• חפשו אותנו גם ב:
נופל מחוץ לזמן
דיגיטלי
39
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

נופל מחוץ לזמן

איש קם פתאום משולחן ארוחת-הערב שלו, נפרד מאשתו, אחרי שחמש שנים שתקו את "הלילה ההוא", ויוצא לדרך ל"שם", לחפש את בנו המת.

מיום ליום מתעצמת הליכתו העיקשת במעגלים סביב העיר ויוצרת מעין שדה מגנטי שפועל על העיר כולה. נסחפים אל ההלך אלה מאנשי העיר שאולי רק חיכו שיקום איש כמוהו, אשר בכוח המשאלה הגדולה שלו יעז לקרוא תיגר על הגבול שבין כאן לבין הצד האחר, תשליל החיים.

שיירה קטנה מתנהלת עכשיו בגבעות על קו האופק. כל אחד מאנשיה הוא נֶשֶׁל ריק של אב או אם, שהמוות של בנם או בתם לא מת בשבילם. שנים הם היו שרויים באלם, או בגמגום, או באין-מלים מטריד; כלואים באיזו גזֵרה על הדיבור, על הזיכרון. עכשיו הם מגששים אחרי קולם.

מתקנת רשתות אילמת, החיה בסבך של רשתות ואצות על שפת האגם; מורה קשיש שפותר תרגילי חשבון על קירות בתים; מיילדת שאיש אינו רוצה להעסיק אותה; בעלה הסנדלר; דוכס המואס במשרתו; איש הרושם בשקדנות תמוהה את קורות העיר, ואשתו, שהאיש גזר על עצמו גלות מחייהם המשותפים – כולם מצטרפים למסע אל מי שכבר אי-אפשר לגעת בהם ועדיין אי-אפשר להרפות מהם. ומחלונו הרחוק עוקב אחריהם איש זועם המכונה "קנטאור", המרותק אל שולחנו ומשותק באי-יכולתו ליצור את בנו מחדש בעזרת סיפור.

"נופל מחוץ לזמן" הוא סיפורו של ניסיון הרואי וסוחף "למצוא לזה מלים". דמויותיו ימצאו את עצמן על קו הגבול, מול החומה שהן-עצמן אולי יצרו, ורק כך יוכלו, דווקא אחרי ש"הדבר קרה", להבין מי הן, כי "החיים במלוא יֵשָׁם הוֹוִים רק שם בקו הגבול".

הספר כתוב כ"סיפור בקולות", וכולל קטעים הכתובים בריתמוס שירי. ועם זאת, הוא אינו פואמה ולא מחזה.

על העטיפה: מיכל רובנר, "Point" / "קצה".

דויד גרוסמן זכה בפרס ברנר לשנת תשע"ב על ספר זה.

דויד גרוסמן

דויד גרוסמן

דויד גרוסמן נולד בירושלים ב- 1954. למד פילוסופיה ותיאטרון באוניברסיטה העברית בירושלים, עבד ב"קול ישראל" ככתב, שחקן תסכיתים והיה בין מגישי התכנית "חתול בשק", שבה שודר לראשונה ספרו "דו קרב" כתסכית רדיו. גרוסמן נמנה עם הסופרים הבולטים בישראל מאז שנות השמונים של המאה העשרים. גרוסמן כותב לילדים, לבני נוער ולמבוגרים. יצירתו מתאפיינת ברגישות פסיכולוגית וחברתית עמוקה, ולעתים בכתיבה חדשנית המערבת מבנים מציאותיים ופנטסטיים. ספריו תורגמו לשפות רבות ופורסמו ברחבי העולם. בשנת 1984 זכה בפרס ראש הממשלה ליצירה. בתשע"ב זכה בפרס ברנר על ספרו "נופל מחוץ לזמן". מקור: לקסיקון הספרות העברית החדשה צילום: מקור ווקיפדיה

