• חפשו אותנו גם ב:
פאני וגבריאל
דיגיטלי
42
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

פאני וגבריאל

"פאני גיששה בחלל בעיניים מוחשכות. במקום שבו פגעה אצבעה החלה ללטף את גבריאל העירום. גופו תמיד התמסר גם כשנפשו נותרה סרבנית. הזיכרון היה טבוע בה כה עמוק, שלא נזקקה לשום נווט עיניים. היא לא אמרה לו שהיא אוהבת אותו. אצבעותיה הן שרשמו מה שרשמו בכתב הסתרים השמור רק לשניהם."
סיפור אהבה מופרך כל כך חייב להיות אמיתי. עיניו של גבריאל נחו על פאני לראשונה בקיץ של שנת 1914, אבל עוד לפני שיבשה הדיו על הסכם האירוסים ביניהם, מצא עצמו בחזית המלחמה הגדולה. פאני, בינתיים, חיכתה לו בנאמנות, כמו פנלופה לאודיסאוס שלה. מאז ועד יום מותם הם חגו זה סביב זו, מתנגשים, נצמדים, נפרדים וחוזר חלילה. הקשר רב התהפוכות ביניהם היטלטל על ציר הזמן לאורכה ולרוחבה של המאה ה־20, בעוד בני הזוג מתפצלים בין ישראל הציונית לאמריקה הגלותית, עד שהגורל איחד אותם. אהבתם היתה האויבת הגדולה ביותר של עצמה, ואף־על־פי־כן שרדה.
זוג האוהבים הסוער הזה ריחף מעל חייה של הסופרת נאוה סמל, כי פאני וגבריאל הם לא רק דמויות מלאות תשוקה ולהט, גדולות מהחיים, אלא גם הסבתא והסבא שלה. בכישרונה הייחודי בוחנת נאוה סמל את חידת מערכת היחסים הרומנטית והמורכבת שלהם. ביד אמיצה ונבונה היא מטליאה את הקרעים בעלילות חייהם וטווה גשרים של דמיון מעל תהומות המציאות.

נאוה סמל היא סופרת, מחזאית וכותבת שירה, ילידת יפו. פרסמה עשרים ספרים, מחזות, שירה, ליבריות לאופרה ותסריטים. יצירותיה תורגמו לעשר שפות בינהן סינית, טורקית, רומנית ואלבנית וזכו בפרסים בינלאומיים, ביניהם National Jewish Book Award בארה"ב, פרס סופרות אגן הים התיכון בצרפת, ופרס הרדיו האוסטרי. בשנת 2007 זכתה נאוה בפרס "אשת השנה בספרות" של העיר תל אביב.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

נילי קרן 04-09-2017

מיי פאני ולנטיין

נטישה, בגידות, עיוורון ועליה לארץ ישראל: בגיל 63, נאוה סמל צוללת לסיפור האהבה המורכב של סבה וסבתה ברומן "פאני וגבריאל". סיפור אהבתם יכול היה בקלות להפוך למלודרמה סוחטת דמעות, אבל סמל מתעלה על כך והופכת את הנבירה בעבר למסע של בכי לצד צחוק

mako

יהודית רותם 29-10-2017

"פאני וגבריאל": מהצד של האשה — הסיפור הזה גבל בטירוף

גיבוריו של ספר זה הם אנשים צעירים המתבגרים ומזדקנים במהלך הסיפור. לצדם פוסעת המספרת הנכדה, הנוסכת בסיפור הקשה והמפותל של סבה וסבתה את הפן המשחקי, המשועשע, בלי ליטול ממנו את עוקצו החידתי ושובר הלב

הארץ ספרים

פרטים אודות הספר