• חפשו אותנו גם ב:
דיר יאסין: סוף המיתוס
דיגיטלי
42
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

דיר יאסין: סוף המיתוס

מה קרה בדיר יאסין בבוקר 9 באפריל, שנת 1948? על מקצת העובדות אין מחלוקת: בבוקר זה תקפו ארגוני המחתרת היהודיים אצ"ל ולח"י את הכפר הערבי דיר יאסין, ממערב לירושלים. בבוקר זה נהרגו בכפר תושבים רבים. בבוקר זה התרחש אירוע דרמטי שהפך לאבן דרך, לסמל, למותג. אבל על עובדות רבות עדיין יש מחלוקת: האם התוקפים ביצעו טבח בכפר? כך טענו הערבים, כך טענו אנשי ארגון ה"הגנה", וכך נכתב בדיווחים רבים בעולם. האם זה היה קרב לגיטימי, שהסתיים במותם הבלתי נמנע של אזרחים? כך טענו אנשי אצ"ל ולח"י.

דיר יאסין: סוף המיתוס הוא הספר שאמור לשים קץ למחלוקת. זהו תיעוד עוצר נשימה בפרטנותו הדייקנית של מה שהתחולל בדיר יאסין, דקה אחר דקה, ירייה אחר ירייה, פיצוץ אחר פיצוץ. וכן, גם הרוג אחר הרוג. בתחקירו המקיף שתוצאתו היא סיפור בלשי מאלף, פרופ׳ אליעזר טאובר למד להכיר את כולם. כל אחד מהלוחמים. כל אחד מהרוגי הכפר. הוא השווה עדות לעדות, גרסה לגרסה, מקור למקור, מספר למספר. הוא גילה במפתיע שאין פער גדול בין עדויות הלוחמים היהודים לבין עדויות הניצולים הערבים. ואז הוא לקח את כל אלה וארג אותם לתמונה בהירה של אחד הימים הדרמטיים ביותר בתולדות היחסים בין יהודים וערבים בארץ ישראל. הנה, ערפל המלחמה מתפוגג. דיר יאסין נפרש לעינינו בבוקר קשה, בחודש אפריל.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

יחיעם ויץ 04-04-2018

70 שנה לטבח דיר יאסין: ספר שמציג רשומון על האירועים באפריל 1948

ספרו של טאובר מרתק ואף אפשר לקרוא אותו כספר מתח. הוא מצליח להציג את הגרסאות הסותרות באופן הוגן ולצייר תמונה מאוזנת של אירוע רגיש ונפיץ. האם ספר זה הוא המלה האחרונה בסיפור דיר יאסין? אינני בטוח. רצח ארלוזורוב, פרשת אלטלנה, פרשת "עסק הביש" ורצח רבין — כל אלה ממשיכים להטריד את מנוחתנו. הטבח בדיר יאסין מצטרף לאירועים הטראומטיים האלה. גם עתה, כ–70 שנה אחרי שבוצע, עגום מאוד לראות מעשה אכזרי וברברי כחוליה מרכזית בתהליך תקומת מדינת היהודים. אוי למנצחים.

הארץ ספרים

פרטים אודות הספר