• חפשו אותנו גם ב:
ארוחה בחורף
דיגיטלי
37
 
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

ארוחה בחורף

הוצאה: עם עובד

מלחמת העולם השנייה, חיילי מילואים גרמנים ספרייה לעם ביחידה מבודדת בפולין. ימיהם חולפים בין הוצאה להורג של משלוחי יהודים המגיעים למחנה ובין חיפוש יהודים נמלטים בסביבתם.

בבוקר חורפי קר אחד בורחים שלושה מהם מן המחנה כדי לחפש יהודים – מפלטם היחיד ממלאכת ההריגה. אם ימצאו יהודים במרחבי השלג הקפואים שסביבם, ייאלצו להביאם למחנה, ושם יוצאו להורג; אם יחזרו בידיים ריקות, יהיה עליהם לשוב ולהשתתף בכיתת היורים. במשך יום בחייהם של החיילים הקוראים מתוודעים לעולמם הפנימי, לחייהם שלא במלחמה, לחברות האינטימית הכפויה ביניהם, לכמיהתם לבית, לשיבה לחיי השגרה ולמחוזות האנושיוּת.

ספרו של הובר מנגרלי כתוב כספר מתח שסופו ידוע מראש. בלשון נקייה ונטולת מליצות הוא מתאר את החורבן האטי שהמלחמה ממיטה גם על ממלאי הפקודות בעל כורחם – את הבחירה בגסות ובאטימות חושים כדי לא לכרוע תחת נטל המצפון, את רגעי החמלה ושותפות הגורל בלב המאפליה. זהו ספרו הראשון היוצא לאור בתרגום לעברית.

הובר מנגרלי

הובר מנגרלי

הובר מנגרלי, נכד למהגרים מאיטליה, נולד בשנת 1956. בהיותו בן 17 עזב את בית הספר והתגייס לחיל הים של צרפת כדי לא לעבוד במפעל. לאחר מכן החל לכתוב ופרסם כתריסר ספרים וקובצי שירים. בשנת 2003 זכה בפרס מדיצ'י עבור ספרו ארבעה חיילים. התרגום לאנגלית של ארוחה בחורף היה מועמד לפרס הספר הזר בבריטניה.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

גבי לוין 04-06-2017

שלושה חיילים נאצים, פולני, יהודי וכלב תקועים בבקתה אחת - ריאיון

ספר דקיק זה — 127 עמודים בלבד — מאת סופר צרפתי, שזהו ספרו הראשון המתורגם לעברית, מכה כמכת ברק. "ארוחה בחורף" של הוּבּר מינגָרֵלי (הוצאת עם עובד, תרגום עמנואל פינטו) הוא ספר חד, צלול כבדולח ואפקטיבי מאין כמוהו.

הארץ תרבות

ניסים כ"ץ 16-06-2017

המלצות אנשי "יקום תרבות" לסוף השבוע 17-16 ביוני 2017

הספר כתוב טוב ומדויק. בלשון נקייה ונטולת מליצות הוא מתאר את החורבן האטי שהמלחמה ממיטה גם על ממלאי הפקודות בעל כורחם – את הבחירה בגסות ובאטימות חושים, כדי לא לכרוע תחת נטל המצפון, ואת רגעי החמלה ושותפות הגורל בלב המאפליה (כתוב בכריכה שהוא נקרא כמו ספר מתח והסוף ידוע מראש, אך לדידי לא כך הדבר). לכו לקרוא דחוף!!!

יקום תרבות

תלמה אדמון 07-07-2017

"ארוחה בחורף": החיילים שגויסו לצבא הנאצי מוצגים כבני אדם

מנגרלי טיפל ברעיון המקורי שלו בצורה חכמה. הוא צמצם עד מאוד את חריר ההצצה אל יומם של החיילים. הוא התמקד בפרטים קטנים. בהליכה בקור עז ובשלג עמוק, ברעב, בשיחת רעים המבקשים לשמור על שפיותם. הסופר מביא את הסיפור עד לקצה כמעט תיאורטי, פילוסופי, מסמל. הוא אינו נוקב בשמות מקומות, במספרי יחידה, בתאריכים. רק פרט גיאוגרפי אחד מצוין: פולין. לחייליו יש שמות פרטיים בלבד. הדמויות האחרות מכונות “הפולני" ו"היהודי". הכותב הניח שהרקע לאירועים צרוב כמכווה בתודעתו של כל קורא. הסיפור מובא לרמת זיקוק כה גבוהה, עד כי הקורא מחויב לאתחל מחדש חשיבה מקובעת.

מעריב

פרטים אודות הספר