• חפשו אותנו גם ב:
עידן החרדה שלי
דיגיטלי
42
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

עידן החרדה שלי

הוצאה: מטר

עד לפני שלושים וחמש שנים הקטגוריה חרדה כלל לא היתה קיימת ברשימת מחלות הנפש. כיום החרדה היא השכיחה ביותר בין מחלות הנפש המאובחנות.
סקוט סטוסל מנחה אותנו בתבונה רבה במחוזותיה של בעיה מטרידה ונפוצה זו, אם כי לעתים קרובות בלתי מובנת.


ספר זה, המתבסס על מאבקו האישי והממושך של סטוסל בחרדה, מעניק לנו נקודת ראות אינטימית ומוסמכת גם יחד, ומתאר את המאמץ הנרחב שנעשה מאז שחר ההיסטוריה האנושית להבין את החרדה מנקודות ראות רפואית, תרבותית, פילוסופית וחווייתית. 

החל בדיווחים הרפואיים הקדומים ביותר של גלנוס והיפוקרטס, סוקר סטוסל את תופעת החרדה לאורך מאות שנים – אצל רוברט ברטון במאה השבע-עשרה, סמואל ג’ונסון במאה השמונה-עשרה ואישים כצ’רלס דרווין, ויליאם ג’יימס וזיגמונד פרויד במאה התשע-עשרה ואילך, שניסו לגלות את מקורותיה וגורמיה. בהמשך הוא מגיע כמובן עד למחקרים של מדעני מוח וגנטיקאים בני זמננו, ומספר על המאבק בחרדה של דמויות מוכרות ועל ייסורי החרדה שעוברים מדור לדור במשפחתו. דיוקן החרדה שהוא מציג חושף לא רק את הגילויים המגוונים של התופעה ושל הסבל המתלווה אליה, אלא גם את הטיפולים השונים בפסיכותרפיה ובתרופות – ולפעמים באמצעים שונים ומשונים אחרים - שפותחו כדי להתגבר עליה. סטוסל ממחיש את המחיר האנושי שגובה החרדה – את השפעתה המגבילה, את כוחה המשתק ובה בעת הוא מנסה להתחקות אחר דרכים שיסייעו לסובלים ממנה להתמודד איתה ולשלוט בה.

עידן החרדה שלי הוא ספר עתיר ידע ואמפתיה, עשיר בהומור ובהשראה, והוא מציג לקוראים שפע של מידע על הגורמים הביולוגיים, התרבותיים והסביבתיים שמחוללים את התופעה המכאיבה.

סקוט סטוסל

סקוט סטוסל

יליד 1969, עיתונאי פוליטי מוערך ועורך המגזין "האטלנטיק".

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

אלומית ישי 06-04-2014

מוח בחרדה, הארץ בלוגים

לפני כמה חודשים פרסם סקוט שטוסל, עיתונאי ועורך "האטלנטיק", ספר בשם "עידן החרדה שלי" ‪(‬My Age of Anxiety‪)‬ בו תיאר את חייו אפופי החרדה. שטוסל סובל מגיל עשר משלל פחדים, פוביות וחרדות: נטישה, טיסה, התעלפות, מקומות סגורים, גבהים, חיידקים, הקאה, ואפילו גבינה. לפני טיול או הרצאה הוא חווה התקף חרדה שמתבטא בחוסר שינה, הזעה, סחרחורת, כאבי בטן ואיבוד שליטה על הסוגרים. במשך למעלה משלושה עשורים הוא נמצא בטיפול פסיכולוגי ופרמקולוגי ובהיסטוריה הרפואית שלו צרך כעשרים תרופות פסיכיאטריות ותרופות הרגעה. בזכות הפרמקולוגיה והרבה אלכוהול הצליח להפחית זמנית את התקפי החרדה ועוצמתם, אך לא החלים. המטפל הנוכחי שלו המליץ לו על כתיבת הספר, שהוא שילוב של אוטוביוגרפיה וסקירת ספרות היסטורית ורפואית (פרויד, לדוגמא, האמין שהבנת החרדה, שהיא סימפטום לקונפליקט פנימי, היא המפתח להבנת הקיום המנטלי שלנו, ורק ב-1980 הוכנסה התסמונת למגדיר המחלות הפסיכיאטרי, ה-DSM).

קישור למקור

רונן דורפן 05-11-2015

לחיות עם החרדה, ישראל היום

הספר, "עידן החרדה שלי" - שראה עתה אור בעברית בהוצאת מטר - הוא לא פחות ממטלטל. ראשית, בנתונים המצמררים שהוא מציג על היקפי תופעת החרדה באמריקה ובחברה האנושית. מספרים עצומים של אנשים מוכי חרדה חיים כיום - בחברה שהיא עדיין רחוקה מלהיות אמפטית מספיק כלפיהם, ובמציאות תקשורתית־חברתית שמעצימה את בעיותיהם. הספר מטלטל גם בנכונות החשיפה של סטוסל. הוא מציג את עצמו בלי בושה כשבר כלי וכמי שכמעט התמוטט לעיני רעייתו בטקס חתונתו. הימים שהיו אמורים להיות המאושרים בחייו - הפכו לימי ייאוש. בשנים שלאחר מכן, סטוסל התמוטט בחדר הלידה בזמן הולדת בנו. הוא ברח מבחינות ונטש פגישות רומנטיות עם נשים. כל חייו כנער, ערב ערב, חשש שהוריו נטשו אותו או אולי מתו, ונרגע רק כשחזרו הביתה מעבודתם. טיולים בעולם הפכו עבורו סיוט בגלל החיפוש המתמיד אחר שירותים - תוצר של החרדה המשתקת מפני בחילות והקאות.

קישור למקור

שרון קנטור 11-12-2015

אמא'לה, ידיעות אחרונות

קישור למקור

איל דץ 16-12-2015

בלי פאניקה: "עידן החרדה שלי" הוא קריאת חובה לסובלים מחרדה, טיים אאוט

קישור למקור

פרטים אודות הספר