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

עמיה ליבליך - הארץ 15-06-2011

בדידות שאין כמותה

דויד גרוסמן מגלה לנו כי דווקא באין מלים שולט הזיכרון בכל צבעוניותו. צליל שמו של הבן, כשהוא מעז להשמיעו, שווה יותר מ-1,000 מלים, כמאמר הפתגם המפורסם על אודות התמונה. אולם גרוסמן מקבל על עצמו לכתוב באיזור הדמדומים שבו יש-אין-מלים, מה שהפסיכולוגיה תקרא השלב הטרום-מלולי של החוויה. או אולי לדבר ב"תהליכים הראשוניים" של פרויד קשישא, ולא ב"תהליכים משניים", כפי שכולנו מתקשרים במציאות. משימה פרדוקסלית! ובכל זאת, השכולים צמאים למלים, לדיאלוג שיש בו הכלה, הבנה, מגע עם האחר. התרגום של הרגש למלה הוא נס; ואולי אף גאולה? היינו רוצים לקוות.

קישור למקור

אברהם בלבן - הארץ 15-06-2011

למצוא לזה מלים

דויד גרוסמן מצא בספרו החדש איזון מופלא בין צעקה לאיפוק. העובדה שלפנינו עיר זרה, הזויה, ודמויות פרי דמיון קודח, מאפשרת לו לשים בפי גיבוריו דברי כאב בלי שידבק בהן שמץ של סנטימנטליות.

קישור למקור

לילך וולך, מערכת וואלה! 20-06-2011

לרוץ איתו: ב"נופל מחוץ לזמן" דויד גרוסמן מוצא מילים לשכול עבור כולנו

השכול של דויד גרוסמן בספרו החדש, "נופל מחוץ לזמן", הוא מגפה: הוא מסע לאין קץ שלא ייגמר אלא כאשר המוות יבלע גם את החיים; הוא דבק שלא מצליח להדביק בין השכולים; והוא בעיקר גוזל המילים הגדול ביותר על פני האדמה. ב"נופל מחוץ לזמן" - שמתחיל באדם שיושב מול אשתו בארוחת הערב, אחרי ששתקו את מות בנם חמש שנים - מחפשות הדמויות השונות, השכולות כולן, "למצוא לזה מילים". מכיוון שאין לזה בעצם מספיק מילים, הדיבור והכתיבה מכאיבים, והשכול מיתרגם בצורות שונות.

קישור למקור

יותם שווימר - ווינט 20-06-2011

יושב ליד הזמן: על החדש של גרוסמן

את "נופל מחוץ לזמן" קוראים בנשימה אחת. לא ניתן להניח אותו לרגע, והטקסט קשה, נוקב ומטלטל. אי-דיוקים כאלו ואחרים ומעידות פה ושם אינם פוגעים במרקם העדין של הסיפור ובמרבית המקרים, אף משרתים אותו נאמנה. זאת משום אותה תחושה של תלישות, של ניסיון למצוא מילים, של כאב ושל אימה הנובעת מתוך הצורך של המחבר לכתוב על השכול והאובדן, להעניק לו מילים, להכניס את המוות לתבניות צורניות של כתיבה. עול המוות ניצב אל מול תחושת אשמה, הרצון בפגישה נוספת עומד בניגוד להכרח להמשיך לחיות.

קישור למקור

יפתח אשכנזי - הארץ 08-07-2011

שכול וכישלון

ב"נופל מחוץ לזמן" אימץ דויד גרוסמן את המבנה של פואמת הקולות "תחת חורש חלב" של המשורר הוולשי דילן תומאס, אך פיצל את דמות המספר לשתיים, שאחת מהן, הקנטאור, מתקוממת על כל אלו החפצים לגרור את הסופר לדבר ב"אנחנו" ולהיות לדמות לאומית, ומוכן לתלוש את אשכיהם של מסיגי הפרטיות שלו.

קישור למקור

פרטים אודות הספר