• חפשו אותנו גם ב:
יקיצה
דיגיטלי
25
37.00
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

יקיצה

מחבר:
הוצאה: עם עובד

בבית מלון בעיר זרה, סופר ישראלי מתעורר בבגדים מלאים בוץ, ולא זוכר כמה ימים שכב בחדר. הפסטיבל שהשתתף בו נגמר, אז מדוע הוא עדיין שם? במאמץ נואש לשחזר את הימים שנעלמו מזיכרונו הוא חוקר אנשים שפגש ומגלה שסיפר להם שיואל, חברו הקרוב ביותר, מת. אלא שיואל עוד לא מת. בתל אביב מחכים לסופר אשתו ובנו הקטן, את חברו יואל אולי עוד אפשר להציל – מדוע הוא לא חוזר?

בספרו האישי ביותר משרטט ניר ברעם חברות מורכבת ורבת–תהפוכות בין שני גברים. זו בצד זו מוצבות ילדותם בשנות השמונים בירושלים, שנתם האחרונה בתיכון, ושנות בגרותם. בילדותו התבצר המספר עם חברו יואל בעולמות שבראו כדי להתגונן מפני סביבתם העוינת, ובנערותו פלשה לשם המציאות, כשהאשימו אותו במותה הקרב של אימו, והוא נאחז בחברו, ואחר כך בגילוי הכתיבה. עכשיו יואל, עורך דין מצליח, זקוק לעזרה. לאחרונה נטש את משרתו, חזר להתגורר בבית הוריו והודיע שלא יחיה אפילו עוד קיץ אחד.

בספריו הקודמים הפליא ברעם לפרוש עלילות חובקות עולם והיסטוריה, ועכשיו מתכנס מבטו פנימה, מערבב בין מציאות לבדיה. מה שהתחיל בחדר מלון זר מתמלא בזיכרון פראי, והזיכרון מיטלטל בין החיים למתים, בין הילדות לנעורים, ומשם לבגרות, שקשה לבנות על הסדקים תחתיה אבל אולי יתאחו בכוחה.

ניר ברעם

ניר ברעם

נולד בירושלים בשנת 1976. שני ספריו הראשונים, ספר לי סיפור אהבה סגול 1998 וילדי נשף התחפושות 2001, ראו אור בהוצאת זמורה ביתן. ספרו השלישי, מחזיר החלומות, כתר 2006, היה בין המועמדים הסופיים ל"פרס ספיר" ותורגם לגרמנית. עורך בהוצאת עם עובד את סדרת "הקלאסיקונים" ואת סדרת העיון "972". לומד לתואר שני בספרות באוניברסיטת תל-אביב, מפרסם מאמרים פובליציסטיים ומלמד ב"קאמרה אובסקורה". חתן פרס היצירה לסופרים עבריים, תש"ע. ספריו בהוצאת עם עובד: אנשים טובים (2010 )צל עולם (2013)

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

נרי ליבנה 02-05-2018

מות אמו ומות חברו הטוב : ניר ברעם מספר על היסודות המציאותיים של הרומן החדש - ריאיון

הארץ גלריה

אסתי אדיבי שושן 05-06-2018

איך אבא מושיב ילד על קן צרעות?

בספרו החדש, המרתק והמרגש ביותר מצמצם ניר ברעם את הפרספקטיבה חובקת העולם וההיסטוריה ששלטה בספריו הקודמים וממקד את עדשת הסיפור לשכונת בית הכרם בירושלים בשנות השמונים של המאה הקודמת. הספר מעמיד במרכזו שני גברים צעירים, חברים, ומתאר אותם בשלושה שלבי התבגרות: הילדות המאוחרת בכתה ו', שנת הלימודים האחרונה בתיכון ושנות הבגרות — כאשר המספר, באמצע שנות השלושים לחייו, הוא גבר נשוי ואב לפעוט. שלושת השלבים האלה מופיעים ברומאן כשבורים ומפוצלים ושזורים זה בזה, תוך הפרה מכוונת של הסדר הכרונולוגי. כל זה כדי לשקף את תהליך היזכרותו של המספר המבוגר בעברו כפי שהוא ניכר בתהליך ה"יקיצה" במיטת בית מלון במקסיקו.

הארץ ספרים

דרור משעני 10-06-2018

"יקיצה" של ניר ברעם - ספר נדיר שלא מנסה לייפות את המצב

"יקיצה" הוא ספר נדיר בספרות הישראלית שמתבונן בעבר בלי טיפת אידיאליזציה, ושמתאר איך הדימום של ההווה החל בחתכים שחתכנו בעצמנו בעבר.

מעריב

יוני ליבנה 15-06-2018

"יקיצה": גרסה בשלה יותר של ניר ברעם

ספרו החדש והיפה של ניר ברעם נבנה מרומנים קודמים שלו - אך מפרש בצורה בוגרת ומושכת יותר את הדחף שלו כסופר

ynet

ערן הורוביץ 19-06-2018

בעקבות הזמן האבוד: "יקיצה" של ניר ברעם הופכת את השדים למילים

הזמנים ב"יקיצה" של ניר ברעם נמזגים זה בזה, העלילות רוויות הרגש והיפות מאוזנות עם אפיזודות קהות, והכול מתואר בכנות נטולת אכזריות שרגעי היופי של החיים אינם נרמסים תחתה. יגון, שעמום, צער וריקבון משמשים בספר כעדות למנעד הרחב - אפילו וירטואוזי - שלו

וואלה

עמר לחמנוביץ' 21-06-2018

הילד שמאחורי העיקול

זהו רומן אישי וישראלי בקליפתו, אך הנוסטלגיה שבו אינה סנטימנטלית או סוציולוגית (כלפי מקומות גיאוגרפיים, דמויות או מעשים). היא מנסחת אמירה על כיסופים אל המתים, מתוך היותם בבואה של ההחמצות בחיינו.

ישראל היום

גפי 06-07-2018

"יקיצה": המסע של ניר ברעם מבית הכרם למקסיקו ובחזרה

ספרו החדש של ניר ברעם הוא רומן טוב שכדאי ולא תמיד קל לקרוא בגלל כנותו המופלגת

הארץ ספרים

גפי אמיר 06-07-2018

"יקיצה": המסע של ניר ברעם מבית הכרם למקסיקו ובחזרה

ספרו החדש של ניר ברעם הוא רומן טוב שכדאי ולא תמיד קל לקרוא בגלל כנותו המופלגת

הארץ ספרים

עידו בלס 06-09-2018

20 ספרים שיהיו מתנה מושלמת לראש השנה

"יקיצה", ניר ברעם שלא כהרגלו לפרוס עלילה על פני אתוסים וצמתים היסטוריות של האנושית, "יקיצה" של ניר ברעם הוא ספר אישי וקטן יותר, כביכול. הוא נע בין תעלומת התעוררות בהווה לזיכרונות נערות כשהוא פורס בפני הקורא את סיפורה של חברות קרובה, של ירושלים בשנות השמונים ושל סופר שאישיותו מתעצבת וגם מתפוררת. למי זה מתאים? קודם כל לירושלמים - הם חולים על ספרים שעוסקים בהם. מעבר לזה, כל מי שלמד בתיכון בשנות ה-80, וכל מי שהיה לו חבר קרוב.

mako

פרטים אודות הספר