראים את הסיפור עצמו במשך שש שנים, ועדיין לשמור על קצב מעולה, עלילה סוחפת ועומק פסיכולוגי יוצא מן הכלל, היא אולי אחד המפתחות להבנת הצלחתה גם בספר השני.

קישור למקור

מערכת"שבת" 25-12-2016

המומלצים – 2016, מקור ראשון, שבת

מעטים הם הספרים שממזגים רמה אמנותית גבוהה יחד עם פנייה למנעד רחב ומגוון של קוראים. הכרך השני של “הרומנים הנפוליטנים“, כמו קודמו הנהדר, הוא רומן רב עוצמה המתאר במקביל את קורותיהן של שתי ידידות נפש, לילה ואלנה, שהקשר הסימביוטי ביניהן מעצב את גורלותיהן. לילה ואלנה סוללות את דרכן בשכונת מצוקה בנאפולי של שנות השישים הראשונות. העוני הכבד מטיל צל אפל על יחסים משפחתיים ועל אורחות חיים, אך התופעה הנוראה ביותר המתוארת ברומן היא האלימות כלפי נשים המקובלת בחברה. שתי הנשים הצעירות מתמודדות עם נסיבות חיים קשות, כל אחת לפי דרכה ומטרותיה, והעלילה חורגת מתחומי נאפולי. פרנטה כתבה רומן פסיכולוגי וחברתי שאינו לכוד בסד אידאולוגי כלשהו.

קישור למקור

אורלי עסיס 11-09-2017

זמן שחור בלי כללים ובלי כבוד - ביקור בנאפולי של אלנה פֶרַנְטֶה לאחר קריאה של ארבעת הרומאנים הנאפוליטניים שלה

אנו מגיעים ל"נאפולי של פרנטה" לאחר שקראנו בשקיקה את ארבעת הרומאנים הנאפוליטניים שלה (הטקסט אינו מכיל ספוילרים לרביעי שטרם תורגם לעברית), שמגוללים על פני כמה עשורים את סיפור חברותן של גרקו וצ'רולו, שתי ילדות, ואז נערות ונשים, שנולדו בצד הלא נכון של העיר בתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה. רחובותיה של העיר, על יופיים ועל כיעורם, משמשים תפאורה מתמדת לעלילה רבת התהפוכות שפרנטה רוקמת על פני אלפי עמודים. מלבד השכונה, לבה הפועם של העלילה ששמה אינו מוזכר על הדף מעולם כאמור, כל יתר המקומות המוזכרים בספרים הם אמיתיים. אנו פוקדים את המקומות בזה אחר זה, מלהטטים בין שברי הזיכרונות מהספר לרגעי ההווה, מנסים לאתר בהם רמז לעלילה המסועפת שטוותה פרנטה. ברוב המקרים אנו נכשלים.

הארץ ספרים

פרטים אודות הספר