• חפשו אותנו גם ב:
בלילה נלך סחור־סחור
דיגיטלי
37
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

בלילה נלך סחור־סחור

הוצאה: עם עובד

לנלסון, בן העשרים ושלוש כמעט, היו תרמיל מלא מחזות, מחברת גדושה סיפורים בכתב יד וראש מלא תלתלים פרועים והוא נראה צעיר מכפי גילו, הרבה יותר צעיר. סיבוב ההופעות נועד להתחיל בתוך חודש. ואז התחילו הצרות."
חייו של נלסון נראים תקועים. אביו מת, אחיו הבכור נטש לארצות הברית, חברתו מתנתקת ממנו במידה רבה בגלל מחדליו. ואז הוא משיג תפקיד בלהקת תאטרון שהעריץ מאז ילדותו. בהנהגתו של הנרי, שהוא גם המחזאי והבימאי, ועם שחקן מוותיקי הלהקה המכונה פטלרגה, יוצא השחקן הצעיר לדרך כדי להעלות בכל פינה אפשרית את המחזה הסטירי הנשיא האידיוט. מסעם מוליך אותם ליישובים הקטנים באזור ההררי הקודר והיפהפה של ארצם הדרום-אמריקאית. עד שדווקא שם, בעיירה נידחת ונטושה למחצה, המוקפת נוף טבעי מלא הוד, יסתבכו הדברים סיבוך גורלי ששורשיו במטעני העבר.

אלרקון, יליד פרו החי בארצות הברית וכותב באנגלית, יצר ספר המקשר בצורה מקורית בין האישי לפוליטי, שהוא גם משל מתוחכם על התחום האפור שבין זהות אותנטית למשחק תפקידים. ואגב כך גם התקין עלילה משוכללת ומדויקת, שמדגימה איך תכונות אופי מסוימות, בחירות קטנות וצירופי מקרים עשויים להוליד השלכות הרות גורל.

דניאל אלרקון

דניאל אלרקון

דניאל אלרקון נולד ב־1977 בפרו. הוריו שניהם רופאים, ומגיל שלוש גדל בארצות הברית בפרוור של העיר ברמינגהם שבאלבמה. הוא בעל תואר ראשון באנתרופולוגיה מאוניברסיטת קולומביה ובעל תואר שני בכתיבה יוצרת מסדנת הכתיבה של אוניברסיטת איווה. כמו כן למד בגאנה ולימד בניו יורק, ולימים במוסדות אוניברסיטאיים שונים, לרבות אוניברסיטת קליפורניה שבברקלי. ספר ביכוריו, קובץ הסיפורים לחימה לאור נרות זכה בפרס פן/פוקנר ב־2006. ב־2008 זכה במלגת גוגנהיים וכן במלגת לאנן, וכתב העת גרנטה בחר בו ל"סופר האמריקאי הטוב ביותר". ב־2010 נכלל ברשימת עשרים הסופרים המבטיחים מתחת לגיל ארבעים של הניו יורקר. סיפוריו התפרסמו במיטב כתבי העת בארצות הברית וספריו תוגמו לשפות רבות. דניאל אלרקון מתגורר עם אשתו קרולינה גררו בסן פרנסיסקו.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

עמיחי שלו 10-07-2017

רק למשוך את השטיח

יש גם משהו מאוד חזק באנרגיה הספרותית של הרומן שמזכיר במעט את "בלשי הפרא" של רוברטו בולניו. בהחלט אפשר לראות איך הנרי, פטלרגה ונלסון יוצאים מתוך רומן פנורמי מרובה דמויות אאוטסיידריות נוגעות ללב כמו של בולניו. דומה לפרקים שתכף הם ממש יפגשו אותן בבר ספרותי נכלולי, ברחוב העשוי חורבות נטושות, בקרב יריות פיקרסקי.

