• חפשו אותנו גם ב:
שיטפון
דיגיטלי
30
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

שיטפון

הוצאה: קיפוד

אפשר להביט על תולדות חייו של לאון כעל שלוש שכבות של תל ארכיאולוגי.
בשכבה הקדומה נמצאים אתו אשתו הדס ובנו צוף. בשכבה מעליה, של חייו אחרי גיל ארבעים־ושבע, הצטרפה אליהם כצלע רביעית הבנקאית שלו, ליזה חדד, ובמשך שנתיים התקיים שם רומאן של אחר־צהריים, כמעט בהיסח־הדעת, לצד הנישואים.
השכבה השלישית היא משקעי השיטפון שהתחיל ביום שחדד, בעלה, ראה אותם, וליתר דיוק בשעת דמדומים חמימה שבה שמע לאון מליזה כי הכל נגמר, והתאהב בה נואשות.
השכבה השלישית הזאת שבה מגלה ליאון שחייו הישנים תמו, היא שעומדת בלב הרומאן של יגאל סרנה.

במהדורת הדפוס הספר ראה אור בסדרת הספריה החדשה, הוצאת הקיבוץ המאוחד / ספרי סימן קריאה

יגאל סרנה

יגאל סרנה

יגאל סרנה נולד בתל אביב לזוג הורים יוצאי פולין. אביו היה מורה ואמו פקידה במלון. בוגר תיכון עירוני ה' בתל אביב. לאחר שירות בצה"ל כמפקד טנק ולחימה ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים, עבר ללמוד מדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1980 החל לכתוב במקומון כלהעיר, משם עבר בשנת 1983 לעיתון "חדשות" שהוקם באותם ימים. בשנת 1986 החל לעבוד ככתב בידיעות אחרונות. בשנים האחרונות כותב יגאל סרנה בעיקר למוסף 7 ימים. סרנה בולט בכתיבתו הדוקומנטרית, המסקרת את היום-יום הישראלי מנקודת המבט של הפריפריה, וחושפת נקודות רגישות בחברה הישראלית באמצעות התבוננות במקומות ואנשים הנמצאים בשוליים. ב-2011 זכה בפרס סוקולוב לעיתונות כתובה. ספריו: "יונה וולך" (ביוגרפיה, הוצאת כתר 1993; הוצאה מחודשת ומעודכנת, כתר 2009) "צייד הזיכרון" (רומן, הוצאת עם עובד 1997) "מקום של אושר" (תעודה, ידיעות ספרים 2000) "מוזונגו" (תעודה, ידיעות ספרים 2003) "שיטפון" (רומן, הוצאת כתר 2005) "עד מדינה" (תעודה, הוצאת חרגול עם-עובד 2007) "יד ענוגה" (נובלה, הוצאת כתר, 2008) "סוכן מפוקפק" (רומן היסטורי דוקומנטרי על סמי הוכברג, הוצאת מסמרים 2010) "2023", רומן (הוצאת קיפוד, 2014)

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

 00-00-2000

סיגל השילוני אריאלי, הארץ

שיטפון הוא רומן עצוב כל כך שצוחקים בו הרבה... קלות העט של סרנה וניסיונו העצום בז'אנר העיתונאי מתרגמים את השיטוט לחווית קריאה לופתת ושואבת, אם כי בלתי רומנטית בעליל. הרומן עצור ומסוגף כמו גיבורו, טרוד וטורד כמותו, שרוי בטלטלה אינסופית.

 00-00-2000

אריק גלסנר, מעריב

היכולת של סרנה לקחת את ה"סידורים" של החיים ולעשות מהם ספרות, להפוך את המצוקות השחוקות של גבר בן חמישים ליצירה נוגעת וחיונית, היא מה שעושה את שיטפון לרומן טוב. סרנה עובר בריחוף על התחנות השונות בחייו של גבר בן חמישים – יחסיו עם אשתו , עם בנו, עם חבריו, עם עבודתו- ומעניק לכל אחת מהן טיפול עדין, נבון, אמפתי ולפרקים קומי, ובכך יוצר את האפקט המאלחש שיכולה הספרות להעניק כשהיא נוגעת בכנות בתעוקות החיים הבסיסיות.

 00-00-2000

ירון פריד, טיים אאוט

הפרוזה השירית המדויקת והחריפה ועומק ההתבוננות האנושית שהקנו לסרנה את המוניטין שלו, מגיעים כאן לפסגות זיקוק חדשות.

 00-00-2000

ירון אביטוב, מוסף הספרים ידיעות אחרונות

סרנה, צייד מוכשר של מילים, ...מיטיב לתאר את הריקבון החברתי בתל אביב, ומעמיק בצד הפסיכולוגי של גיבוריו הבורגנים, השבעים והמתוסבכים, שקונים רהיטים באיקיאה ומנסים למצוא נחמות קטנות...

 00-00-2000

הגר ינאי, גלובס תרבות

בספרו (של סרנה) מתבטאות איכויות ספרותיות כאלו, שרבים מן הסופרים "הרשמיים", יכולים רק להתקנא בהן. שיטפון הוא רומן צלול, רגיש וקשוב, המשורטט כרישום דיו סיני בגוונים יפיפיים של אפור, ומצליח לגעת בלב, בדיקנות ריגשית ראויה להערצה... העונג שהוא מספק איננו נגרם כתוצאה ממתח עלילתי גס, אלא מהתבוננות, שהיא מהורהרת ופיוטית אבל גם בהירה וחדה... במימד מסוים זהו ספר אינטימי מאד שעוסק במערכת האיזונים והבלמים המורכבת עליה מושתת עולמו של הגיבור. אולם לאון הוא גם צלם עיתונות העוסק באקטואליה ומסתובב בשטחים. והימים הם ימי השיא של אינתיפדת אל אקצה, ימי הפיגועים הגדולים. ברובד נוסף, שצף לצד עולמו הפנימי כשמן על מים, לאון עסוק מאד במתרחש בארץ....עדשת הרגש הפנימי של סרנה ממוקדת בעוצמה כה רבה , שהוא מחולל את הנס, במקום שהבנאלי יקלקל את המדומין, העין הפנימית מאירה את המוכר באור חדש. ..הרומן הצנוע הזה כנה, מתלבט, ספוג בכאב נטול מרפא. הוא נטול בומבסטיות בהיקפו ובשפתו, ולא מספק תשובות לשאלות שהוא מעלה. זהו אחד הספרים הישראלים היפים ביותר שקראתי לאחרונה.

פרטים אודות הספר