• חפשו אותנו גם ב:
מלך זהב ודם
דיגיטלי
42
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

מלך זהב ודם

מלך זהב ודם, הרומן החדש של גבריאלה אביגור־רותם, מזמין אותנו לצלילה עמוקה אל תקופה מרתקת בהיסטוריה הלאומית שלנו, ימים של חילופי שלטון וחרדות. במניפה אפית מרהיבה נפרשים לנגד עינינו ימי מלכותו של הורדוס, המלך הבנאי, שקומם את בית המקדש השני ובנה את האמפיתיאטרון בקיסריה, השכיל להתנהל עם האימפריה הרומית, אך נהג באכזריות פראית בכל מי שהיה נדמה לו שמאיים על שלטונו, ובהם רבים מבני משפחתו.
אביגור־רותם בראה בספר – שהוא הרומן ההיסטורי החשוב ביותר שנכתב בספרות העברית מאז מלך בשר ודם (1954) של משה שמיר – עלילה מגה־דרמטית. זו נרקמת במציאות המזכירה לא במעט את זו של 'משחקי הכס': רוחשת רוע, תככים רצחניים ותסיסות מרידה. כל אלה מסופרים מפיו של יועצו ופרקליטו של הורדוס, ניקולאוס איש דמשק, האיש שחייו נשזרו באירועים ההיסטוריים הגדולים של הזמן לאין היתר וללא תקנה. מלך זהב ודם הוא הרומן החמישי של גבריאלה אביגור־רותם. קדמו לו מוצרט לא היה יהודי (1992), חמסין וציפורים משוגעות (2001), אדום עתיק (2007) וכל סיפור הוא חתול פתאום (2013) – כולם זכו באהבת הקהל ובשבחים מופלגים של מבקרי ספרות. יגאל שוורץ

גבריאלה אביגור רותם

גבריאלה אביגור רותם

גבריאלה אביגור (גורמן) נולדה בבואנוס-איירס, ארגנטינה. עלתה ארצה ב-1950. המשפחה הצטרפה לקיבוץ מפלסים שעל גבול רצועת עזה. לאחר מספר שנים עברה המשפחה ללוד ובשנות הששים למדה בבית הספר התיכון בליך ברמת-גן ושירתה בחיל האויר. היא למדה ספרות עברית ואנגלית באוניברסיטת תל-אביב ובעלת תעודת הוראה. בשנות השבעים נשאה לעו"ד דניאל רותם ולזוג שני בנים. גבריאלה חזרה לבית הספר התיכון ע"ש בליך ברמת-גן כמורה. ב-1993 פרשה מהוראה ועוסקת בכתיבה ובמתן הרצאות בנושאי כתיבה. היא גם משמשת עורכת בבית הוצאת הספרים של אוניברסיטת חיפה. זכתה בפרס פטר שויסרט ליוצרים צעירים, פרס קרן יהושע רבינוביץ לשירה וכן זכתה פעמיים בפרס היצירה לסופרים עבריים מטעם קרן ראש הממשלה ע"ש לוי אשכול ז"ל לשנים תשנ"ג ותשס"ב ועוד. מתגוררת ביישוב אבטליון אשר בגוש שגב בגליל.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

חבצלת פרבר 21-11-2017

הורדוס קם לתחייה

ספרה של אביגור–רותם, לעומת זאת, הוא רומן היסטורי שמטרתו להחיות ולספר מחדש את ההיסטוריה, תוך נאמנות מרבית לעובדות, אך על פי הכללים והצרכים האמנותיים–יצירתיים של הספרות. על כן נכון להשוות את "מלך זהב ודם" לרומנים היסטוריים קלאסיים. לדעתי, בזכות איכויותיו הספרותיות הגבוהות והעושר הרב של המידע ההיסטורי הכלול בו – ספרה של אביגור–רותם ראוי לעמוד לצד הרומנים ההיסטוריים המופתיים של רוברט גרייבס ("קלאודיוס" ו"גיזת הזהב") והרומן–במכתבים המעולה של ג'ון ויליאמס, "אוגוסטוס". לא זכורים לי רומנים היסטוריים ישראליים אחרים שראויים להשוואה מחמיאה זו, אך ספר זה ראוי לכך ללא צל של ספק.

מקור ראשו שבת

רן יגיל 11-01-2018

"מלך זהב ודם": רומן היסטורי מרשים על הסיאוב וההדוניזם בימי הורדוס

אני עוקב אחר כתיבתה של גבריאלה אביגור־רותם מרומן לרומן, ויש אצלה פרקי זמן ארוכים בין ספר אחד לאחר, ויכול אני לקבוע בפירוש כי היא וגם לאה איני הן הכוחות הפואטיים החזקים ביותר בתחום הפרוזה שהופיעו כאן מאז שנות ה–90. [...] אביגור־רותם היא אמנית גדולה של שפה ופרוזה, וכפי שידעה לאמץ את שפתם של אנשי העליות לפני קום המדינה וכתבה בשפתן של רחל ושרה אהרֹנסון — ברומן "אדום עתיק" היא מְהִינָה לחבר את השתיים לפגישה שמעולם לא התקיימה והדבר עולה בידה לעילא — כך היא מאמצת את קולו של המשכיל היווני בן הבית השני, זר שדָר בין יהודים, שהכיר אותם היטב ושפיתח יחסי אהבה־שנאה ובעצם תלות עם העם הנוקשה הזה, ממש כמו הבוס הגדול שלו הורדוס. היא עושה זאת אמנם בעברית, אבל בטרמינולוגיה של לשון חכמים וכמובן גם לטינית ויוונית. זה מרשים, פנומֶנלי ולא מאולץ.

הארץ ספרים

פרטים אודות הספר