• חפשו אותנו גם ב:
שנת המבול
דיגיטלי
39
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

שנת המבול

הזמנים והמינים על פני האדמה משתנים בקצב מדאיג, והאמנה החברתית ועמה היציבות הסביבתית הולכות ונשחקות. אדם אחת, המנהיג הטוב של גנני אלוהים – דת המוקדשת למיזוג המדעי והדתי ולשימור כל החי והצומח – חזה זה מכבר אסון טבע אשר ישנה את פני העולם המוכר לנו. כעת האסון אירע, ומגפה מחתה את מרבית המין האנושי. שתי נשים שרדו: רן, אמנית טרפז צעירה הלכודה במועדון המין היוקרתי שבו עבדה, וטובי, גננית אלוהים שהתבצרה בספא מפואר שרבים מחומרי הטיפול בו אכילים. האם שרד מישהו מלבדן? אמנדה, חברתה הביו-אמנית של רן? זב, אביה החורג, הלוחם הסביבתי? מאהבה משכבר הימים, ג'ימי? או שחקני הפיינבול הרצחניים? ואולי אפילו שאת"א, כוח השיטור האפל והמושחת של בעלי המאה? בעוד אדם אחת ומאמיניו מנסים לשרוד בעולם שהשתנה, רן וטובי ימצאו כל אחת את דרכה החוצה. שנת המבול, לעתים אפל, לעתים עדין, אלים, מעמיק מחשבה ומעורר צחוק של אי-נוחות, הוא יצירה ספרותית המציגה את אטווד בשיא כישרונה ויצירתיותה. אף שהוא מתרחש בעתיד קרוב, שזמנו אינו מוגדר במדויק, רומן זה משקף עולם המוכר לנו מאוד ומזכיר לנו בחדות את אנושיותנו שלנו.

"אטווד היא אחת הכותבות החשובות בעולם", הגרדיאן.

"היא לא רק סופרת שניחנה בראייה נוקבת ולא-סלחנית, היא גם משוררת מצוינת, מסאית מבריקה, מאיירת וקריקטוריסטית חובבת." אריאנה מלמד.

"אטווד היא סופרת של רעיונות ושל מחויבויות, אך גם משוררת המרותקת מהשפה ומכוחותיה המאגיים", לונדון רוויו אוף בוקס.

"אין ולו משפט אחד בפרוזה השנונה, הנוקבת אך מלאת החיים שלה שנותר חסר שימוש ואינו מוסיף על התמונה ההולכת ומורכבת, הלובשת בהדרגה מידות כבירות." ג'ון אפדייק, הניו–יורקר.

מרגרט אטווד

מרגרט אטווד

נולדה ב-1939 באוטווה, קנדה, ונחשבת למלכת הספרות הקנדית. סופרת, משוררת, מבקרת ספרות ואקטיביסטית. חיברה יותר משלושים ספרי פרוזה, חמישה־עשר ספרי שירה וכן ספרי ילדים, מאמרים ומסות. יצירותיה זיכו אותה בפרסים יוקרתיים, ובהם פרס בוקר לשנת 2000 על המתנקש העיוור, פרס גילר בקנדה על לטענת גרייס (שניהם ראו אור בהוצאת כנרת), פרס ארתור סי קלארק לספרות מז´אנר המדע הבדיוני, פרס פסטיבל הספרים הבינלאומי באדינבורו על תרומתה לספרות ולהגוּת העולם ופרס דן דוד לשנת 2010, המוענק על מצוינות ותרומה לאנושות.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

עמיחי שלו 07-01-2013

"שנת המבול": בחזרה לעתיד קודר, ויינט

כשאטווד מתארת עולם שכזה, היא כמובן עושה זאת על פי דרכה, מבעד למשקפיים הצלולים והנוקבים דרכם היא רואה את הספרות ואת תפקידה. פה ושם ניכרת חיבת יתר שלה לחפצים הקטנים של תרבות הצריכה, וגם להכלאות של בעלי חיים - כבש ששוחבר עם אריה, חזירים שהושתלו בהם חלקים אנושיים - ג'ונגל מבעית ושותת של הנדסה גנטית. דומה כי הקורבנות הראשיים המודעים בעולם העתידני הם בעלי החיים, אם כי אפשר לומר כי האדם הוא הקורבן הראשי, אבל הוא פשוט לא רואה זאת. מצד אחד, יהיה זה מעט פשטני לומר כי אטווד שולחת לנו את הרמז העבה והמובן מאליו, שאסור לנו להתעסק במלאכת הבריאה, שיש דברים שצריך להשאיר אותם לכוחות הטבע או לאלוהים, ושיש גבול שאל לו לאדם. מצד שני, המסר הזה לרגע לא הפסיק להיות רלוונטי.

קישור למקור

פרטים אודות הספר