• חפשו אותנו גם ב:
חייו והרפתקאותיו של ג'ק אנגל
דיגיטלי
35
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

חייו והרפתקאותיו של ג'ק אנגל

הנובלה "חייו והרפתקאותיו של ג'ק אנגל: אוטוביוגרפיה" ראתה אור בעילום שם בשישה חלקים בעיתון הניו יורקי סנדיי דיספץ' בין 14 במארס ל-6 באפריל 1852. זָּכָּרִי טרפין, סטודנט לספרות וחוקר ויטמן, גילה את גיליונות העיתון, השווה אותם לתקציר העלילה בכתב ידו של ויטמן, והתוצאה – המחבר האנונימי הוא ויטמן. התברר שבמקביל לתחילת העבודה על עלי עשב, קובץ השירים רחב היריעה שלו, ניסה ויטמן את כוחו גם בפרוזה, אך בסופו של דבר לא העריך במיוחד את יצירתו זו. טרפין, לעומת זאת, רואה בנובלה "ספר קטן, סבוך ומתפתל, משעשע, שובבי, יצירתי וביזרי." ניו יורק, הכרך הגדול, היא זירת העלילה של סיפור מסתורין סבוך ונפתל ששלל טיפוסים מאכלס אותו: עורך דין נכלולי, לבלרו הזקן, נער השליחויות הממזרי שלו וכלבו, נשים קווייקריות נדיבות, ילדי רחוב נוודים, פוליטיקאים שאפתנים, רקדנית ספרדייה תוססת, מטאטא רחובות שעלה לגדולה, יתום ויתומה שגורלם נקשר במפתיע ושאר דמויות ססגוניות. "חייו והרפתקאותיו של ג'ק אנגל" מאפשר לנו הצצה בניו יורק המזכירה באווירתה, ביצריה, במזימותיה וגם באנשיה הפשוטים וישרי הדרך את לונדון של דיקנס.

וולט ויטמן

וולט ויטמן

ולט ויטמן (באנגלית: Walt Whitman;‏ 31 במאי 1819 - 26 במרץ 1892) היה משורר, עיתונאי, מחבר והומניסט אמריקני. ארבע שנים לאחר מותו הוכרז על ידי לא-אמריקאים כ"משורר האמריקאי הגדול ביותר". הוא גם נחשב ל"משורר האורבני" הראשון. עבודותיו תורגמו ליותר מ-25 שפות. ויטמן הוא בין המשוררים המשפיעים והשנויים ביותר במחלוקת בקאנון האמריקאי. שירתו של ויטמן מתאפיינת באופטימיות שלה, אך אולי יותר מכך בגאוניות חודרת המנסה לתת תרגום מילולי לחוויה האנושית והקוסמית. עיקר שירתו של ויטמן דנה בנושאים מורכבים ביותר, פילוסופיים, ולרוב אינה מתייחסת בטריוויאליות לשום נושא. עובדה זו הבדילה אותו מרוב משוררי תקופתו, שכתבו שירים תחת ההנחה שמידת העומק של השיר היא רק משנית לצלצול החרוז. אפשר למצוא בפואמה "את הגוף החשמלי אשירה" חקירה מעניינת ומעמיקה של גוף האדם, כאשר המשורר הוגה ביופי שבגוף הגבר ובגוף האישה, ומסיים בהגיגים על גופו שלו. נראה כי הדבר שוויטמן התפלא עליו יותר מכל הוא היחסים שבין העולם הפיזיקלי (הגוף, הטבע) לבין הגורם שמאפשר חיים בתוך עולם זה, הלוא הוא הנשמה. כמובן, ויטמן היה רחוק מאוד מהגדרות חותכות על מהות הנשמה, אך בשונה ממשוררים אחרים הוא ניסה לחקור את תפקידה ואת ממשיותה. בעוד שמשוררים סימבוליסטיים משתמשים ב"נשמה" אין ספור פעמים בשיריהם, ומשאירים את המושג בלתי מנומק, כאילו שתפקידה וממשיותה מובנים מאליהם, ויטמן נוהג אחרת: שיריו אינם מבטאים אף מילה כמובנת מאליה, דבר אשר מקנה לשיריו עוצמה מטאפיזית. באשר לדעותיו הפוליטיות אלו מבטאות בדרך-כלל את הליברליזם של המאה ה-19.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

אריאל אוקסהורן 08-03-2018

כמו יונה שמתעופפת מן התיבה

וולט ויטמן אולי לא ראה ברומן הוויקטוריאני שכתב את פסגת יצירתו, אך פרסומו מלמד עוד על כתיבתו של המשורר האמריקני הגדול

ישראל היום

רן יגיל 22-03-2018

הייתי סקפטי לגבי הנובלה האבודה של וולט ויטמן, אך לשמחתי התבדיתי

הנובלה "חייו והרפתקאותיו של ג'ק אנגל", שכתב וולט ויטמן בתחילת דרכו ותורגמה כעת לעברית, מיטיבה לתאר את ניו יורק המתהווה על שלל טיפוסיה. מבעד לפרוזה המוקדמת הזאת כבר אפשר לשמוע את הרעם המתגלגל של שירתו הגדולה

הארץ ספרים

פרטים אודות הספר