• חפשו אותנו גם ב:
אני חצי-חצי. ואתם?
דיגיטלי
12
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

אני חצי-חצי. ואתם?

הוצאה: 12 דקות

"אני הולך עם שרשרת זהב כדי להחצין את המזרחיות שלי. בכלל, אם הייתי יכול הייתי בוחר להיות רק מזרחי; את המשפחה האשכנזית של אבא שלי ראינו מעט, ויש שם קרירות גדולה. אז אשתי והחברים שלי לא סובלים את השרשרת, אבל אני אוהב את זה ולא אכפת לי מה הם אומרים. אבל כשאני הולך לראיון עבודה אני מוריד את השרשרת, כי אני יודע מה אנשים יחשבו: שאני ערס. שאני פחות טוב. אני לא רוצה לפספס הזדמנות בגלל שאני אוהב את השרשרת."

חצי חצי, הספר המלא שעליו מבוססת גרסה זו, ראה אור ב-2014 בהוצאת הקיבוץ המאוחד (סדרת קו אדום), בעריכת דבי אילון.
ספרה של טליה שגיב בוחן את הסוגיה העדתית מנקודת מבט חדשה, שאינה משחקת לפי כללי המשחק המקובלים. הוא מתבסס על סיפורי חיים של מרואיינים ממוצא עדתי מעורב, שלא דופקים חשבון לאף אחד ומתארים את הסיפור העדתי בבוטות, בכאב, כפי שהם מבינים אותו.

לאנשים המוגדרים "מעורבים" נקודת מבט ארכימדית מרתקת על שאלות של מוצא, אתניות, אפליה, גזענות ומעמד. ויש להם גם מה לומר על לוויות, חתונות, מוזיקה ישראלית ועיצוב פנים בצד של "המזרחים" ובצד של "האשכנזים".

ישראלים רבים ימצאו את עצמם כאן, בציטוטים ובהסברים שמלווים אותם, ולא רק ישראלים שהם עצמם "חצי-חצי". ההוויה הישראלית כולה חצויה, מעורבבת ומשוסעת, ומתוך הראיונות המציאות הזאת עולה בצורה מרגשת, מטלטלת שמעוררת בקורא שאלות חדשות על אודות נושא ישן.

טליה שגיב

טליה שגיב

טליה שגיב, ילידת 1975, ממוצא עדתי מעורב (פרסי-טורקי וייקי-ליטאי) היא גם וגם, לא ולא, ילידת חיפה, אבל לא שייכת לאף אחד מהמקומות שגדלה בהם עד היום. חצי חצי, הספר המלא שעליו מבוססת גרסה זו, ראה אור ב-2014 בהוצאת הקיבוץ המאוחד (סדרת קו אדום), בעריכת דבי אילון. הוא מבוסס על עבודת דוקטורט ששגיב כתבה (2012) במחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטה העברית בהנחיית גד יאיר ("צופן הישראליות", כתר 2012). ספרה הראשון, "הללויה ומרמלדה" (פרוזה), בעריכת תמר עומר ורנה ורבין, ראה אור ב-2010 בהוצאת "ידיעות ספרים".

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

פרטים אודות הספר