• חפשו אותנו גם ב:
מכתוב
דיגיטלי
39
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

מכתוב

הרומן "מַכְּתוּבּ", הוא סיפור סוחף של אהבה ובגידה, שחודר באורח נוקב לעולמן של דמויות מורכבות ולא צפויות. זהו רומן מלא חיים ומרגש שנכתב בקפדנות ובדיוק מופלגים. הוא משרטט באורח מופלא את המרחב הישראלי על מתחיו וצבעוניותו האנושית, כמו גם את נופי האדמה והצומח, מבלי לגלוש לרגע לסנטימנטליות. ומעל הכל, מעמיד ייצוגים וירטואוזים של ארוטיקה ואינטימיות שמעטים כמותם מצויים בספרות הישראלית.

"'כל מה שצריך לקרות קורה. הכל מַכְּתוּבּ' אחסאן אומר בלי להסתכל עלי, זוקר אצבע לשמים."הלשון הערבית היא שדוחפת את עירית, גיבורת רומן הביכורים המסעיר הזה, להתאהב באחסאן, והיא שמשקמת ומחזירה לעירית את זהותה, שהלכה לאיבוד בנבכי הישראליות החדשה. כך, מוטל על הלשון הערבית תפקיד מכריע בהתפתחות העלילה, עד שהיא הופכת לגיבורה הלטנטית, ואולי אף האמיתית, של הרומן. ביסוד הספר רוחש מתח אתני ולאומי. איריס אליה-כהן חוקרת את המבנים המורכבים של הפוליטיקה האתנית של לשון הספרות העברית. היא פורשת אנליזה מדוקדקת של מפגש התרבויות מזרחי-ערבי-אשכנזי, תוך שהיא מאתרת את התערובת הבלתי פתורה של תשוקה, אלימות ואינטימיות באהבה שחוצה גבולות אתניים ולאומיים.

איריס אליה כהן

איריס אליה כהן

איריס אליה כהן, נשואה ואם לארבעה, מתגוררת בקריית טבעון. ספרה הראשון "מכתוב" ראה אור בשנת 2011 בהוצאת הקיבוץ המאוחד, וזכה בפרס שרת התרבות ובפרס עיריית רמת-גן לספר הביכורים הטוב ביותר לשנת 2012. ב-2013 יצא לאור ספרה השני "דושינקא, נשמה" וזכה לביקורות אוהדות.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

 00-00-2000

טריילר לספר

קישור למקור

יותם שווימר - ווינט 02-02-2011

להתעלס עם השפה

לומר שאיריס אליה-כהן עושה אהבה עם השפה יהיה לשון המעטה. ברומן "מכתוב", מספרי הביכורים האמיצים והמשכנעים שראו אור בעברית, היא מתעלסת בגסות, בבוטות ובאלימות עם השפה העברית והערבית. דמויותיה - בעיקר גיבורת הרומן, עירית - הן כור היתוך בוער ומבעבע, והמחברת מנצלת את הבערה עד תום. היא לא משילה מהן את המלבושים, אלא קורעת אותם תוך שהיא מישירה אל הדמויות מבט נוקב, חד ומכאיב.

קישור למקור

יעל גבאי - הארץ ספרים 06-04-2011

"מכתוב" הוא סיפור על אהבות גדולות ובגידה כפולה: הבגידה של הגיבורה באביה, האופיינית לדור שני למהגרים - בשל הבושה; והבגי

"מכתוב" הוא סיפור על אהבות גדולות ובגידה כפולה: הבגידה של הגיבורה באביה, האופיינית לדור שני למהגרים - בשל הבושה; והבגידה בבעל הישראלי עם המאהב הערבי. למרות היצרים הגודשים את העלילה, הטון המרוחק שהסיפור נמסר בו מעיד על תחושה בסיסית של אי שייכות, כאילו האירועים מוכתבים לגיבורה. המונח "מכתוב" בשפה הערבית, שניגונה זורם בצורה טבעית כל כך ברומן, משמעו כתוב מלמעלה: "כל מה שצריך לקרות קורה"

קישור למקור

מיכאלה למדן - יקום תרבות 13-04-2011

מזרח לאהבה / על "מכתוב" של איריס אליה-כהן

השפה החושנית מדגישה את הגעגוע לחייה הקודמים או לזהותה של הגיבורה ומצליחה לצייר חוויה לכידה המחברת בין צורה לתוכן המחייה את חווית הקריאה. המשולש של הדמויות המשקפות סמנים חברתיים באופן כמעט סטריאוטיפי מייצרת משהו המזכיר במשהו ספרות ילדים ( למשל-הזאב , כיפה אדומה , סבתא) ומשאירה את הצורך בעיסוק מורכב יותר בדמויות מעט יתום ומאידך מאפשרת להתחבר לכתוב באופן חוויתי כזה שהופך את הקריאה לכזאת שלא רוצים להפסיק.

קישור למקור

פרטים אודות הספר