• חפשו אותנו גם ב:
ימים נוראים - גרסת הסופר
דיגיטלי
42
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

ימים נוראים - גרסת הסופר

ימים נוראים - גרסת הסופר הוא רומן סוחף ומאתגר, הבנוי משתי נובלות. כל אחת מהנובלות בוחנת את משמעותם של מושגים כמו אבל ומשפחה באמצעות מודל ספרותי שונה. בנובלה הראשונה, ימים נוראים, נא בנימין פרומר, עיתונאי לשעבר, בין תל אביב לירושלים ומחפש דבר-מה. חייו הם תנועה ייחודית בין קודש לחול: פרומר עובר - ואיתו מיטלטלת גם לשון הטקסט - מהתעמקות מיסטית בכתבי הקודש ודבקות אמונית, לבין ביקורים אצל זונה והזיות מיניות על נשים מזדמנות. במקביל לסיפורו של פרומר נחשף סיפורו של אלון, נער חריג שהופך לאדמו״ר, אשר ייסוריו מציעים פרשנות משלימה, מוקצנת, על הקשר בין אמונה ושיגעון.
בחלקו השני של הרומן - הנובלה גרסת הסופר - נסוגה הבוטות שאפיינה את חלקו הראשון, ואת מקומה תופס מעין ״ממואר״ סנטימנטלי, חשוף. המחבר של גרסת הסופר, ספק בן דמותו של שמעון צימר, ספק תמונת תשליל של בנימין פרומר הבדיוני, מתאבל על מות אמו. ככל שמתקדמת הקריאה בנובלה השנייה, צפה התשתית העומדת בבסיס הנובלה הראשונה, ומתבהרים מחוזות הכאב שמהם יונקת היצירה. במרכז כל אחת מהנובלות עומד נוסח אחר של אנטי-גיבור; שבור, זרוק, מתפלש באובדן. אולם בעוד הגיבור של ימים נוראים עסוק בסוגים שונים של הדחקה, אשר המרכזי שבהם הוא שקיעה אובססיבית בהזיות ארוטיות, הגיבור של גרסת הסופר מבקש להתבונן, בשקט, בשבר עצמו. החיבור בין שני סוגי הגיבורים מגלה עוד טפח ביחס לקשר שבין החיים,והמוות, לבין הכתיבה.

שמעון צימר נולד ב-1950 בקריית חיים. נמלט משם ומתגורר בתל אביב מאז ראשית שנות השבעים. עבד כשומר בבתי הזיקוק, מחסנאי, סבל בשוק הסיטונאי, קורא מוני חשמל, פקיד בחברת ביטוח ושחקן תיאטרון. בשלושים השנים האחרונות שרד כספרן. כתב שירה ומחזות שחמישה מהם הועלו על בימות שונות. זהו ספרו השמיני. קדם לו הספר לפעמים הבית הוא רוצח (אפיק), אשר היה ברשימה הקצרה של פרס ספרי לשנת 2016. נשוי ולו שני ילדים. חתן פרס היצירה ע״ש לוי אשכול לשנת 2006.

רוח צד היא סדרה חדשה לפרוזה עברית, המיועדת לספרים שחורגים מהנתיבים המוכרים של הספרות העברית העכשווית. בסדרה רואים אור ספרים של סופרות וסופרים שנחשפים לראושנה ככאלה, יחד עם סופרים וסופרות שפרסומים קודמים כבר יצרו להם קהל קוראים נאמן. הסדר היא פרי שיתוף פעולה בין ״מכון הקשרים לחקר הספרות והתרבות היהודית והישראלית״ באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, לבין הוצאת הספרים כנרת, זמורה, דביר. עורכי הסדרה: יגאל שוורץ, דקל שי שחורי, ומוריה דיין קודיש.

שמעון צימר

שמעון צימר

שמעון צימר – נולד ב1950 בקריית חיים. נמלט משם ומתגורר בת”א מאז ראשית שנות השבעים. עבד כשומר בבתי הזיקוק, מחסנאי, סבל בשוק הסיטונאי, קורא מוני חשמל, פקיד בחברת ביטוח ושחקן תיאטרון. בעשרים וחמש השנים האחרונות שורד כספרן. כתב שירה ומחזות שחמשה מהם הועלו על בימות שונות. זהו ספרו השישי. קדמו לו הספרים: אמא להשכיר (הקיבוץ המאוחד) אומללות ראוייה לרומן (בבל) רע לתפארת(ספריית פועלים) ראיות לאהבה (ספריית פועלים) צימר מתחת לירח (ספריית פועלים). נשוי ולו שני ילדים.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

ורד זינגר 21-05-2018

שבועת הסופר: ימים נוראים - גרסת הסופר מאת שמעון צימר

לפנינו שתי נובלות המרכיבות רומן שלם; אם היה עלי להמחיש את היצירה הזאת באמצעים פלסטיים הייתי מרדדת שתי יריעות בצק עד דק ואז קורעת בהן קרעים. אז הייתי מניחה את היריעה הראשונה על השנייה – ומכניסה לתנור. זה מה שעשה צימר ברומן החריג הזה – חריג במובן הזה שיש בו גם מן ה"תובעני" וגם מן ה"מהנה".

אודות

רועי בית הלוי 29-05-2018

"ימים נוראים - גרסת הסופר": כתיבה מחוספסת אך לא מתפשרת ולא מתחנפת

הקריאה ב"ימים נוראים — גרסת הסופר" היא חוויה עסיסית שנוטפת אהבה לחיים, על הטוב, הרע והמכוער שבהם, ולסיפורים הטובים, הרעים והמכוערים שאנחנו מספרים עליהם.

הארץ ספרים

יוני ליבנה 06-06-2018

שבוע הספר 2018: מבקרים בוחרים את ספרי השנה שלהם

ספר השנה שלי הוא "ימים נוראים — גרסת הסופר". המחבר, שמעון צימר, מפגין בספר הזה כישרון שמעלה על הדעת צייר פלמי בשל, אמן מומחה של צבעי שמן — שמין שד בלגניסטי, צחקקן, משתלט על ידו המציירת, גורם לו לקשקש על הדיוקן הרגיש שנוצר לאורך הספר, דיוקן האמן כאיש זקן, שפמים, קרניים ואיברי מין.

הארץ ספרים

פרטים אודות הספר

  • סוגה: סיפורת מקור
  • דנא קוד: 15100861
  • מספר עמודים: 256
  • שפה: עברית
  • הוצאה: פברואר-2018