• חפשו אותנו גם ב:
הנפש קמה באמצע הלילה
דיגיטלי
30
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

הנפש קמה באמצע הלילה

הוצאה: פטל

"הנפש קמה באמצע הלילה", ספרה השני של אביבית משמרי, מורכב מקטעי פרוזה קצרים המתאפיינים ביופי צלול וחשוף; הכותבת בודקת מקרוב אהבות שנדונו לכישלון – "מאיש אחד נפרדתי פעם אחר פעם. פעם ביתר שׂאת ופעם בצבעים דוהים. פעם בתחנת רכבת ופעם במיטתי. פעם בטריקה ופעם בִּבְרָכָה. נפרדתי שוב ושוב, גם כשכבר לא זכרתי את הייחוד שבּו."; זיכרונות ילדות צורבים – "כמו שלכל הומלס הייתה פעם אימא שאמרה לו: קו-קו, יפֶה שלי, הנה אימא; כך לכל זיכרון רע שלי היה פעם זמן אמת, לימבו שבו עדיין הייתה תקווה לטוב. תיכף הוא יקרה, שיקרה כבר, הטוב. אבל חטפתי סטירה. סטירות. מזמן, פעם, אי אז."; וכן את לחצי החיים הפנימיים בתוככי השגרה – "היום עמד בסימן ריבת תאנים. היה לי עצוב. התאנים לא היו טריות. רגע לפני מותן. היופי הרך והחשוף של הפרי לא עזר לו ביום הזה. לא יצלח לאכילה ישירה. נכנס לסיר עם סוכר ומסמרי ציפורן, שיתנו לו ארומה של פציעה. ומעט מיץ לימון, כי איך אפשר לחיות במתוק מדי?"

משמרי היא אשפית הצמצום במילים. היא מצליחה לקלף תובנות מדויקות מתוך כאבים אישיים, בכתיבה נועזת, מוחשית ועשירה ברגש. העדינות המילולית מצד אחד והמבט המפוכח מצד שני מעוררים התפעמות וחלחלה זו לצד זו.

אביבית משמרי

אביבית משמרי

ילידת 1968. ספרה "הזקן השתגע" יצא לאור במאי 2013 בהוצאת "חרגול- מודן" וזכה בפרס רמת גן לספר ביכורים. טקסטים פרי עטה התפרסמו בכתבי העת "הליקון" ו"זוטא". מתחזקת מאז 2003 את הבלוג האישי "כותבת מוחקת". עיתונאית לשעבר (גלובס, Forbes, Ynet), עוסקת בכתיבה ועריכת תכנים בתחום הטכנולוגיה. בעלת תואר ראשון בסוציולוגיה ובקולנוע מאוניברסיטת תל אביב. מתגוררת בתל אביב, אם לשניים. צילום: ראומה חיות

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

קורא בספרים 25-02-2015

ראיון עם אביבית משמרי לכבוד ספרה החדש "הנפש קמה באמצע הלילה"

קישור למקור

עטרה אופק 01-03-2015

מה לך ילדה, מרמלדה

אח, אח, אחיות (ואחים) שלי, איך היא כותבת. כתיבה ישירה וישרה, כמו ילדה, כמו אשה-ילדה, מנוסה אבל תמימה כמו פרח, משוחחת עם עצמה בכנות ובאומץ, אמיתית ומדויקת, בלי הנחות ובלי איפור. בדיוק כמו שאת עצמך, הקוראת, יכולת לכתוב ברגעים כאלה, שבהם הנפש קמה באמצע הלילה, כשהלב כואב מרוב כמיהה לאהבה – אילו ידעת לכתוב כל כך נכון ומדויק כמוה.

קישור למקור

יותם שווימר 04-03-2015

קצרים ולעניין, ynet

ארבעה שערים יש בקובץ הזה, ולהם שמות יפים מאוד. ככלל, כותרות הסיפורים של משמרי מענגות מאוד: יש בהן משהו מסתורי וחמקמק, ויחד עם זאת קולע וברור. בהתאמה, מרבית הטקסטים מספקים מנה גדושה של מסתורין וישירות, הפועלים במקביל בשל המבע של המספרת. מצד אחד, היא מודעת מאוד למה שעובר עליה, לאופן שבו הרגש משתלט ומפגש מקרי מעורר את הנפש מרבצה, ומצד שני, כשהיא מתארת, למשל, החמצה כבירה, היא מותירה אותנו באפילה ואינה חושפת הכול, שומרת על מסתורין ולעתים אף מתבלבלת בלשונה, כאילו היא עצמה מועדת בתוך הסיטואציה הזו שמסעירה אותה כל כך.

קישור למקור

פרטים אודות הספר