• חפשו אותנו גם ב:
דושינקא נשמה
דיגיטלי
39
 
הצצה בספר
הוספה למועדפים
לשמירה במועדפים יש לבצע כניסה לאתר

מתאים לקריאה ב:

אפליקציית הליקון
קורא דיגיטלי קינדל
קורא דיגיטלי קינדל

דושינקא נשמה

מועמד לפרס ספיר 2013

ערב יום הולדתה ה-34 מוצאת את עצמה הדס ב"בַּבּוּשְׁקָה", מועדון בעיר התחתית של חיפה, בחברת שלושה גברים זרים. כאב צורב ורעב חסר פשר דוחפים אותה לעשות מעשה שעתיד להיות התחנה הראשונה במסעהּ לאורך הארץ ולעומק הלב, המבקש תיקון.

דוּשִׁינְקָא, נשמה נע חליפות בין ישראל, מרוקו ואוקראינה, נודד בין מחוזות לשוניים ותרבותיים לא מוכרים ובין תקופות זמן שונות. בהדרגה, עם התקדמות העלילה, נקשרות התודעות של ארבעת גיבוריו לכדי סיפור אחד משותף: כואב, מצחיק, מכמיר-לב ומלא תקווה.

איריס אליה כהן, שספרה הקודם, מכתוב (הקיבוץ המאוחד, 2011), הפך לרב-מכר וזכה בפרס שרת התרבות ובפרס עיריית רמת-גן לספר הביכורים הטוב ביותר לשנת 2012 , יוצרת גם כאן רקמה סיפורית נועזת ומהפנטת מחומריה הנפיצים של הרב-לאומיות הישראלית, בתועפות של דמיון, הומור, יכולת המצאה וכישרון סיפורי יוצא דופן.

לאחר יציאת הספר לאור, המוזיקאי רועי סלמן הפיק את פרויקט "דושינקא, נשמה" בו קטעי פרוזה מולחנים מתוך הספר.

איריס אליה כהן

איריס אליה כהן

איריס אליה כהן, נשואה ואם לארבעה, מתגוררת בקריית טבעון. ספרה הראשון "מכתוב" ראה אור בשנת 2011 בהוצאת הקיבוץ המאוחד, וזכה בפרס שרת התרבות ובפרס עיריית רמת-גן לספר הביכורים הטוב ביותר לשנת 2012. ב-2013 יצא לאור ספרה השני "דושינקא, נשמה" וזכה לביקורות אוהדות.

ספרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ביקורות

רועי סלמן - בנדקאמפ 00-00-2000

פרויקט "דושינקא נשמה"

פרויקט דושינקא הוא פרויקט יחודי של שיתוף פעולה בין הסופרת איריס אליה כהן למוסיקאי רועי סלמן: קטעי פרוזה מולחנים מתוך הספר "דושינקא, נשמה".

קישור למקור

דורית ישראל 14-03-2013

נוריתה

אני אוהבת את ספריה של איריס אליה-כהן, מפני שהם כל כך ישראלים. היא מביאה את כאבי ההגירה כולם ואת ריח הגולה, אל קורת גג אחת שהיא כולה ישראלית . וככה אנחנו, מורכבים, אסופים ויש לנו קולות, ריחות וטעמים ממזרח וממערב ויש לנו היסטוריה ויש לנו עתיד. ולמרות הכל, אנחנו דומים.

קישור למקור

רן בן-נון - 24 שעות, ידיעות אחרונות 27-03-2013

נשמה יתרה

איריס אליה-כהן עוברת בהצטיינות את מבחן הספר השני. "דושינקא, נשמה" מוכיח שהיא גדלה והייתה לסופרת סוחפת ומועררת השתאות.

קישור למקור

מירב אלוש-לברון - העוקץ 01-04-2013

הלוואי שרק יימצאו בתוכנו הרבה דושינקות

כך, כתיבתה של אליה-כהן נעה בטבעיות מעוררת השתאות וביד אומן בוטחת ממקום למקום, משפה לשפה, מזמן אחד למשנהו. שפתה הפואטית הינה רב-קולית ורב-מבטאית, קולחת ועשירה בסגנונה הספרותי, ואני הקוראת אותה חשה כאילו אני נישאת על גבי סירה בים סוער, אך משוטיה איתנים וניווטה מדויק, מעודן ורגיש, ומעל הכל כה אנושי. כתיבתה של אליה-כהן גומעת מרחבים ועוקפת את מכשולי המרחק התרבותי, ובמקומו היא יוצרת סיפור ישראלי רב-תרבותי חדש ומלא תקווה למרחב הישראלי המסוכסך שמחוץ לספר. הלוואי שרק יימצאו בתוכנו הרבה דושינקות כמו הדס ודימה.

קישור למקור

עדנה אברמסון - הרפובליקה הספרותית 04-04-2013

בארבעה קולות: על "דושינקא, נשמה"

ועם כל זה, דמות אחת – שעוד ראוי לה ספין-אוף משלה – שבתה את לבי לחלוטין. גם החלקים העוסקים בחנה וברחמים כתובים היטב, אך כל הקטעים הקשורים בקולו של דימה הם מופת של כתיבה. רגשי הנחיתות מול אחיו התאום, הקשיים מול אביו החורג והנטישה המאיימת של אמו – כל אלה הופכים את דימה, ילד שברירי-רגשית ודובי-פיזית, לפיל חרסינה שנראה תמיד כמי שעומד להתנפץ בכל רגע לאלפי רסיסים. דימה הוא ה"דושינקא" האמיתית של הספר הזה, הנשמה שלו. הוא שובה לב והוא מטריד והוא אסון בהתהוות, ופשוט חייבים לדעת איך הסיפור שלו מתגלגל.

קישור למקור

לאה פילובסקי - יקום תרבות 22-04-2013

המסע אל ההשלמה

"דושינקא, נשמה" עומד בכבוד ברף הציפיות שהציב ספר הביכורים של אליה-כהן, "מכתוב". זהו ספר נפלא, שיש בו כל מה שאפשר לבקש מיצירת פרוזה נפלאה: עלילה מרתקת, שפה אותנטית, דמויות משכנעות – וכל אלה מתחברים לכלל רומן שלם מלא תבונה ורגש, הגדול מסכום חלקיו, ואף שאין בו יומרה לחדשנות מבחינת הסגנון או מבחינת התכנים בהם הוא עוסק – הוא בורא עולם חדש ומקורי, או ליתר דיוק– בורא מחדש ובאופן מקורי להפליא את אותו עולם שחשבנו למוכר.

קישור למקור

שלומית כהן אסיף - מרמלדה 24-04-2013

היינו עושים אהבה

אתחיל מהסוף: כשסיימתי לקרוא את "דושינקא, נשמה" מחאתי כפיים. ואני לא יודעת למי: לסופרת איריס אליה-כהן או לשתי הדמויות המרכזיות: הדס ודימה. לא הופתעתי מאיכותו של הספר. את ספרה הקודם של אליה-כהן, "מכתוב", הגדרתי פה במרמלדה כ"נס הפרוזה של השנה". ואחרי הנס ההוא, בא נס ספרותי נוסף.

קישור למקור

פרטים אודות הספר