• חפשו אותנו גם ב:
פרדה בברלין
דיגיטלי
7
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

פרדה בברלין

הוצאה: בוקסילה

פרדה בברלין הוא ספר השירה החמישי של מתי שמואלוף. הספר מחבר את חווית ההגירה ואת הפרדות הרבות ששמואלוף חווה בחייו לתוך פואטיקה חדשה, מפתיעה ורעננה. הספר נכתב ממבט לירי משוחרר של יהודי-סורי-עיראקי-איראני היושב על גדות נהרות ברלין ונזכר בישראל. השירים הישירים, הקצרים, בעריכת הפאנק של יובל גלעד חושפים את הלב הרגיש ביותר של שמואלוף.

השנה ראה אור "מקלחת של חושך", ספר סיפורים ראשון מפרי עטו של שמואלוף, בהוצאת זמורה ביתן.

מתי שמואלוף

מתי שמואלוף

פרסם עד כה חמישה ספרי שירה שזכו לפרסים ולהערכה: "מגמד הצלקות" (2001), "שירה בין חזז לבין שמואלוף" (2006), "למה אני לא כותב שירי אהבה ישראליים" (2010) ו"האסון מתחיל בארוחת העסקים" (2013), פרדה בברלין (2014) וספר סיפורים, "מקלחת של חושך" (2014). השתתף בעריכת אסופות וכתבי עת רבים. חבר בקבוצת "גרילה תרבות" המחברת בין יצירה לבין מאבק חברתי. מפרסם גם בבלוג: המבוקש מס' 2. מתגורר בברלין צילום: גוני ריסקין

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

אילן ברקוביץ 00-00-2000

המלצות המשורר בשטח

ספר השירה הדיגיטלי הטוב של התקופה האחרונה הוא לדעתי הספר "פרידה בברלין" מאת המשורר והסופר (לעתיד) מתי שמואלוף (2014, בוקסילה, עורך הספר: יובל גלעד). טוב, זו לא חוכמה, זה הספר הדיגיטלי היחיד שקראתי עד כה כספר שירה ועוד בקובץ וורד שנשלח אלי משום שהסתבכתי עם הפתיחה של הקובץ הדיגיטלי אבל כך או אחרת מדובר בספר שירה מצוין, החמישי של מחברו, ממייסדי ארגון השירה המחתרתי "גרילה תרבות". שירי הספר הזה מחולקים, בהחלטה עריכתית נבונה למדי, לשני שערים בלבד, שער הפרידה ושער ברלין, העיר האירופאית הכה אהודה על צעירים ישראלים כיום, ששמואלוף מתגורר בה כעת. בשער הפרידה מציג המשורר מחזור שירי פרידה שלו מאהובתו ושל אהובתו ממנו ואלו שירים עצובים, בלוזיים, וטובים. הנה לדוגמא השיר "אימא שלה אוהבת אותי יותר ממנה": "הוא שולח לאֵימה שירי ריקנות / הוא אורב לבעתה, מתחת לביתה / הוא בודק כל רגע / את הג'ימייל, הפייס והטוויטר שלה" (עמ' 13). יש כאן מוזיקה; יש כאן בלוז; יש כאן הרחקה; ויש כאן גם התכתבות שירית עם אחד ממשוררי מעין הגדולים והנעלמים, נמרוד קמר, שכתב שיר על נושא דומה (ערן הדס קרא אותו). בחלק השני של הספר עוסק שמואלוף בחייו החדשים כגולה יהודי-ערבי, כלשונו בראיונות, בברלין, וכן גם בחיי השירה שלכאורה נטש. בשיר "בוא נאמר את האמת" הוא כותב כך: "אני לא באמת מוכר שירה / אין לי קוראים / רק כמה הורדות וכמה לייקים / אז למי אני כותב / למה אני מוכר את החיים שלי למילים / אני כותב כדי להיות לבד". לכבוד שבוע הספר וחגיגת השירה העברית לא תעשו מאמץ להוכיח את המשורר על טעותו ותשיגו לעצמכם/ן עותק דיגיטלי של ספרו?!

קישור למקור

קורא בספרים 16-02-2014

ראיון אורח: יובל גלעד מראיין את מתי שמואלוף בעקבות ספר השירה החדש "פרדה בברלין"

קישור למקור

פרטים אודות הספר