• חפשו אותנו גם ב:
פחד
דיגיטלי
25
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

פחד

הוצאה: תשע נשמות

לפנינו מעין ״מותחן פרוידיאני״: "גברת אירנה ירדה במדרגות דירתו של המאהב שלה, ושוב אחז בה בבת אחת אותו פחד חסר פשר." למן הפתיחה ועד לתום הקריאה מוביל שטפן צוויג בידו המיומנת, עוצרת-הנשימה, את הקורא בתוך נבכי תודעתה, מצפונה וסודותיה של אשה הלכודה במרדף-עצמי. זה עתה עברה על הדיבר השביעי, ״לא תנאף.״ בחברה הווינאית הבורגנית של תחילת המאה העשרים, קודם לשחרור האשה, מדובר בצעד הרה-אסון עבורה.
ב״פחד״ בוחן צוויג את מנגנוני השליטה, התשוקה, החרטה והסליחה הפסיכולוגיים שלנו, בעודם נקרעים בין יצרים למוסכמות החברתיות.

זוהי נובלה אוניברסלית ועל-זמנית, כפי שיעידו גם חמשת העיבודים הקולנועיים להם זכתה מאז פרסומה, הנפרשים על פני כתשעים שנה. כהרגלו, רוקם צווייג מבוך של מערכות יחסים זוגיות בהן משמש הקורא לא רק כעד או כשופט, אלא כשותף ממשי לסתירות אנושיות, שאת המוצא מהן יצליח למצוא, יחד עם גיבורת הנובלה, ממש בשורה האחרונה. 

"אין אשמה נמחית, כל עוד המצפון יודע על קיומה" שטפן צוויג 
"אהבה היא לתת את מה שאין – למי שאינו זה" ז'אק לאקאן 
"רק ספר השומר על הרמה בכל דף ודף וסוחף אותי עד העמוד האחרון במשב אחד ועוצר את נשמתי, מסב לי הנאה שלמה" שטפן צוויג ביוגרפיה
"אני מברך את כל ידידי: ולוואי ויזכו הם לראות את עלות השחר לאחר הלילה הארוך. אני, שחסר סבלנות הנני ביותר, מקדים ללכת לפניהם." כך כתב שטפן צוויג במכתב ההתאבדות שלו ושל אשתו ממקום גלותם בברזיל.

צוויג היה אבטיפוס כמעט מוגזם של תקופתו, שכן חייו היו ייצוג מיקרוקוסמי של גדולתו ואסונותיו של העם היהודי במאה העשרים באירופה. צוויג, יהודי שנולד בווינה ב-1881, נהפך לפציפיסט בעקבות מלחמת העולם הראשונה, והיה לסופר המצליח והמפורסם ביותר בגרמניה. אך אז הגיעו שנות השלושים. צעדיו הוצרו וספריו נאסרו לפרסום. הוא נאלץ לגלות ללונדון והוסיף לנדוד שנים, חי בארצות הברית, בארגנטינה ובפרגוואי והתיישב בברזיל, ארץ שאהב, אך לא הצליח להכות בה שורש. הוא התאבד בפברואר 1942, חודש ימים לאחר ועידת ואנזה, שעליה אולי לא שמע.צוויג היה סופר פורה שכתב עשרות ספרים בסגנונות מגוונים, והושפע רבות מהתיאוריה הפסיכואנליטית של ידידו זיגמונד פרויד. בעשורים האחרונים הוא זוכה לעדנה. הוצאת תשע נשמות מתכננת להוציא לאור את כל הנובלות הקצרות פרי עטו, ואף רואה בדמותו השראה לרבגוניות ספרותית.

שטפן צוויג

שטפן צוויג

1942-1881. סופר, משורר, מסאי, מחזאי וביוגרף. מהאינטלקטואלים ההומניסטים החשובים שפעלו במאה העשרים בין שתי מלחמות העולם. נולד בווינה למשפחה יהודית. למד גרמניסטיקה ורומניסטיקה. במלחמת העולם הראשונה שירת כעיתונאי צבאי. הוא יצא נגד הלאומנות ותמך באחדותה הרוחנית של אירופה. עם עליית הנאצים לשלטון בגרמניה, ב-1933, החל צוייג להידחק בהדרגה מן העולם דובר הגרמנית, ב-1934, עקר לאנגליה. ב-1941 היגר לברזיל עם אשתו השנייה, שרלוטה אליזבת (לוטה), ובפברואר 1942 שמו השניים קץ לחייהם בבליעת רעל. צוויג היה בתקופתו הסופר הפופולרי והמתורגם ביותר באירופה. רבים מספריו תורגמו לעברית, ביניהם "העולם של אתמול", ספרו האוטוביוגרפי, "קוצר רוחו של הלב" "משחק המלכים" ו"מארי אנטואנט".

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

דוד רוזנטל 11-07-2017

המחיר הכבד של הבגידה: "הפחד" של שטפן צוויג הוא מותחן קולח ויעיל

"פחד" הוא עוד תרגיל פרוידיאני שניסה צוויג בהצלחה על קוראיו. סופרים רבים שמים על הדרך דגש גדול יותר מאשר על התוצאה ונוחלים לעתים הצלחה. צוויג דווקא הטיל יהבו על התוצאה, ואף על פי שזו הפכה מינורית לאורך השנים, הדרך המרהיבה אליה נותרה נשגבת ויפה. זהו ספר שכדאי וצריך לקרוא, לא רק בשל שפתו הנהדרת כרגיל של רב האמן האוסטרי, אלא גם בזכות יכולתו לחדור למוח של קוראיו. מעבר לכך, הוא מעביר מסר חשוב. שדר רדיו אמריקאי אמר פעם "מאז שאני צופה ב'אוז' אני אזרח טוב יותר". אחרי שתקראו את "פחד", כנראה שתהיו בני זוג נאמנים יותר.

וואלה!

מיכל לסמן 07-08-2017

פחד/ שטפן צוויג

את סוף הנובלה כמובן – לא אגלה. אך אסכם ואכתוב שנהניתי מכל רגע במהלך הקריאה בנובלה המופלאה והמרתקת הזו שמגלמת בתוכה רעיונות מרובים על נשיות, גבולות והניסיון למתוח אותם, על תחושת שליטה או חוסר שליטה, על שעמום ועל תשוקה ועל הרצון החזק לחוש חיות. הקריאה בספרו של צוויג מטלטלת וכמו משאירה אותנו ללא כל אוויר לנשימה. במשפט אחד, רוצו לחנויות לרכוש את הספר וקראו אותו עוד השבוע.

לויתן קריאה

פרטים אודות הספר