• חפשו אותנו גם ב:
אני סובב לי במעגל ומתבונן סביבי
דיגיטלי
12
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

אני סובב לי במעגל ומתבונן סביבי

הוצאה: בוקסילה

בסתיו של 1954, במושב בעמק יזרעאל, שב יצחקלה בלילה לבית הוריו מחזרת להקת המחול המקומית והוא, לראשונה בחייו, מאוהב. מושא אהבתו: בת-זוגו למחול, מורה צעירה, אוּצִי, שהגיעה לכפר אך לפני חודשיים, והיא מבוגרת ממנו בשש שנים. הוא ליווה אותה לצריף שבו התגוררה, שוחח איתה והתאהב. בשנה הבאה ועד לגיוסו לצה"ל, ינהל איתה מערכת יחסים כואבת ומורכבת של יחסי אהבה וקינאה, תוך שמירה על סודיות מוחלטת - אסור שאיש יידע על כך בכפר, קהילה סגורה ועמלנית, שכל חריגה ממערכת מוסכמת של אורחות החיים עלולה לעורר בה סערה-בכוס-מים והרבה רכילות פוגעת.

באותו לילה ראשון שבו נולדת האהבה, עדיין תמימה וטהורה, חוזר יצחקלה לביתו ואינו יכול להירדם. הוא בוחר להישאר ער ולהסתובב במעגל הכפר שלו ולהטביע את רגשותיו הלא-מוכרים לו בבתי הכפר ובמשקיו, בית-בית, כשסיפורה האישי של כל משפחה במעגל מצטרף לסיפורים האחרים וכולם יוצרים יחד פסיפס-מִצְרָף ססגוני של חברה סגורה, בכורח הזמנים והנסיבות: דמויות ומשפחות, מקצתן דמיוניות ומקצתן אמתיות, ובהן – כמו בכל חברה אנושית - צעירים וזקנים; אנשים יפים, אנשים קשים, רעים וטובים, אומללים ושמחים-בחלקם, חכמים וטיפשים וגם כמה כומסי-סוד.

המספר הנעלם ומפענח העתיד דואג להוסיף דברים על התמורות שיעברו המשפחות והאנשים ובעצם הקהילה כולה, בשנים הבאות.

זוהי מעין תמונת-מחזור של קהילה כפרית ישראלית בראשית ימי המדינה, כשהאישי והציבורי מתערבים זה בזה ומשקפים ומשתפים את ההיסטוריה הנוצרת בישראל הצעירה של אז, שש שנים לאחר הקמתה ולאחר מלחמת העצמאות.

יצחק בן-נר כתב את "אני סובב לי במעגל ומתבונן סביבי" כחלק מהרומן האנטי-ביוגרפי שלו, "האיצחקיה", שראה אור השנה בהוצאה האינטרנטית "מנדלי".

בעריכה הסופית של הרומן הוציא בן-נר את הפרק ממכלול הרומן, משום שהיה עצמאי והפריע לזרימת הסיפור. פרק זה הוסב לנובלה והוא מוגש לכם כאן להנאתכם ובהוקרה לכפר ההולדת של פעם.

יצחק בן נר

יצחק בן נר

יצחק בן-נר נולד בכפר-יהושע בכ"ה בתמוז תרצ"ז, 3 ביולי 1937, לאביו יליד בלורוס ולאמו, ילידת אוקראינה, חלוצים ציונים שהיו ממקימי כפר יהושע. הוא סיים את בית הספר התיכון בכפר-מולדתו, השתלם בספרות ובדרמה באוניברסיטת תל-אביב. בשנים 1979-1980 שהה בארצות-הברית עם משפחתו לשנת כתיבה במימון הוצאת "כתר". בן-נר היה כתב "מעריב לנוער", ערך והפיק תכניות בגלי צה"ל, חיבר תסריטים לקולנוע ולטלוויזיה, פרסם כתבות, טורים אישיים, ביקורות קולנוע וסיפורים קצרים בכתבי-עת "קשת" ו"סימן קריאה", בעתונים "הארץ", "דבר", "מעריב", "על המשמר" ו"ידיעות אחרונות", כתב סיפורים ורומנים שקצרו שבחים וגם כמה ספרי ילדים. הוא השתתף בהקמתו, עריכתו וכתיבתו של המוסף הסאטירי "דבר אחר" בעיתון"דבר". כמה מיצירותיו הופקו בקולנוע ("עתליה", "רומן בהמשכים") ובטלוויזיה ("משחקים בחורף", "מתחם אויב") והועלו בתאטרון (המונודראמות "תעתועון", "ארץ רחוקה", "קהיר 1978", "בוקר של שוטים"). בן-נר שיחק בתפקיד ראשי בסרט "מלכת הכיתה" עם אלון אבוטבול, בבמוי יצחק (צפל) ישורון, וכתב וביים בעצמו את הסרט הסמי-תיעודי "ניל"י – אחרי 80 שנה". יצחק בן-נר זכה בפרס ירושלים ע"ש עגנון לספרות ב-1981 וכן בפרס ברנשטיין ובפרס רמת-גן לספרות, זכה בפרס ראש הממשלה על-שם לוי אשכול לשנת תשס"ו ובפרס אקו"ם למפעל-חיים. * בעקבות מבעיר השדות (אל"ף) 1967 * האיש משם (עם עובד) 1967 * שקיעה כפרית (עם עובד) 1976 (ראה אור ב-2007 בעריכתו המחודשת של המחבר בידיעות ספרים) * קישונה (עם עובד) 1977 * אחרי הגשם (כתר) 1979 * ידידי עמנואל ואני (ילדים, כתר) 1979 * ארץ רחוקה (כתר) 1981 * פרוטוקול (כתר) 1982 * מלאכים באים (כתר) 1987 * תעתועון (כתר) 1989 (ראה אור ב-1990 בעם עובד ובתרמיל) * בוקר של שוטים (כתר) 1992 * דובים ויער (כתר) 1995 * מתחם אויב (כתר) 1997 * עיר מקלט (עם עובד) 2000 * אף אחד עוד לא מת בהליכה (ידיעות אחרונות : ספרי חמד) 2007 * המסע הלילי הארוך הביתה : מבחר סיפורים מאז ומעכשיו (עם עובד) 2013 * האיצחקיה, רומן אנטי-ביוגרפי (מנדלי) 2013

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

אריק גלסנר פורסם במדור לספרות ב-"7 לילות" של "ידיעות אחרונות" 16-11-2013

מתוך הביקורת על על "האיצחקיה"

אבל מלבד התוכן ישנם כאן כמה וכמה רגעים של חיוניות בלתי רגילה, שמזכירים את בן-נר הסופר בגבורתו. אלה רגעים ספרותיים נדירים שממחישים לך כי אותו דבר מה ערטילאי המכונה "כישרון" הוא דבר מה קיים בעולם. רגע כזה, למשל, הנמשך כמה עשרות עמודים, הוא תיאור "אפטר" שקיבל איציק החייל בעת שרתו בצריפין, תיאור הנסיעה הארוכה הביתה בטרמפים והמפגשים המוזרים שהיא זימנה. אלה רגעים בהם אתה שוכח כביכול מעצמך ונשאב לתוך הדפים המתהפכים תחת ידיך ביעף, כאילו תנועת האצבע הידועה על גבי מסך המגע, הממחישה קוצר רוח, מצאה כאן את ייעודה האמתי.

קישור למקור

פרטים אודות הספר