• חפשו אותנו גם ב:
קריאה עיוורת
דיגיטלי
39
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

קריאה עיוורת

הספר "קריאה עיוורת" כולל שלושה-עשר מסיפוריו הקצרים והארוכים של חנוך ברטוב, מבחר מתוך עשרות סיפורים שחיבר במשך חמישים שנה.

הקורא המכיר את הרומנים הנודעים של ברטוב יגלה כאן פנים חדשות ומפתיעות בתוכני כתיבתו ובצורותיה: סיפור-חידה רב מתח ומועקה על פגישה מרעישה עם רוצח המבקש לשכור דירה בתום ריצוי עונשו; אגדה מסוגננת על מעשה הבריאה המעניקה פירוש רענן לסיפורם של אדם וחווה, אלוהים והנחש; עלילות מחויכות ומעוררות מחשבה מחיי הקיבוץ, היורדות לעומק המתחים החותרים תחת אחדותה של הקהילה הסולידרית-כביכול; סיפורה של משפחה שקשריה הפנימיים קורסים דווקא משעה שהוגשם חלומה למצוא את שרידיה האובדים אחרי השואה.

הסיפורים חושפים את משיכתו של המחבר לתיאור פגישות פלאיות ולצירופי מקרים לא-מקריים שסוד צפון בהם, אבל באותה מידה הם נטועים בממשותה של ההיסטוריה היהודית במאה העשרים, שחנוך ברטוב היה שותף לצמתיה המרכזיים ונכח בקווי החזית הנוראים והנשגבים ביותר שלה.

אכן, ניסיונות חייו, שפרנסו את הרומאנים הבולטים שחיבר, נוכחים גם בסיפוריו כציר שממנו מסתעפת אמנות הסיפור שלו. על כן לא ייפלא שגולת הכותרת של קובץ זה הם צמד סיפורי וידוי אינטימיים, שהמחבר משרטט בהם באהבה רוויית אשם את דיוקנאותיהם של אביו ושל אמו. "יהודי קטן" צומח מתוך דיווח מדוקדק של נסיבות היעדרו של הבן ממיטת מותו של האב לכדי חשבון נפש מקיף על יחסיו עם אביו מראשית עד אחרית, כמין תחליף לשבעה שלא זכה לשבת עליו. ואילו "קריאה עיוורת" נמסר מתוך נפשה של אמו הישישה, הכלואה בעיוורונה ובשתיקתה, ומנסֶה להבין מנקדות ראותה כיצד צמחה מחיצת ניכור דקה בינה ובין בנה, שנעשה סופר בעל שם.

יכולת האמפתיה של ברטוב כלפי הזולת במצוקתו, שהיא אחת מסגולות היסוד של יצירתו, מתגלה כאן בשיאה, ואופיים הלא-בדוי של הסיפורים ממחיש כיצד ניתן להפיק מתוך החיים עצמם את הפנינים המזוקקות ביותר של האמנות.

לספר מצורפת אחרית דבר מאת אבנר הולצמן.

ב-2010 החלה הספריה החדשה, כמחווה לברטוב, להוציא מחדש את ספריו. ספר זה הוא פרק נוסף ב"פרויקט ברטוב". אבנר הולצמן, המלווה את הפרויקט מתחילתו, בחר את הסיפורים המופיעים בקובץ, וחנוך ברטוב ערך ותיקן את הנוסח.

חנוך ברטוב

חנוך ברטוב

חנוך ברטוב (הלפגוט) נולד בפתח תקווה בשנת 1926. למד היסטוריה באוניברסיטה העברית בירושלים ובתום לימודיו הצטרף עם רעיתו לקיבוץ עין החורש. מזה 50 שנה מתגורר בתל-אביב. כתב בעיתון "למרחב" ובמשך 20 שנה היה בעל טור אישי בעיתון "מעריב". בשנים 1966 עד 1968 שימש יועץ לענייני תרבות בשגרירות ישראל בלונדון. פרסם ספרים רבים, ביניהם "פצעי בגרות", "לב שפוך", "רגל אחת בחוץ" ו"דדו -48 שנה ועוד 20 יום, יומן מלחמה". מבין הפרסים הרבים שזכה בהם - פרס ראש הממשלה, פרס אוסישקין, פרס שלונסקי, פרס ביאליק, פרס יצחק שדה לספרות צבאית ופרס נשיא המדינה. בתש"ע זכה חנוך ברטוב בפרס ישראל.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

עמרי הרצוג- הארץ 30-10-2013

הרדיקליות של חנוך ברטוב

זו הסיבה שכמה מהסיפורים בקובץ הם רדיקליים – הרבה יותר ממה שמפורסם על ידי דורות צעירים יותר, שמאופיינים בעודף של אהבה עצמית או של שנאה עצמית, המתערבבות זו בזו. הסיפורים רדיקליים משום שהם נטולי פאתוס או לקח, אינם טרודים בהלקאה או בזחיחות, שתי הפנים של מה שמכונה כיום "כתיבה פוליטית". הם מבקשים להיכשל בפענוח של בני אדם, בתרבות שדורשת, כאז כן היום, סיווג ומיון מיידיים: צבר או עולה, מגשים או בורגני, לנו או לצרינו. כישלון הפענוח הוא לבה של הספרות ההומניסטית, וגם כוחם המניע של הסיפורים בקובץ.

קישור למקור

יותם שווימר - ווינט 14-11-2013

חנוך ברטוב: דרמה לכודה בין כתלי הסיפור

אסופה זו כמו מוכיחה שספרות טובה היא גם בידור, במובנו העמוק - כמפגש עם דבר מה החורג מהיומיום אשר מסעיר את הנפש, מעורר צחוק ובכי גם יחד, שמרומם את הקורא ומביא אותו לחשוב ולעסוק בסוגיות שונות. אכן, בידור יכול וצריך להיות כל זה. לאו דווקא אסקפיזם נטול משמעות ערכית, אלא חוויה בעלת ערך עבור המשתתף בה.

קישור למקור

פרטים אודות הספר