• חפשו אותנו גם ב:
ממעמקים
דיגיטלי
44
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון בלבד

ממעמקים

לאחר שריצה שתי שנות מאסר עם עבודת פרך בגין הומוסקסואליות, השתחרר אוסקר ויילד מכלא רידינג כשהוא חסר כול. באמתחתו היו עשרה שילינגים ויצירה אחת ויחידה ששלטונות הכלא התירו לו לכתוב: מכתב בן שמונים עמודים שמוען ללורד אלפרד "בוזי" דאגלס, שהיה מאהבו בשנתיים שקדמו למאסרו. "זה המסר שהועידה נשמתי לנשמותיהם של בני האדם", אמר עליה ויילד; ואכן, את היצירה, שנודעה לימים בשם "ממעמקים", ניתן לקרוא באופנים רבים: כיצירה ספרותית הבנויה כמכתב אהבה שבליבו דינמיקה פתולוגית של מערכת יחסים רומנטית; כדיון פילוסופי על טיבם של הסבל, הגאולה, האלוהות, האינדיבידואליזם והאמנות; וכיצירתו האוטוביוגרפית היחידה. ויילד ביקש ש'ממעמקים' יראה אור רק לאחר מותו, אך תוכנו של המכתב והמאבקים המשפטיים הממושכים בשאלת הבעלות עליו איפשרו רק פרסום של גרסאות מצונזרות וחסרות שלו. רק מאה ושש־עשרה שנה לאחר כתיבתו, בשנת 2013, ראתה אור הגרסה השלמה והמדויקת של המקור, שנח עד עצם היום הזה במוזיאון הבריטי, שמונע כל גישה אליו.
יצירה מאלפת, מרגשת ונוקבת זו זוכה עתה לראשונה לתרגום מופתי ושלם לעברית מאת ליה נירגד, ומצורפים לה פתח דבר, נספח מאת מרלין הולנד, נכדו של ויילד, ואחרית דבר.

"יצירת מופת מפעימה ומרתקת, שתורגמה עתה לעברית, לראשונה בנוסח מלא, בידיה האמונות של ליה נירגד: זה בוודאי אחד התרגומים העבריים החשובים ביותר שראו אור בשנים האחרונות." (הארץ)

אוסקר ויילד

אוסקר ויילד

1900-1854. סופר, משורר, עיתונאי, מבקר אופנה ומחזאי אירי יליד דבלין. למד לימודים קלאסיים בטריניטי קולג' ובאוקספורד, שם התבלט בזכות השתתפותו בתנועות אסתטיות ודקדנטיות בנות התקופה. כשהיה בן 25 החל להרצות על עקרונות האסתטיקה בלונדון ונעשה לאסתטיקן מוביל; כשהיה בן 27 פרסם ספר שירים שהתקבל בחוג מצומצם בלבד; וכשהיה בן 30 נישא לקונסטנס לויד ולזוג נולדו שני בנים. בגילאים 35-33 היה עורך העיתון "עולם האישה" ובמסגרת עבודתו זו הגה את רעיון הסיפור בהמשכים ופרסם במתכונת זו את "הנסיך המאושר ואגדות אחרות". כשהיה בן 39 ראה אור הרומן המפורסם שלו "תמונתו של דוריאן גריי", יצירת מופת המגוללת את סיפורו של צעיר יפה תואר המוכר את נשמתו תמורת נעורי נצח, ובעוד הוא עצמו נותר צעיר כשהיה, תמונתו הולכת מזדקנת. משנת 1892 הוציא ויילד יצירה חדשה כמעט מדי שנה: "מניפתה של ליידי וינדרמיר", "אישה ללא חשיבות", "בעל אידאלי, ו"חשיבותה של רצינות". ויילד היה ביסקסואל והוא ניהל קשרים עם גברים ונערים צעירים. הקשר המשמעותי והידוע ביותר שלו היה עם הלורד אלפרד דאגלס, שאותו כינה "בוזי". אביו של בוז'י, המרקיז ה-9 מקווינסברי, שלא יכול היה לשאת את הבושה יצא למלחמת חורמה בוויילד. ויילד הועמד למשפט וכשהיה בן 42 הורשע בגין מעשי סדום ונשפט לשנתיים של עבודות פרך בבית הסוהר של לונדון. בעת שישב בבית הכלא כתב מכתב שפורסם כ-5 שנים לאחר מותו בכותרת "ממעמקים". המכתב הוא אחת היצירות המרגשות ביותר של ויילד, הוא מתאר את חייו ובעיקר את התמורה שחלה בו בכלא. את שארית חייו לאחר שחרורו חי בחוסר כול תחת שם בדוי. הוא נפטר מדלקת קרום המוח מעט אחרי יום הולדתו ה-46 בבית מלון בפריז. הוא קבור בבית הקברות "פר לשז" בפריז, ומעריציו נוהגים לנשק את מצבתו בשפתיים מרוחות בליפסטיק. מקור: ויקיפדיה

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

אביעד שטיר 25-10-2014

האם אוסקר ויילד ראוי להיות סמל של הקהילה הגאה, הארץ ספרים

קישור למקור

אריק גלסנר 31-10-2014

על "ממעמקים", של אוסקר ויילד, ידיעות אחרונות, 7 לילות (מבקר חופשי)

קישור למקור

עמיחי שלו 18-11-2014

ממעמקי הנפש: אוסקר ויילד כותב מכתב, ynet

קישור למקור

פרטים אודות הספר