• חפשו אותנו גם ב:
לא רחוק ממרכז העיר
דיגיטלי
29
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

לא רחוק ממרכז העיר

ב-1987 קרה דבר בספרות העברית. אל תודעת הקוראים פרץ קובץ צנום, עשרה סיפורים ראשונים מאת סופרת צעירה, אשר בישרו כתיבה אחרת ולשון שונה מאלה שהורגלנו בהן.

הקובץ הזה, 'לא רחוק ממרכז העיר', שחולל אקלים סיפורי חדש, אזל מזמן. חלק ניכר מן המעריצים שצברה כתיבתה של אורלי קסטל-בלום במהלך השנים, אפילו הם, אינם מכירים אותו. במבט-לאחור הוא מפתיע בבשלותו ומסמן את המסלולים שהמחברת המשיכה בהם מאז. והוא-עצמו כבר קסטל-בלום במיטבה.

במהדורה זו, של הספריה הקטנה, מופיעים כל סיפורי הקובץ בסדר אחר ובנוסח חדש ומתוקן, שונה במעט."לא רחוק מן המרכז" הוא בספר הזה לא רק עניין גיאוגרפי, אלא בעיקר מאפיין של הכתיבה, של העלילה ושל הפסיכולוגיה. ברקע של הסיפורים כבושים כאב פנימי, משבר של זוגיות, התפכחות מאשליה ועמידה מול מוות – אך הדמויות כמו שוות-נפש באופן קיצוני כלפי "המרכז" הזה, והן טרודות בהסטה מתמדת של המוקד שלהן לפעילויות ולתגובות אחרות, בעניינים יותר מינוריים. הן מתמכרות להתנהגויות קלישָׁאיות ואוטומטיות, לבנאליוּת של היומיום. וכיוון שכך, משרה הספר עליזות מרה, ומערבב גיחוך ואימה, והיומיומי נראה בו משעשע וזר ואבסורדי.

אורלי קסטל־בלום

אורלי קסטל־בלום

אורלי קסטל־בלום - ילידת 1960. נחשבת כאחת מהיוצרות הבולטות של הספרות העברית המודרנית של שנות השמונים של המאה העשרים. ספרה "דולי סיטי" תורגם ביוזמת אונסק"ו לאנגלית והופץ ברחבי-העולם וב-1999 הוכרה כאחת מ-50 הנשים המשפיעות בישראל. זכתה בפרס תל-אביב (1990), בפרס אלתרמן (1993), זכתה פעמיים בפרס ראש הממשלה ליצירה (1994 ו-2001) ופרס ניומן הוענק לה ב-2003. בעקבות ספרה "חיי חורף" היה מועמדת לפרס ספיר לשנת 2011. ספריה תורגמו לתשע שפות. מתגוררת בתל-אביב ואם לשנים.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

מיקי אנגל, Time Out 02-08-2007

אין ליניאריות בחיים

יש לברך על יוזמת הספריה הקטנה, שמלבד החזרתו למדפים של קובץ הביכורים הקשה-להשגה, מאפשרת הצצה חוזרת אל נקודת ההתחלה של קסטל-בלום... יש כאן היכרות אינטימית עם כמה מרגעיה הגדולים – סיפורים על משברי נישואים, פערי דורות בלתי ניתנים לגישור, פלירטוט עם גבולות השפיות, ואיכות בלתי משתמעת לשתי פנים שעולה מכולם. איך ניתן למצות את האיכות האמורה?... בשילוב של מהלכים סוריאליסטיים לצד מהלכים כמעט מבהילים בבנאליות שלהם – שילוב שגורם, למשל, לעלילותיהם של שני חברים אינפנטילים מבת ים להישמע כמו סיפור מדע בדיוני – טמון סוד כוחה של קסטל-בלום... זה בדיוק ה"מסר" שלה (אם אפשר בכלל לדבר אצלה על מסר): החיים אינם סיפור ליניארי. הם חידה חסרת פשר, אווריריים ומוזרים כמעט כמו חלום, בלי התחלה, אמצע וסוף סדורים. רק שעדיין צריך לדעת איך לכתוב אותם, והמפגש המחודש עם 'לא רחוק ממרכז העיר' שב ומראה שלצקת חומרי חיים ריחניים לתבנית של סיפור זה משהו שקסטל-בלום תמיד ידעה לעשות.

קישור למקור

ורד לי, הארץ 13-08-2007

אני באתי להם בהפוכה - אורלי קסטל-בלום מביטה לאחור, עם פרסומו מחדש של ספרה הראשון, "לא רחוק ממרכז העיר"

"כשהתחלתי לכתוב היתה לי תוכנית. אמרתי לעצמי שקודם אכתוב על 'מקום', מגיל 30 אכתוב על 'זמן' ובגיל 40 תיכננתי רומן בגוף שלישי. עכשיו, אחרי שהגשמתי את התוכניות שלי, אני יכולה לעשות מה שאני רוצה. אז אני זוממת לעבור בקרוב לזכרון יעקב ולכתוב ספרות כפרית". אורלי קסטל-בלום מביטה לאחור, עם פרסומו מחדש של ספרה הראשון, "לא רחוק ממרכז העיר"

קישור למקור

פרטים אודות הספר