• חפשו אותנו גם ב:
ימי מטילדה
דיגיטלי
30
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

ימי מטילדה

הוצאה: פטל

היא בת שש־עשרה וגם בת שלושים אלף שנה. היא אוצרת בתוכה ידע רב ואינה מגלה דבר. מטילדה, ניאנדרטלית ששובטה בעידן שלנו, חיה בשמורת תל גזר. למרות כוונותיו הטובות של המין האנושי, הוא אינו מצליח לתת מקום ראוי לה ולמשובטים אחרים בעולם. כשממשלת אוסטרליה תובעת עליה חזקה, מתעוררים כוחות גדולים וסותרים כדי למנוע את המעבר. חוקרת חמת מזג, ביולוג שחצן, אשת עסקים קרת רוח ועוד בעלי אינטרסים, מנסים כל אחד להשיג את הנתח שלו מפרשת מטילדה. זו רק תחילת העלילה של הפנטזיה העתידנית הפרועה והמחויכת הזו.

"ימי מטילדה" יורה חִצי סאטירה חדים אך אמפתיים לעבר תופעות אנושיות בכלל וישראליות בפרט: אקדמאים מנופחים, פוליטיקאים מושחתים, נדל"ן יקר, נכסי טבע ממוסחרים, צדקנות, יומרנות ונרקיסיזם. לצד כל המאפייינים הללו של ההומו סאפיינס, שבים ומופיעים הצרכים הנשכחים והמוכחשים של כל הברואים במגע ובאהבה. זהו ספר גרוטסקי ולא תקין פוליטית על הניסיון המועד לכישלון של האנושות ליצור לה חברים חדשים.

ספריה הקודמים של אביבית משמרי הם "הזקן השתגע" (זוכה פרס רמת־גן לספרות, חרגול 2013), "הנפש קמה באמצע הלילה" (בוקסילה 2015) ו"הפינה של טריסטאן" (כתר 2016).

אביבית משמרי

אביבית משמרי

ילידת 1968. ספרה "הזקן השתגע" יצא לאור במאי 2013 בהוצאת "חרגול- מודן" וזכה בפרס רמת גן לספר ביכורים. טקסטים פרי עטה התפרסמו בכתבי העת "הליקון" ו"זוטא". מתחזקת מאז 2003 את הבלוג האישי "כותבת מוחקת". עיתונאית לשעבר (גלובס, Forbes, Ynet), עוסקת בכתיבה ועריכת תכנים בתחום הטכנולוגיה. בעלת תואר ראשון בסוציולוגיה ובקולנוע מאוניברסיטת תל אביב. מתגוררת בתל אביב, אם לשניים. צילום: ראומה חיות

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

שירי שפירא 10-06-2018

אכן, אנחנו מוגבלים למדי

יותר מכול, הקריאה ברומן עוררה בי חיבה למטילדה ורצון להבין את ההיגיון במנהגיה ובשפתה. ואולי השפה ברומן היעיל והתמציתי הזה היא אכן היסוד היחיד שאי אפשר לוותר עליו (לפחות לא בלי להחליף ז'אנר לפתע), וברגעים מסוימים הנרטיב רומז על מוגבלותה הנסתרת של השפה דווקא בקרב בני האדם: "האמירות המטא-דיבוריות שפלטו בשלב זה שני הזכרים המתקוטטים, נאמרו מבלי לשים דגש על התוכן המילולי, אך בכוונה גדולה " (עמ' 115). אכן, אנחנו מוגבלים למדי, ותפקידה של הספרות הוא גם להזכיר לנו זאת, וגם לשכנע שהמין שלנו יכול לשאוף ליותר. במסגרת שכיחה ומקובלת של פרוזה, אביבית משמרי רומזת שיש שפות וממלכות סמנטיות שלמות שמתארגנות אחרת משפת בני האדם, ואולי צריך לשבור כמה חוקים – הן של תחביר ומשמעות והן של מדע ואתיקה – כדי לחקור אותן.

ספרים באוטובוסים

אביבית משמרי 27-09-2018

"ימי מטילדה": הסיפור הנפלא על שיבוט ניאנדרתלים תם לפני תחילת הספר

למרבה השמחה, משמרי — עיתונאית ומו"לית, שפירסמה את הספר בהוצאה העצמאית שבבעלותה, פטל — נמנעת באדיקות מכל הדרמה המד"בית הזאת. משמרי מסתכלת אל העתיד במבט מפוכח ויבש, ומסיקה מסקנה אירונית, חכמה ומצחיקה: אנחנו נסתכל על הניאנדרתלים במבוכה איומה ולא נדע מה לעשות איתם.

הארץ ספרים

פרטים אודות הספר

  • סוגה: סיפורת מקור
  • מספר קטלוגי: BX0a2157aa-1d6e-4d1b-a79e-e88936aaf089
  • מספר עמודים: 176
  • שפה: עברית
  • הוצאה: מאי-2018