• חפשו אותנו גם ב:
תחושת בטן
דיגיטלי
42
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

תחושת בטן

עם יד על הלב:
מתי בפעם האחרונה קראתם ספר שפתח לפניכם עולם חדש?
ומתי הקריאה בספר כזה היתה מרתקת?

תחושת בטן מאת המיקרוביולוגית ג'וליה אֶנדֶרס הוא ספר כזה: ספר שמכניס את קוראיו לעולם אפל וקסום שאורכו מתקרב לעשרה מטרים, שטחו מאתיים עד חמש מאות מטרים רבועים, ובו המוני סיסים וסיסונים, וכמאה טריליון חיידקים, שרובם עוזרים לנו ומקצתם ממלאים את תפקיד המפלצות בסיפור הזה.
בשפה בהירה ומלאת הומור אנדרס מסירה את הלוט מעל מערכת העיכול. היא לוקחת אותנו לסיור מהפה ועד פי הטבעת, מציגה לנו את כל האיברים והאורגניזמים המשתתפים בתהליך העיכול, עוסקת בנושאים כמו מחלות מעיים וכמו השפעת מערכת העיכול על המוח, ובתוך כך פותרת תעלומות גדולות וקטנות הקשורות לעולם הזה: למה אנחנו משתוקקים למשהו מתוק אחרי הארוחה, איך לשבת נכון בשירותים, מה ההבדל בין פרוביוטיקה ופרה־ביוטיקה, למה האכילה אכן מנחמת, מהי אי־סבילות ללקטוז, למה הבטן שלנו מקרקרת, מה למערכת העיכול שלנו ולדיכאון, האם התוספתן אכן מיותר, כיצד החיידקים עשויים לגרום לנו להשמין, ועוד ועוד...

עם הקדמה מאת ד"ר מארק באר־גבל, מנהל השירותים הנוירוגסטרואנטרולוגיים במרכז הרפואי שיבא, תל השומר

ג'וליה אֶנדֶרס היא מיקרוביולוגית העוסקת במסגרת עבודת הדוקטור שלה במחקר במכון למיקרוביולוגיה בפרנקפורט. בשנת 2012 זכתה המצגת שלה "מעיים" בפרס הראשון בטורניר המדע בפרייבורג ונעשתה ויראלית ביוטיוב. ספרה תחושת בטן נמכר ביותר ממיליון עותקים במולדתה גרמניה ותורגם לשפות רבות.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

אירי ריקין 12-08-2016

תשובות לכל השאלות המושתקות על מערכת העיכול, הארץ ספרים

קישור למקור

יעל גלר 26-08-2016

על פלוץ ושכחה: סיפורה של מערכת העיכול, ynet

את מבחן ההדיוטות קל יותר לצלוח, ו"תחושת בטן" עובר בהצטיינות. הוא כתוב היטב, הוא מעניין, משעשע, ולעיתים ממש מצחיק (על עצירות, למשל, אנדרס כותבת: "למרות כל הכוח שהפעלתם, אינכם מקבלים הרבה יותר מ***"). יש בו גם איזו דיאלקטיקה בלתי צפויה, כאילו סקרנות הקורא ידועה לכותבת מראש והיא מציעה לו תשובות לשאלות שבדיעבד נדמות כאילו תמיד שכנו בו. הידע שאנדרס מוסרת - למשל על תסמונת המעי הרגיז, על הדרכים להקלה על צרבת או על פרוביוטיקה - רלוונטי ומועיל, וכשאין בו תועלת ישירה הוא מעניק את חדוות האנקדוטה.

קישור למקור

פרטים אודות הספר