• חפשו אותנו גם ב:
חורף בקלנדיה
דיגיטלי
34
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

חורף בקלנדיה

הוצאה: חרגול

את אריה אני מכירה, כבר ראיתי אותו כאן, הוא מסתובב עם כובע גרב שחור ומשקפי שמש עם עדשות-מראה, אפשר לראות את ההשתקפות של מה שהוא רואה, אבל לא ברור מה הוא רואה באמת, הוא מדבר אל האנשים כאן בתיעוב שרק הזלזול ממתן אותו קצת: "שיזדיינו, די, אין כוח," הוא אומר לדרור. הוא מדליק עוד סיגריה, עומד עכשיו בתוך המחסום לבדוק תעודות, מעשן לאנשים בפנים, מפזם לעצמו שיר של להקת הדורבנים. אני מכירה את השיר, כבר חודשיים הבת שלי מזמרת, "מה המצב איתך, מה המצב יא גבר." אבל אריה שינה קצת את המלים, הוא שואל, "מה המצב חייל," ועונה, לפי הפיזמון, "תזיזי את התחת, תניעי את האגן, שמח שוב במודה, הקצב בלגן." הפלסטינים עומדים בלי לזוז.
אריה הוא רק אחד מחיילים ישראלים רבים שליה נירגד הכירה בחורף האחרון, כשעמדה מדי שבוע במחסום קלנדיה וראתה איך הם ממררים את חייהם של פלסטינים בשירותה של מדיניות לא-אנושית וחסרת-פשר. מנסיונה זה נולד חורף בקלנדיה: תיאור מדויק, מצמרר, מרתק ולפעמים גרוטסקי של התעללות מתמשכת, נבזית, ומיותרת.

ליה נירגד

ליה נירגד

סופרת ומתרגמת. נולדה בבלגיה בשנת 1692 כשהיה אביה בשליחות דיפלומטית שם. גדלה בירושלים אך שהתה גם בניגריה (בעת המלחמה בביאפרה) ובארגנטינה. למדה פילוסופיה והיסטוריה באוניברסיטת תל-אביב. ספרה התיעודי, 'חורף בקלנדיה', זכה להערכה רבה. הספר הוא אסופת דיווחים שבועיים שכתבה במסגרת הצטרפותה למשמרות "מחסום watch" במחסום קלנדיה א-ראם בין נובמבר 2003 למארס 2004, ותיעדה את המציאות היומיומית במחסום. הספר עובד למחזה והועלה כהצגה בארץ ובחו"ל. אם לשתיים, ומתגוררת בתל-אביב. מקור: לקסיקון הספרות העברית החדשה

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

פרטים אודות הספר

  • סוגה: עיון
  • מסת"ב: 44971044
  • מספר עמודים: 161
  • שפה: עברית
  • הוצאה: ינואר-2004