מקור ראשון, שבת

סיון בסקין 10-01-2018

"בלילה נלך סחור־סחור": מסע חניכה תיאטרלי ומרתק בהרי האנדים

כמו רבים מהספרים המרתקים ביותר, גם "בלילה נלך סחור־סחור", ספרו של דניאל אלרקון, נכתב באזור הגבול של מפגש בין תרבויות. הפעם מדובר ביותר מאזור גבול אחד. ספר שמייצג נאמנה את מסורת הספרות הדרום־אמריקאית (אזור גבול א', מפני שאמריקה הלטינית היא הנימבי של אמריקה הצפונית), שנכתב באנגלית (אזור גבול ב', כי שפת הכתיבה אינה שפתה של עלילת הספר, שמחברו הוא יליד פרו שגדל בארצות הברית), שמתרחש במדינה דרום־אמריקאית לא מזוהה (אזור גבול ג', כי הנה הוספנו מסתורין), שכולל תיאור של מסע מעיר הבירה שעל החוף לעיירות הקטנות שבהרים (אזור גבול ד', כי הפרובינציות האלה מעניינות להפליא), שאינו מפסיק להתייחס לאפשרות של הגירה לארצות הברית, מדינה שדוברת את השפה שבה נכתב ונקרא הספר (אזור גבול ה', כי פוטנציאל להגירה הוא פצצה ספרותית מתקתקת) — ספר כזה בהכרח מזמן אפשרות לצומת דרכים תרבותי מהסוג המקורי. בסופו של דבר אנחנו קוראים את הספר הזה בעברית (בתרגומו הנאה של יואב כ"ץ), מה שמוסיף לנו אזור גבול ו', אבל עם זה — כלומר, עם ריבוי השפות וארצות המוצא וההגירה התמידית, חומרים שמהם עשויה השפה העברית בת ימינו — אנחנו בכל מקרה תקועים לתמיד.

הארץ ספרים

מיז קיי 29-03-2018

ביעור חמץ: על בלשי פרא ובלשי נואר; על הזמן ועל העיר; על אוטופיות, דיסטופיות וצרות אחרות

דניאל אלרקון הוא סופר אמריקאי צעיר ממוצא פרואני, ופרו, אף שאינה מוזכרת בשמה, היא הארץ שבה מתרחשת עלילת ספרו "בלילה נלך סחור-סחור". נלסון, צעיר בראשית שנות העשרים לחייו, מרגיש שחייו נקלעו למבוי סתום. אביו מת, אמו שקועה באבלה, אחיו הגדול היגר לארצות הברית וחברתו עזבה אותו לטובת אחר. נלסון, שחקן חובב עוד מימי נעוריו, נבחן בהצלחה לתפקיד במחזה סאטירי בשם "הנשיא האידיוט" שמעלה תיאטרון גרילה בשם דיסיימברה (דצמבר, בספרדית). להקת התיאטרון הזו זכתה להצלחה מחתרתית בשנות מלחמת האזרחים, כשנלסון היה ילד בשנות ה-80. מייסדה, הכותב הראשי, הבמאי והרוח החיה שלה, הנרי נונייס, שואף להחזיר אותה לחיים שנים לאחר שהתפרקה, או ליתר דיוק פורקה באכזריות על ידי משטר הגנרלים. הנרי אף נאסר אז והושלך לכלא שנודע בכינויו "האספנים", הכלא האכזרי והמושמץ ביותר של השלטון. באותם ימים בכלא, חלק נונייס תא עם צעיר בשם רוחליו ורוחליו הפך לאהובו. הנרי, יחד עם נלסון ושחקן נוסף מוותיקי דיסיימברה בשם פטלרגה, מתחילים לנדוד בדרכים ולהעלות שוב את "הנשיא האידיוט". מסעם מוביל אותם לכפרים נידחים בהרי האנדים, ושם, בכפר שבו מתגוררת משפחתו של רוחליו שמת לפני שנים בכלא, הסיפור מקבל תפנית קודרת ומאיימת הרבה יותר מכפי שציפו לו. אם כבר להיתלות, אז באילנות גבוהים: כל מי שנשבע בחייו ב"בלשי הפרא" של רוברטו בולניו, לא יתקשה לזהות את מקור ההשראה של אלרקון. המספר עלום השם, עלום הפנים ועלום המניע של "בלילה נלך סחור-סחור" הוא מישהו שיוצא בעקבות מסעה של השלישייה בהרים ומנסה להתחקות על עקבותיה ולברר מה בדיוק קרה שם. הוא עושה זאת באמצעות מה שנראה כמו ראיונות או גביית עדויות – כך שיכול להיות שהוא עיתונאי, יכול להיות שהוא חוקר, יכול להיות שהוא בלש פרא. גם התפיסה שהאמנות חשובה מן החיים, ושלעיתים היא אכן גובה את מחירה בחיים, נשמעת דומה. זה סיפור על האופן שבו תפקיד שאנחנו ממלאים קם לבסוף עלינו, ועל האופן שבו העבר קם על ההווה (והעתיד) גם אם לא היה לנו כל חלק בו (בעבר). ובשלב שבו מתגנבת אל העלילה נימה של אימה ושל התרחשות עתידית מבשרת רע, הספר הזה מזכיר קצת גם את פול אוסטר של "מוזיקת המקרה". אכן, אילנות גבוהים, ותירגם את זה יפה יואב כ"ץ (הוצאת עם עובד).

הנייר

פרטים אודות הספר